Формално няма нищо ново в българската позиция за евроинтеграцията на Република Северна Македония (РСМ). Това заяви съпредседателят на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси с РСМ и бивш посланик на България в Скопие и Белград професор Ангел Димитров пред БНР.

"Проблемът с евроинтеграцията на РСМ не е централен за българския политически държавен ред. Формално всяко правителство взема решения във външнополитически аспект. При състоянието, в което се намира страната ни, при доста спорната легитимност на всички във властта - от гледна точка на тяхната представителност сред българите, е редно да си зададем въпроси дали в такива моменти могат да се вземат решения, които засягат фундаментални национални интереси".

И допълни, че няма нужда от свикване на КСНС по темата.Той заяви, че ако се погледне в исторически план - от началото на съществуването на РСМ, както и в последния петгодишен период от българска страна е направено много, а от македонска страна - нищо. По думите му в Северна Македония приемат двустранния договор за приятелство и добросъседство като формален акт, като входен билет за ЕС, а не като солиден политически ангажимент.

"Не трябва да живеем с представата за мимикрия на дейност, за фалшиви сигнали, че нещо се случва, след като резултати няма".

Той допълни, че зад прибързаните действия на премиера Кирил Петков с "еуфоричното самонадеяно убеждение, че може да се развърже някакъв сложен възел от исторически, политически и психологически проблеми, очевидно се крият някакви действия, които остават публично неизвестни... това създава напрежение сред българското общество.

Радев препоръча на коалицията да следва КСНС от януари месец

Радев препоръча на коалицията да следва КСНС от януари месец

Изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС е най-добрият начин за помощ на РСМ

Според него България трябва да свали по-ниско в дневния ред на нашето общество въпроса с евроинтеграцията на Република Северна Македония, докато в Скопие не решат своите проблеми.

Той подчерта, че няма "абсолютно нищо общо между българската позиция и интересите на Русия", а и определи тази теза като "несериозна и неприятна".

"РСМ има държавност, която е генетично обвързана със Сърбия и с Русия. И не може или дори не иска да им обърне гръб ...Затова намеците за българска позиция в услуга на Русия или Сърбия са абсурдни. България категорично подкрепи евроатлантическата интеграция на РСМ, точно за да ѝ помогне да се измъкне от старата си югокомунистическа орбита и тези обвързаности с Белград или с Москва... Трябва да се внимава с такива евтини политически мантри, които дискредитират страната ни", завърши той.

Анализ на Ангел Димитров възбуди спорове в Скопие

Анализ на Ангел Димитров възбуди спорове в Скопие

Представяме коментара без редакторска намеса