В програмата на правителството липсва една от идеите на Министерство на отбраната - за задължителна военна подготовка на гражданите. Тази мярка не е включена в програмата на правителството, тъй като една от политическите сили (не стана ясно коя - б.р.) не желае да има задължителна военна подготовка. Също така се отхвърля идеята на МО да има военна подготовка за служителите в силовите структури.
Toва стана ясно от думите на министъра на отбраната Атанас Запрянов пред журналисти след представяне на анализа за състоянието на въоръжените сили и армията, провел се в Министерство на отбраната.
Атанас Запрянов не каза дали партньора против е БСП-Обединена левица, а призова журналистите да видят предизборните програми на партиите.
Запрянов уточни, че освен че една от партиите в коалицията не желае да има военна подготовка в училищата, има и разрив между самите министерства - напр. МВР се противопоставя, тъй като това би стеснило желанието на гражданите да постъпват на работа в МВР.
Преди военния министър Атанас Запрянов и държавният глава Румен Радев се изказа за военното обучение за цивилни. Според него мобилизационният резерв в армията се скъсява и трябва да се намерят някакви форми за начално военно обучение - дали ще бъдат в училищата или в друга форма, българите в случай на необходимост трябва да могат да защитят страната си.
Румен Радев е сигурен, че военното обучение ще започне от училището.
Припомняме, че за учениците от 10 и 11 клас се въведе военно обучение, което ще се провежда по време на часа на класа. Предвиждаше се то да е в рамките на 5 учебни часа за десети клас и 5 учебни часа за единадесети клас. Решението за наредбата бе взето през пролетта на 2023 г., като няма информация до този момент за изпълнението й.