България трябва да даде приоритет на основната реформа на службите си за сигурност и да отстрани подкрепяните от Москва агенти, ако иска да успее в амбициозните си планове за изкореняване на организираната престъпност и корупцията. Това заяви пред "Политико" съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
По негови думи разузнавателните служби отчаяно се нуждаят от реформиране.
В хаотичните, често изпълнени с насилие години след падането на комунизма, агенти на държавна сигурност в България изиграха огромна роля в създаването на могъща мафия — занимаваща се с изнудване, търговия с наркотици и оръжия — която все още има широкообхватна власт в националната политика и съдебната система, отбелязва изданието и допълва, че мнозина от тях са имали тесни връзки с Москва.
Мисля, че има заложени рискове в нашите служби за сигурност, обеляза Петков и настоя за реформи.
Целта е част от план от седем точки, който включва пътна карта за съдебна и конституционна реформа, който партията на Петков представи на дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов - неин партньор в настоящото правителство, което встъпи в длъжност на 6 юни.
За да се реформират разузнавателните служби, Петков посочи, че първата стъпка е да се промени законът за това кой подписва назначаването на началниците на отделните служби за сигурност. В момента това задължение е на президента - Румен Радев, който се смята за проруски настроен, пише "Политико". Петков обаче иска това да е в ръцете на парламента. В момента правителството планира да уволни назначените на тези постове от Радев, който е двусмислен относно мястото на България в НАТО и е против въоръжаването на Украйна.
Втората стъпка, продължи Петков, ще бъде проверка на всички служители в охранителния апарат за провеждане на "тестове за почтеност и етичност".
"Ако можем да направим и двете неща, голяма част от влиянието на Русия ще бъде намалено", смята той. Москва използва "корупцията, за да маневрира във външната си политика", допълни Петков. "Когато влязохме в борбата с корупцията, не знаехме, че ще се борим директно с Москва, но се оказа, че това е една и съща битка".
Радев реагира с възмущение на идеята, че разузнавателните служби се нуждаят от промяна, заявявайки, че те вече са "сериозно реформирани", и обвини партията на Петков, че се поддава на чужд натиск, имайки предвид САЩ и ЕС.
"Тези хора искат да обезглавят ръководството на тези служби", оплака се той малко преди съставянето на правителството.
Взривове в заводи
В неделя, при инцидент, тясно свързан с дебата за руската намеса в България, избухна пожар в склада на оръжейната компания ЕМКО - вторият такъв инцидент на мястото за по-малко от година.
Въпросът с поредицата от подобни експлозии е изключително чувствителен, тъй като Русия е заподозряна за намеса в саботажа - особено в момент, когато България увеличава доставките на оръжия за войната в Украйна - а някои критици повдигат въпроси относно стандартите за безопасност в българските предприятия.
По отношение на пожара в завода министърът на икономиката намекна за руска намеса, а собственикът на предприятието се оплака, че българските власти така и не са разкрили случилото се през 2022 г. - въпреки че той самият няма съмнение, че става въпрос за руска атака - намеквайки, че българските служби за сигурност си затварят очите за действията на Москва в България.
"Политико" уточнява, че интервюто с Петков е проведено преди взрива в неделя, но той е бил попитан като цяло дали смята, че Русия атакува оръжейни съоръжения.
"Сигурен съм, че ако руснаците могат да спрат една линия за доставки, ще го направят", отвърна той.
Петков изкара 7-месечен мандат като министър-председател през 2022 г., когато правителството му зае конфронтационна позиция спрямо Русия след нахлуването в Украйна и експулсира 70 руски дипломати и шпиони.
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" се съгласиха да съставят "експертно" правителство, ръководено от двама ротационни премиери, след като ГЕРБ представи бившия еврокомисар по иновациите Мария Габриел за свой кандидат за министър-председател.
"Казахме си: добре, това наистина е един от начините за преодоляване на непреодолимата пропаст", посочи Петков и добави, че може да се довери на Габриел в антикорупционния дневен ред, тъй като тя не е била част от българската политика.
Много стари лица
И все пак много от поддръжниците на Петков — предимно по-млади граждани — които вярваха в обещанието му да изкорени корупцията и да постави началото на нова ера в българската политика, се почувстваха предадени от решението на коалицията да работи с партия ГЕРБ.
"Нашият стандарт не се е променил. Избираме само хора, които не са били замесени в корупция и такива, които не виждаме за потенциално корупционно рискови", поясни Петков и добави, че партията му не прави прекомерни компромиси.
Той отбеляза, че друг основен приоритет е реформирането на съдебната система - процес, който вече е започнал с уволнението на силно противоречивия главен прокурор Иван Гешев в началото на юни. Гешев обаче беше временно заменен от своя заместник Борислав Сарафов, за когото много българи твърдят, че е също толкова проблематичен, предвид дългата му служба при Гешев и потенциалната му връзка с един от най-известните скандали за изнудване в страната.
Неправителствената организация "Правосъдие за всеки" организира протести в петък, настоявайки за уволнението на Сарафов с аргумента, че той е просто "заместник" на статуквото. Петков се присъедини към демонстрантите.
След като ГЕРБ също се завърна в политиката, един от най-големите въпроси е дали лидерът на партията - бившият премиер Борисов, ще бъде съден по някой от казусите около личността му.
Петков заяви, че всичко ще зависи от изчистването на корупцията в съдебната система.
"Не можете да преследвате никого, нито на улицата, нито в парламента, нито в кабинета на министър-председателя без нормално работеща съдебна система", категоричен бе той. "Освен ако България не изчисти това и няма институционална рамка, ще продължим да водим тези политически битки без краен резултат".
Опако
на 28.06.2023 в 23:30:43 #6Жалко е, че такива дилетанти като Петков са се заели с тези реформи! Наивното му признание, че не си е давал сметка, че се изправя срещу фашисткото наследство на СССР у нас, борейки се с корупцията, показва, че той е бил спуснат с парашут у нас, като дори не си е правил труда преди това да се поинтересува какво се случи точно в България след началото на прехода. Нейсе, поне наистина изглежда да има желание да промени издълбоко нещата! Пожелаваме успех на новото правителство в изриването на съветските копе.лета от службите ни и от задкулисието на държавния апарат!
58eng
на 28.06.2023 в 20:29:31 #57. Подметко руска,да бе помълчал скромно!
linkaln
на 28.06.2023 в 19:09:54 #4Много точен коментар Томоров
vladislav-drozdov
на 28.06.2023 в 11:36:06 #3Петков, Кирчо....., ерзац реформаторе наш, успокой се с тези служби и тази Русия. И десет пъти да смениш хората от службите, десет пъти няма да ти стигнат парите за да си гарантираш лоялността им, ако Русия реши да си напазарува когото и трябва. На дълг и патриотизъм не разчитай, защото никой от вас не може да даде личен пример. Да те пита човек за какво е тази гюрултия ?
Justice for ALL
на 28.06.2023 в 11:21:51 #2Ти руската корупция НЕ можея я оправи, брато. Ама част от българската можеш да я оправиш, като напуснеш Българич за винаги и да те назначават, които посолства си искат, където си искат, но НЕ ТУК. Ти НЕ си българин, защто дъжавната измяна, която извърши е ВИСША ФОРМА НА КОРУПЦИЯ.
bajbor
на 28.06.2023 в 11:20:05 #1Пак Русия им се привижда - цялото МВР " наше" , всички служби "наши" - къде ги видя тия шпиони?!?!