Земеделското министерство и зърнопроизводителите са в разговори, за да не излизат на протест и да има възможност да зареждат по-евтин бензин или дизел. Това заяви пред bTV земеделският министър Румен Порожанов.
Повод за планирания протест на зърнопроизводителите са промените в Закона за горивата, които създават пречки за зареждането и възможността земеделските стопани да имат известно количество горива на склад, за да зареждат селскостопанската си продукция.
"Може да си представите как един комбайн ще влезе 3 пъти в една бензиностанция през деня и как нощем ще зареди след като има строги ограничения за движение тогава. Много са разговорите, в икономическа комисия законът не е подкрепен", каза Порожанов.
Комбайни и трактори тръгват към бензиностанциите на 3-ти април
Земеделците "изтеглили късата клечка"
Той признава, че е нужен контрол на контрабандата на горивата, но зърнопроизводителите са краен потребител, не са търговци. Зърнопроизводетелят ползва гориво и по време на кампания - не може нощем или през деня да се разхождат трактори и комбайни. Земеделците получават 40 стотинки от този акциз като помощ.
Всяко едно гориво, което постъпва в резервоарите им се декларира. В закона се предлагат нивомери - това е за търговци. Тези инвестиции отиват над 20 хил. лева. Да има отнемане на субсидии за тези, които ползват контрабандни горива, призова земеделският министър.
За случая с изоставените бедстващи коне ще бъде уволнен директорът на кюстендилската агенция по храните, каза Порожанов. По думите му, вина имат и служителите, проверили обекта - няма нормални условия за живот и този обект не е трябвало да бъде одобрен. Основната слабост е регистриране на животновъдния обект, смята Порожанов.
При тези редки породи за едно животно се дава 143 евро субсидия - ако тя отива по предназначение, няма да е достатъчна, призна земеделският министър. "Много от тези животновъди кандидатстват и взимат пасища - тези коне се разхождат из цялата страна, правят поразии", каза Порожанов и допълни, че пасищата носят своята субсидия.
Стопанинът на конете - Петър Пищалов, през 2015 г. наема около 1800 дка пасища. За един кон се падат между 20 и 40 дка пасище. Мъжът е гледал и овце от рядка, местна порода. Неговата вина е в начина, по който гледа животните. Той ще понесе санкции, каза земеделският министър.
"Сигурно на мен ще ми е трудно да наема 2000 дка пасища. Може би Пищалов има помощници. Той може да каже - той е бенефициент на парите - ако има проверка тези пари къде отиват", каза земеделският министър.
В репортаж бе показано село със 7 жители, в чиито околности се отглеждат над 1000 коня - село Брезов дол, община Бобов дол. Един от стопаните на свободно отглеждани десетина коня не получава никаква субсидия, защото конете не са от редки породи. В планината над селото често се виждат други коне, които дори влизат по вилите на хората. По думите на коневъда Радослав Илиев, в планината често се откриват и транжирани трупове на коне, чието месо се изнася или се влага в колбаси.
В коментар за репортажа Румен Порожанов обясни, че тези коне (от редките породи - б.р.) се гледат само за месо или само от породи, които получават субсидии. Научната общност прави анализ при какво ниво трябва да се счита, че една порода е изчезваща, рядка и дали тези популации трябва да бъдат подпомагани, поясни министърът.
Запитан как ще се преборим с двойния стандарт на храните, Порожанов обясни, че се прави физикохимически анализ на продуктите.