Идеята за предсрочни избори не е привлекателна. Това заяви в студиото на предаването „Денят започва” по БНТ вицепремиерът и социален министър в оставка Ивайло Калфин. Той посочи за пример 2014 г., когато са се сменили три правителства. За две години два пъти сме имали служебни правителства. Това не носело стабилност на държавата. Предсрочните избори и сега не са добра опция, категоричен е Калфин.
Той отбеляза, че това, че АБВ излиза в опозиция не означава, че няма да подкрепя работещи решения при важни въпроси. Опитали се били да направят европейски модел на коалиция и по този начин е било сключено споразумението – парламентарните групи да запазят независимостта си.
Според него управляващите имат две опции – или преформатиране на кабинета и активизиране на енергията на това, което прави правителството, или отиване на предсрочни избори. Калфин смята, че са важни политиките, които се изпълняват, а не хората, които заемат постовете. По политиките се оценявала работата на правителството. Фактът, че АБВ излиза в опозиция, означавал, че не са удовлетворени от постигнатите резултати.
Запитан за евентуално сътрудничество с БСП след избора на нов лидер, Ивайло Калфин посочи, че за него случващото се в БСП е изненадващо. По мнението му това, което се е случило в БСП, дава възможност да се мисли за общи действия, но това все пак е двустранен процес.
Калфин обясни, че Националният съвет на АБВ е решил да предложи на конгреса в неделя той да излезе от правителството и затова той изпълнява това решение.
По думите му имало редица сектори, в които от АБВ са посочвали, че реформите се бавят. Посочвани са сектори като отбрана, енергийна политика, донякъде и външна политика, в които има проблеми.
В Българската армия имало много проблеми, които трябва да се решават дългосрочно. Имало недостиг на кадри. Калфин е категоричен, че страната ни трябва да използва ресурсите, които има на територията си. „Важното за България е да бъде транзитна страна на руски газ. Не става дума за нашето потребление, а за потребление на страните от ЕС”, обясни вицепремиерът в оставка.
Той споделя, че е работил в комфортна среда. „Работих комфортно в правителството – бях в добри взаимоотношения с премиера и министрите и имах всички условия да си свърша добре работата”, подчерта Ивайло Калфин.
Той смята, че в Министерството на труда и социалната политика са направени доста неща. Имало още много, които се подготвят и трябва да се продължат. Ивайло Калфин е благодарил на премиера Бойко Борисов за това, че му е дал възможност да работи в много важен сектор и е получил подкрепа от парламентарните групи. Надява се да има приемственост. Калфин е казал на премиера, че остава на разположение и е предложил помощта си.
Самият той бил работил на експертен принцип, а не на политически. Запитан дали някой от заместниците му може да заеме поста му, Калфин отговори, че това зависи от премиера и какъв профил ще избере той – по-политически или по-експертен. Важното обаче било наследникът му да получи политическа подкрепа и да се уповава на експертността. Иначе всичките му заместници са били експерти с опит.
Калфин изтъкна, че не гледа на себе си като кандидат за президент. Сега си „охлаждал двигателите” от дейността в МТСП. Там били заложени много неща и той изрази надежда да се случат. Засега в АБВ не са обсъждали кандидатура за президент, но и това ще бъде направено, тъй като президентските избори са важни.
С финансовия министър Владислав Горанов не са имали проблеми, работили са добре, обясни още Калфин, запитан имали ли са разминавания относно втория стълб в пенсионното осигуряване. Според него пенсионните фондове трябва да седнат на една маса и да уточнят какво искат.
Относно ветото на президента върху текстове от Изборния кодекс, касаещи гласуването на българите в чужбина, Ивайло Калфин заяви, че има основание за правата за гласуване в чужбина и трябва да се намери начин. Виждал, че се търси решение по въпроса. Той смята, че подкрепяне на ветото може да мине само със съгласуване на текст, който да не ограничава правата на сънародниците ни в чужбина.
Despair
на 11.05.2016 в 10:38:30 #1Калфин свърши на ГЕРБ, другите десни политически сили у нас и най-много на глобализма, една много мръсна работа и спокойно го пускат да пасе, както се казва! Под формата на Пенсионна социална реформа, той направи така, че присъедини левите политици у нас, към една жестока, унищожителна за хората пенсионна програма за следващите 30 - 40 години! Според програмата, която той оповести след 10 години пенсиите у нас щели да се повишат с 40%! Народа ни, които толкова се е деквалифицирал, или по-просто казано - затъпял, лапна процента и остана доволен! Доволен, ама забрави, че пенсията не се измерва с проценти, а в реални пари! Сегашната средна пенсия е 320 лв. След 10 години те ще са според тези проценти около 450 лв. според това, което обеща Калфин и бе прието. Та, това е ужас!!! Сегашната средна пенсия в Западно Европейските страни и много други страни по света е около 1600 €, или 3200 лв. Едва ли разумен човек, допуска, че в тези страни няма за този период да растат пенсиите! Та, ако те растат там дори и с 1% годишно, разликата между българските пенсии и тези в ЕС не само няма да се скъсява, не само няма да се запазва, а ще се увеличава! Т.е. след 10 години по инициатива на Калфин приехме да сме по-бедни от колкото сме сега! Това са фактите! Не съм, допускал, че народа ни се е лумпенизирал до такава степен, да не забеляза това, особено икономическите коментатори в медиите! Или има цензура над медиите и такава е официалната политика - Закриване на държавата България с ускорени темпове.