Със сигурност българите ще имат ток, като въпросът е той да бъде на най-ниската възможна цена и даже да има увеличение през март, ще се търсят резерви то да не бъде с мащабите, заложени първоначално от КЕВР. Това заяви в Брюксел премиерът Кирил Петков.

Според него мораториумът на цените на тока, водата и парното ще даде възможност за анализ. Най-лесно било до момента домакинствата да плащат за всички проблеми.

Министър-председателят посочи, че ако анализът покаже риск от разбалансиране на системата, ще има корекция в края на март. Не можело обаче това да стане без анализ и "само защото някой е препоръчал точно през зимния сезон домакинствата да плащат повече".

Относно Плана за възстановяване и ,устойчивост, който е бил сред обсъжданите теми в Брюксел, Петков заяви, че България ще направи промени в него, така че той да отговори на изискванията и да гарантира получаването на предвидените европейски средства."Мисля, че ги зарадвахме и тях, че нашата задача да премахнем корупцията в България, която е една от големите спирачки за Плана, е по-амбициозна и от това, на което те са се надявали". Той обясни, че ще има промени в българското предложение, за да се помисли по най-добрия начин за енергийната система.

Кирил Петков: Искаме до 2024 г. разходите за отбрана да са до 2% от БВП

Кирил Петков: Искаме до 2024 г. разходите за отбрана да са до 2% от БВП

Това може да стане и с инвестиции в гражданска инфраструктура

Според него дори да се забавим с няколко седмици, е по-добре работата да бъде свършена добре - един път ни се дават 10% от БВП така, подчерта той.

Премиерът съобщи, че обсъждал темата за Северна Македония с председателя на ЕК, като е потвърдил позицията на нашата страна, която остава непроменена. Петков изрази мнение, че диалогът със Скопие трябва да се надгради по линия на инфраструктурата, бизнеса и други важни теми, за които да се ангажират работни групи от двете страни.

"Има 65 млн. души на Балканите, но сме се заградили и разделили и всеки говори срещу другите. Ние сме с размера на Франция като пазар, а възможностите, които сме реализирали като съвместна работа, са близки до минималното. Когато реториката стане "Какво има за спечелване", тогава ще стават по-добре дискусиите за компромиси по точките, които са ни важни - включително и правата на българите в Македония, които не трябва да се чувстват дискриминирани", изтъкна той.

Петков изрази желание да проведе среща по въпроса с новия македонски премиер и петте работни групи да започнат заседания на месечна база.

Financial Times: Новият български премиер обеща обратен завой за РСМ към ЕС

Financial Times: Новият български премиер обеща обратен завой за РСМ към ЕС

Много българи отхвърлят концепцията за отделна македонска идентичност и език, има и спорове за събития, датиращи от ВСВ

Той обясни и какво очаква на предстоящия КСНС по темата с РСМ: "Всички би трябвало да искаме българските бизнеси да имат по-голям пазар, да има влакова линия, общ културен календар - аз не виждам минус, когато говорим за тях".

На днешните разговори е станало ясно, че експертите на ЕК очакват Омикрон да донесе нова COVID вълна в Европа още в средата на януари, а не в края на месеца, каквито са били първоначалните прогнози. По тази причина според Петков ваксинацията трябва да се разгърне възможно най-бързо.

Очаква се до понеделник и образователният министър да подпише заповед за "Администрация без COVID-19" в рамките на МОН. Междувременно кардиолози, ендокринолози и други специалисти ще правят протокол за пациентите със съпътстващи заболявания, за да могат личните лекари да ги съветват най-ефективно за решението дали да се ваксинират, или не.

Петков изрази мнение, че хората не се ваксинират, защото не вярват на институциите.

"Трябва да сложим нашите специалисти на преден план, да дадат най-добрата информация на населението, за да може да вземе своето решение. Не е нормално някакви сайтове, зад които не стоят никакви специалисти, да са основна точка за информация", категоричен бе той. Според него трябва да се отвори диалогът с антиваксърите, които до момента просто са били игнорирани и така хората "се капсулират и стават още по-твърди".

Кирил Петков в МС - зае се с наводненията и ваксинацията

Кирил Петков в МС - зае се с наводненията и ваксинацията

Утре вика трима областни управители