„Това, което стана с президента има своето обществено оправдание, но това беше направено с цената на едно нарушение на Конституцията. Държавният глава няма право на подобни действия. Това е бил един тежък прецедент."
Така президентът Георги Първанов коментира в сутрешния блок на НОВА телевизия решението на президента Росен Плевнелиев да напусне церемонията по встъпването в длъжност на новите конституционни съдии.

Припомняме, клетвата на новите съдии в Конституционния съд протече безпрецедентно и скандално. Държавният глава Плевнелиев напусна церемонията преждевременно, тъй като не пожела да присъства на клетвата на Венета Марковска, недоволен, че тя не се е оттеглила, както той и много други я призоваваха.

След оттеглянето обаче съдия Марковска не можа да положи клетва, тъй като по закон държавният глава трябва да присъства на полагането на клетвите.
Съдия Венета Марковска остана безмълвна пред медиите, като само обяви, че няма да се откаже.

„Тук не става дума за споделена отговорност", коментира третият президент на Република България като припомни, че премиерът е този, който предлага решенията, а държавният глава - този, който издава указ.
„Аз мисля, че държавният глава беше вкаран в една схема, която ако се повтаря и този прецедент се развие в бъдеще, това би накърнило авторитета на всички институции в България", заяви Георги Първанов.

Според него общественото внимание се фокусира върху злободневните проблеми и в тази практика ГЕРБ налага грубо и силово кадрови решения.
„Все пак сега не сме 2009 година, подобни решения очевидно предизвикват остри реакции", коментира Първанов.

По думите му лични или политически интереси са обединили „разноцветните представители от парламента", които подкрепиха Марковска.
Припомняме, ГЕРБ, ДПС и БСП бяха заподозрени в таен съюз, който подкрепя кандидатурата на скандалната съдийка.

Очевидно е много шарен съставът, но едно от обясненията е, че не е имало достатъчно силни, които да консолидират вота на народните представители, смята Първанов. „Спомнете си коя от моите кандидатури е била оспорвана. Това са все хора авторитетни, с университетска кариера. Сега нещата са се променили очевидно много", констатира президентът. Според него за всичко лошо, което се случва в държавата, има един универсален отговорник.

Георги Първанов не отрече факта, че не е бил поканен на проведения преди два дни протестен митинг на БСП в столицата.
Припомняме, в събота няколко хиляди души (според организаторите - 20 000, б.р.) се събраха в София на националния протестен митинг на БСП, под надслов „Да сложим точка на управлението на ГЕРБ".

Хилядите, които изпълниха пространството между парламента, БАН, Светия синод и храма „Св. Александър Невски", поискаха оставката на правителството.

Запитан защо по време на протеста не е бил при официалните лица, Първанов отговори: „Защо трябва да се вижда някаква форма на разграничение? Аз така бях и на първомайския митинг. Вижте, на мен ми е дошло до гуша. По-добре се чувствам долу".

Първанов изрази надежда да види левицата начело на един естествен, социален протестен митинг, какъвто имаха лекари и миньори. Той е на мнение, че когато тези хора видят у БСП политически изразител на своите идеи, тогава смело можем да кажем, че нещата са се променили.

Първанов не скри радостта си, че сме подписали споразумение с Русия за „Южен поток": „Удовлетворен съм, че се стигна до споразумение с „Южен поток".
Президентът обаче не пропусна да изтъкне, че проектът е стартирал след негова среща в руския президент Владимир Путин и през 2008 година е подписана една фаза от споразумението.

Въпреки всичко Георги Първанов изтъкна изцяло положителните страни на проекта като стабилност, сигурност и разкриване на няколко хиляди работни места. Също няколкото милиона долара, които се очаква да получаваме годишно от такси.
„Ние ставаме играч от европейски мащаб. Второ - в икономически план това означава мощни инвестиции. Трето - все пак това създава предпоставки за решаването на редица други въпроси", увери той.

Помолен да коментира и проекта „Белене", Първанов изтъкна, че всъщност истинският въпрос е ще има ли „Белене" или не, защото ако няма „турците ще строят своите централи". Президентът е категоричен, че това не е игра, а сложна за реализация схема, която според него няма да се получи.

Говорейки за референдума, Първанов зададе реторичен въпрос колко души са гласували в подписването на проекта „Бургас - Александруполис": „27%. И въпреки че този процент беше невалиден, никой не отвори дума".

Припомняме, през 2011 година в Бургаска област беше направено експресно социологическо проучване дали хората там подкрепят правителственото решение за излизане от проекта. Оказа се, че 86% от анкетираните бургазлии са за него.

По повод излезлите във вестниците публикации, че Георги Първанов строи вила за 3 млн. лева, той отново направи препратка към политиката: „Жълтите медии не са проблем на един човек или на няколко души. Проблем е това, че пожълтя политиката".