Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски се яви на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за групата около Мартин Божанов-Нотариуса и Пепи Еврото.
Той влезе във временната комисия, без да коментира пред журналисти. С явяването си отговаря на призива на Денков, а и на изнесеното от АКФ на предишното заседание.
Пеевски заяви, че всъщност народните представители са уплашени от разкритията за "Булгартабак" и мистър Кеш, визирайки президента Румен Радев. Иначе председателят на ПГ на ДПС смята, че доста лъжи са се изговорили за "Булгартабак".
Наблюдавах предишната ви комисия, бях набъркан от Антикорупционния фонд (АКФ) и партии на кеша. Виждам, че са уплашени от разкритията, които ще направя съвсем скоро. Помолих и подадох до моя адвокат чрез градската прокуратура да се изиска информация за "Булгартабак" и КТБ, бяха думите на Пеевски.
Депутатът от ДПС Хамид Хамид представи информация за периода, в който Пеевски е бил в "Булгартабак" и кога е бил освободен от длъжността следовател поради несъвместимостта му с кандидатурата като народен представител. В периода, в който е изпълнявал длъжността следовател, Делян Пеевски не е участвал в разследвания на "Булгартабак", не е участвал в разследване с Петьо Петров-Еврото и не е разпитвал Мартин Божанов-Нотариуса, подчерта Хамид.
Делян Пеевски иска да бъдат изслушани бившият председател на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и Христо Иванов за зависимости в съдебната система. Колко срещи е имал Христо Иванов с главния прокурор, предлагал ли е зам.-главни прокурори, искал ли е да овладее съдебната система и колко срещи ПП-ДБ имат с главния прокурор. "Няма да позволява хората, които владеят съда и прокуратурата да ме забъркват във всички тези неща", закани се Пеевски.
Председателят на временната комисия и депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова заяви, че Пеевски е направил изявление в разрез с дневния ред на временната комисия.
Не Делян Пеевски, а Хамид Хамид отговори на Надежда Йорданова. "Името на Пеевски беше набъркано неоснователно от лица, които бяха дошли на предишното заседание на комисията (представители на АКФ - Андрей Янкулов и Николай Стайков - б.р.) не по темата Нотариуса, а бяха дошли да правят внушения", каза Хамид, който подкрепи предложените лица за изслушване на следващо заседание.
Лена Бориславова от ПП-ДБ пък поиска да няма заседания на комисията, ако няма предварително приет дневен ред.
News.bg припомня, че още през май месец 2007 г. тогавашният шеф на "Булгартабак" Христо Лачев заяви пред журналисти, че атаките срещу него и "Булгартабак" са от страна на шефа на следствието Ангел Александров и хората около него, посочвайки и името на бившия вече зам.-министър Делян Пеевски. Дни преди това, но след изявлението на Лачев за оказван натиск от страна на Ангел Александров, на 16.05., полиция нахлу в сградата на "Булгартабак" и иззе документи по разследване финансови машинации. Срещу самият Лачев бе повдигнато обвинение и образувано дело за финансови престъпления, но той, макар и години по-късно през 2010 г., бе напълно оправдан.
И в разследването на Антикорупционния фонд по казуса с "Осемте джуджета" се появява и името на Делян Пеевски, макар и този казус да не беше засегнат миналата седмица. Според Илия Златанов, един от ръководителите на 'Изамет", най-голямата компания за производство на анасансьори в България, през 2019 година Петьо Петров - Еврото му казва, че депутатът от ДПС Делян Пеевски имал интерес да влезе в асансьорния бизнес, където се чакало финансиране от ЕС за подмяна на старите асансьори в страната.
През 2020 година Златанов казва, че е станал жертва на схема за присвояване на бизнеса му от страна на Еврото.