Френското предложение за Северна Македония съдържа голяма част от основните български изисквания, но можеше да е много по-успешно, ако нашите политици имаха по-голямо внимание към целия този процес. Това заяви президентът Румен Радев от авиобаза "Граф Игнатиево", където се отбелязват 110 години българска бойна авиация..
Според него това е било възможно, "ако дипломатите от МВнР разчитаха не само на президентската институция, не пилееха много време и енергия в опита си да вкарат разнопосочната политика на министър-председателя в приемливи рамки".
Той подчерта, че отдавна настоява македонските българи да бъдат вписани в Конституцията на РСМ. По негови думи е парадоксално, че е било по-лесно да бъдат убедени френският президент и европейските лидери, отколкото българския премиер, чийто кабинет, според Радев, не е поел отговорност за действията си и не е оставил на българските институции достатъчно време да се запознаят с казуса.
"Що се отнася до гаранцията за културно-историческото наследство, учебниците, езика на омразата, които се защитават именно в този двустранен протокол, вчера народните представители гласуваха празен чек за нещо, което мнозина от тях така и не успяха да се запознаят, което категорично не предоставя необходимите механизми и срокове за защита", отбеляза държавният глава.
Според него това ще постави следващите български правителства в настоящето положение - да водят безплодни спорове с македонската страна.
Относно КСНС той подчерта, че това е закрито заседание.
"Аз наистина държа всеки участник да има свободата да отстоява своите позиции. Мога само да споделя, че вие чакахте долу 5 часа, в които категорично настоявах македонските българи да се впишат в Конституцията и това да бъде задължително условие за начало на преговори за присъединяване. Министър-председателят Петков, неговите министри и всички участващи партии, с изключение на една - ИТН, отхвърлиха това предложение и го приеха едва когато то дойде чрез президента Макрон", коментира Радев.
Той определи като показателно интервюто в британското издание "Гардиън", в което Кирил Петков заяви, че България би станала "мека държава", ако има служебно правителство.
"Първо, премиерът лично призна, че България изнася оръжие за Украйна. И, второ, в своето желание да уцели мен, той простреля г-жа Нинова, която оглавява комисията, която отговаря за издаване на разрешителни за това оръжие", отбеляза Радев.
58eng
на 26.06.2022 в 20:04:34 #7Боре,пишеш а Вазов,леке лудогоррско! Спастяйси лайняното устенце! Мисир!
halo
на 25.06.2022 в 23:14:51 #6Стига с тея фермани, ако не сте в състояние да формулирате мисълта си в рамките на 5 изречения. :
vladislav-drozdov
на 25.06.2022 в 18:49:24 #5Македония та Македония ! Изведнъж, както казва Дядо Вазов "народът порасте със няколко века", но не както по времето на действителните велики национални стремления, а само и само за да могат някои хора да продължат да експлоатират темата и да паразитират в политическото пространство. Очевидно е, че значителна част от тези, които споменатите хора наричат "българи" не желаят да бъдат такива. И вместо да си зададат въпроса "Защо те не искат да се идентифицират като българи" въпросните самообявили се "апостоли на българщината" викат по площадите и пълнят студията отегчавайки ни с баналните си изказвания. А на практика отговорът може да се намери в съвременната история и особено в тази след Втората световна война и той не е от най-приятните за нас българите. Истината е, че славянското население на областта наричана от нас Македония предпочете да принадлежи към Титова Югославия / идеологически по-разкрепостена и в много отношения даваща по-големи права на своите граждани /, а не към претендиращата за тази територия комунистическа България, явяваща се верен сателит на СССР. Очевидно е, че това население е видяло в принадлежността си към СФРЮ възможност за широка автономия и в известен смисъл придобиване на национална идентичност различна от българската. Затова то приема агресивната сърбизация като "необходимо зло" и дори създава собствен декретен език, като явна форма на дистанциране от българския и от българщината и България. Колкото и това да е неприятно за някои подскачащи "ура-патриоти " в нашата страна итехните партийки тези факти трудно могат да бъдат отречени. В този контекст всякаква дейност на български политически формирования и отделни лица опитващи се да измислят нещо основавайки се на собственото си тълкуване на исторически събития е най-малкото лишена от основания. Дори приетото решение на НС е в значителна степен намеса във вътрешните работи на съседна държава, която България е признала. Само си представете, каква би била нашата реакция, ако Турция и Румъния ни предяват подобни искания. И затова братя българи, седнети си на трите букви и се постарайте да уредите държавата си. Ако го направите македонците сами ще поискат да си спомнят, че са били българи.
halo
на 25.06.2022 в 18:30:08 #4Каун, простреля те в ***.
newser
на 25.06.2022 в 17:37:20 #3Резидента Радев предаде Македония. Станислав Трифонов предаде Македония. Генчовска предаде Македония. Киро Петков предаде Македония! ДПС, ПП и ГЕРБ предадоха Македония. Знам за кой няма да гласувам на следващите избори!
58eng
на 25.06.2022 в 16:39:49 #2Щом толкова се е харесал на Решетниковтоя е е голяма гад. Още нищо не сте видели!
lacoste
на 25.06.2022 в 16:35:26 #1Недей скача, че върне ли се Боко ще се криеш, че ще те съсипе Румбааа *** Республики