Ключово право на европейските граждани е да работят във всяка държава членка, но и правото на малкия бизнес да работи трансгранично и да предоставя услугите си в ЕС трябва да бъде осъзнато като нещо положително, а не да бъде дъвка за ловки политически популисти, които да ги представят в негативен план.
Това заяви евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев на онлайн брифинг, посветен на резолюцията на ЕП относно трудовата мобилност в ЕС и спазването на правата на мобилните работници.
Той поел доклада за трудовата мобилност в ЕС и спазването на правата на мобилните работници преди кризата с коронавируса, защото в него виждал възможността да тръгне към постигане на една от основните цели - Европейският парламент да излезе от състоянието на блокаж и хронично противопоставяне, когато става дума за трудова мобилност, условно между Изтока и Запада.
Когато започнал работи по доклада, Радан Кънев стигнал до извода, че за да се преодолеят тези противопоставяния, трябва да се фокусират върху човека, работниците и малката фирма. Дебатът станал токсичен поради факта, че се отклонил от своята цел и гледал интереса на големите бизнес и в източните, и в западните държави, посочи Кънев.
По думите му трудовата мобилност изобщо не е гарантирана извън въпроса, че се употребява политически. Лошите условия на живот по време на пандемията превърнали мобилните работници зад граница в първостепенна жертва на пандемията, особено в рамките на първата COVID вълна в Западна Европа. В трудовите общежития нивата на заболеваемост и смъртност били особено високи, изтъкна Радан Кънев.
Неговата оценка е, че се постигнал един доклад, който не превръща трудовата мобилност в политически скандал, а е обединяващ, постигнал широк политически консенсус. Големият въпрос е дали ЕК ще успеят да приложат препоръките в доклада, за да може трудовата мобилност да бъде лесна, проста и справедлива.
На въпрос на News.bg спазват ли се правата на българските мобилни работници от чуждите работодатели зад граница, Кънев обясни, че България като процес от трудовата си сила е един от важните износители в ЕС, но не сме на първите места. Не можем да се сравняваме с Румъния и Полша, посочи той. Държавите, които имат преки граници с много богати държави, са държавите, които имат най-много мобилни работници като функциите на изпращаща държава, подчерта Радан Кънев.
Условията, при които работят хората в качеството на мобилни работници, има две страни на въпроса - тези, които работят при чужди работодатели, и тези, които са командировани. Има немалко данни за нарушения на условията на работа, на трудовите права и на условията, но все пак в голямата си част не можем да кажем че работят в условия, които нарушават правата им, категоричен бе Кънев.
"Не можем да приемем като правило, че мобилните трудови работници са с нарушени права", каза още Радан Кънев.
Ilyo
на 11.06.2021 в 21:38:36 #2А самият Радан е пример за популист зад граница, не че работи особено!
Арахангел Михаил
на 11.06.2021 в 20:45:40 #1Дебатът станал токсичен поради факта, че се отклонил от своята цел и гледал интереса на големите бизнес и в източните, и в западните държави, посочи Кънев. ============================================================ И какво излиза, Раданчо мекокитковия - борец срещу големите компании и страстен защитник на дребната кинкалерийна буржоазия у нас и в чужбина! И кой да му повярва на тоя като прави доноси с лъжи срещу собствената си Родина! Оказва се, че за жалост има! А що се отнася до работещите зад граница нашенци и незнайните "ловки популисти", които им били промивали главите на нашите хора - това е като в историята за "Крадецът вика -Дръжте крадеца!"... Та нека Раданчо поразправи и за това каква подмолна агитация провежда от години психодясното ДеБъ и присъдружните й апендикси начело с ДъСъБъ-то на Костюф. За несведущите тези българомразци издирват интернет контактите на младите българи - студенти, работещи или преселили се да живеят навън и ги агитират страстно и велзевулски по нета какви невероятни качества били притежавали гореизброените отпадъци от обогатителния процес на оли гархчето Ивчо Прокопчо. Резултатът е - гласувалите за тяхната камарила бедни и несведущи млади нашенци по света, непознаващи изобщо реалния живот в България.