По-гъвкав и концентриран бюджет предлага ЕК. Добавена стойност, опростяване и отговорност са трите ключови думи, с които Витория Алиата ди Вилафранка, директор в ГД "Регионална и селищна политика" на ЕК, описа предложенията за нова кохезионна политика в ЕС. Дискусията за бъдещето на кохезионната политика се проведе в Дома на Европа и се организира от българското представителство на ЕК.

Витория Алиата ди Вилафранка коментира трите ключови думи като обясни, че добавената стойност е, защото социалният и регионалният фонд са налице с цел намаляване на различията в развитието на различните региони. "Имаме силно усещане, че наличното финансиране трябва да бъде насочено към цели, които са в основите на икономическо преобразуване - икономика базирана на иновации, умения и включване на всички граждани", посочи тя. Опростяването е свързано с предложенията на ЕК, които са гъвкави и дават възможност държавите членки и регионите да направят избор под каква форма да придобият инвестициите.

Дончев: Не се очаква драстична промяна в европарите към България

Дончев: Не се очаква драстична промяна в европарите към България

Вноската на България може да стане по-голяма, призна Горанов

Витория Алиата ди Вилафранка посочи, че причината да са днес тук днес е, че искат да започнат един дебат, като изтъкна че Европейския парламент и Съвета ще имат последната дума.

"Много важно да имаме информиран дебат във всяка държава. Да обясним какви са нашите предложения. Ние сме решени, че това е в наш интерес", заяви тя.

Тя настоя процесът на приемането на регламентите да бъде бърз и законодателството реално да бъде готово преди провеждането на европейските избори 2019 г.

Новият бюджет на ЕС има цели, но липсва амбиция според евродепутатите

Новият бюджет на ЕС има цели, но липсва амбиция според евродепутатите

Земеделските общности в ЕС не трябва да се жертват, призовава ЕП

Основната цел, която се застъпва, е инвестициите да конвергират към една по-интелигентна Европа, по-зелена и нисковъглеродна Европа, да се намаляват отпадъците и да има ръст в икономиката. Друга заложена цел е постигането на по-социална Европа и една Европа по-близка до гражданите. Така за региони, като тези в България, на европейско ниво е важно, програмите и посланията да бъдат силно концентрирани. "Искаме концентриране или съсредоточаване върху нисковъглеродна Европа".

Така например за регламента за устойчиво градско развитие по програмата Региони в растеж се предлага вместо 5% инвестициите в градска среда да станат 6%.

Витория Алиата ди Вилафранка подчерта, че това финансиране не е да се използва от общините за финансиране на проекти тук или там, а да се използва да допринесе за истинското развитие на града.

Седмия кохезионен доклад сочи, че кохезионната политика работи, но продължава да има трудности като завишено ниво на вторично законодателство, съществуващо усещане, че парите стигат бавно и трудно до бенефициента.

В Източна Европа Румъния най-засегната от предложения дългогодишен бюджет на ЕС

В Източна Европа Румъния най-засегната от предложения дългогодишен бюджет на ЕС

Загубите на Румъния ще представляват около 1,2% от БВП

По време на председателството България е защитила успешно тезата, че кохезионната политика трябва да продължи да бъде за всички региони, защото само тогава може да има истинска конвергенция.

Като проблем се изтъкна, че ЕС няма стратегия - нямаме Европа 2030. Необходимостта й по време на криза се обуславя от нуждата на ясни приоритети.

Успех за България е и постигнатият компромис за кохезиония пакет по време на Европейския съвет на 12 април. Близо 9 млрд. евро ще получи България за кохезионна политика през новия програмен период след 2020 г. Страната ни получава увеличение на средствата с 8%.

Гражданите са на тъмно за българската позиция по бюджет 2021-2027 на ЕС

Гражданите са на тъмно за българската позиция по бюджет 2021-2027 на ЕС

Демократична България обяснява, че програмният период е европейска солидарност за гражданите, не за управляващите