Експертни екипи от Полша могат незабавно да обсъдят с представители на българската армия модернизацията на българската изтребителна авиация, съставена от самолети МиГ-29. Това е сред основните теми, засегнати от президентите на България и Полша Румен Радев и Анджей Дуда по време на визитата на полския държавен глава в София.

Посещението на Дуда идва на фона на войната в Украйна безпрецедентната бежанска криза - само в Полша са мигрирали над 2 милиона украински граждани. След два дни пък ще се проведе среща на върха на лидерите на страните от НАТО и ЕС в Брюксел.

На брифинга след срещата Радев подчерта огромните усилия на Полша за развитие на въоръжените й сили и амбицията да дава от догодина 3% от БВП за отбрана. Но същевременно посочи - страната продължава да използва и модернизира останалата си руска техника - ПВО и самолети МиГ-29.

"Казвам го неслучайно. Годините наред неглижиране отбраната в България доведоха до дефицити на способности и са нужни усилия за преодоляването им. Особено критична е състоянието на изтребителната ни авиация. Ресурсът на двигателите на самолетите изтича в края на тази година, а оперативната готовност за формиране на ескадрила от Ф-16 е края на 2030 година. Ако не предприемем спешни мерки, рискуваме да загробим нашата 110-годишна авиация.

И призова правителството - да не неглижира проблема, защото евентуален отказ от експлоатация на МиГ-овете поставяло под риск и самото превъоръжаване с Ф-16. "Така можем да компрометираме самия проект за придобиване на Ф-16, защото няма да има кой да лети на тях и кой да ги обслужва. Формирането на национални бойни групи е само част от тези усилия. Това обаче не отменя голямата отговорност пред нас, за която съм напомнял пред не едно българско правителство - да градим и да развиваме собствен отбранителен капацитет."

И още - Радев настоя българските власти да пратят средства за лична отбрана - каски и бронежилетки, в Украйна. Но не за армията на страната, а за цивилното население. "Тази помощ да бъде концентрирана особено в тези региони, населени с българи."

Президентът: Решението за ПВО е в ръцете на Народното събрание

Президентът: Решението за ПВО е в ръцете на Народното събрание

Всеки, който вземе това решение, трябва да излезе пред хората и да обясни риска

И Радев, и Дуда са единни в усилията за укрепване на източния фланг на НАТО. И освен това - особено внимание да се постави на изграждането на инфраструктура - пътна и енергийна между страните от региона. Върху това ще акцентират Радев, Дуда, както и румънския президент Клаус Йоханис на предстоящата среща на НАТО след два дни. "Част от тези проекти могат да се реализират с финансовите механизми на алианса", подчерта българският президент.

България и Полша остават единни още в усилията си за осигуряване на подслон на украинските бежанци и хуманитарна подкрепа за Украйна.

Радев и Дуда искат международна подкрепа за Източна Европа заради бежанците от Украйна

Радев и Дуда искат международна подкрепа за Източна Европа заради бежанците от Украйна

Почти 2 милиона украинци вече са потърсили убежище в Полша

От своя страна Анджей Дуда акцентира върху нуждата от развиване на по-добра инфраструктурна и енергийна свързаност. И най-вече - отърваване от зависимостта на Европа от руските нефт и природен газ.

"Освен военен терор, в момента наблюдаваме енергиен шантаж от страна на Русия. Трябва да се освободим от тази зависимост. Търсим алтернативни доставки на газ, търсят се възможности за израждане на нови газови пристанища, нови газопроводи. Вярвам, че ще инвестираме в това и вярвам, че ще получим подкрепата на Европейския съюз за реализирането на тези изключително важни задачи", каза той.

Държавният глава подчерта дебело и усилията на Полша за развитие на въоръжените й сили чрез увеличаване на броя военнослужещи до 500 хиляди, закупуването на модерна американска техника и въвеждането на доброволна срочна военна служба.

Изключително остро и осъди руската агресия в Украйна. "Ние, поляците, гледаме какво се случва в Мариупол и се сещаме за Варшава през 1944 година, когато нацистите бомбардираха цивилни хора. Руските водачи се държат като Хитлер И СС".

"Въпреки очакванията на руснаците, а и на целия свят, въпреки всичките анализи, виждаме че геройството на украинците е огромно. И не позволи да Путин да осъществи плана си за броени дни да превземе големите градове и да поеме контрол върху цялото черноморско крайбрежие. Затова Украйна има нужда от нашата помощ", категоричен е Дуда.

Припомняме, че съвременната ни политическа, а и съдебна история има вече едно подобно дело, когато през ноември 2016 г. военният министър Николай Ненчев бе обвинен за неизпълнение на договора с РСК "МиГ" за доставка и ремонт на изтребителите ни МиГ-29. Вместо от руската фирма-производител, Ненчев поиска от полска компания да ремонтира изтребителите ни. Преди по-малко от годината делото приключи с оправдателна присъда на последна инстанция.