Строежът на нови 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", обявен по-рано от Министерския съвет, според президента Румен Радев буди редица въпросителни и води до извод, че целият процес се прави "на тъмно".
Това коментира държавният глава, след като взе участие в церемония по отбелязването на 145 години от основаването на Българския Червен кръст.
"България трябва задължително да развива своята ядрена енергетика. Но за да бъде този процес устойчив, ефективен и ефикасен, следва да се проучат и съпоставят всички възможни варианти по редица важни параметри - локация, лицензи, безопасност. И най-вече - време и средства за изграждане, което не се случва. Явно, че АЕЦ-ът ще се изгражда като магистралите - на тъмно", критичен бе Румен Радев.
Президентът засегна и казуса с рафинерията "Лукойл Нефтохим", като подчерта свършеното от назначеното от него служебно правителство.
"Как то (служебното правителство - бел.ред.) успя да убеди "Лукойл" най-сетне да регистрира своята икономическа дейност в България, да внесе авансово 180 млн. корпоративен данък, при положение, че през всички предходни 20 години такъв данък е в размер на 70 млн.? Как успя това правителство да гарантира устойчивата работа на рафинерията и да свали цените от 3.50 на 2.40 лв.?", попита реторично той и добави - вече е време да се задават правилните въпроси към когото трябва, т.е. към сегашния кабинет.
Има риск и от дефицит, и от повишени цени, като проблемът е, че няма публично оповестени разчети от страна на сегашните управляващи, отговори на въпрос на News.bg Радев.
"Както не видяхме и аргументирани разчети и модели за Закона за енергетиката, касаещ благосъстоянието и развитието на българската енергетика. Точно затова аз върнах закона в парламента за повторно обсъждане", засегна и другата актуална тема от днес той - отхвърлянето на президентското вето от енергийната комисия по-рано днес на промените в Закона за енергетиката.
Радев съзря "несекващи караници" за влияние, пари и постове, заради които управляващите забравят най-важното - че носят отговорност за сигурността и благосъстоянието на хората.
niko-spPAvi7N
на 26.10.2023 в 12:33:07 #3Руският зелен чорап Радев пак се напъва като измекяр да си оправдае заплатата от Кремъл. Ако Костадин Костадинов е Копейкин, този направо е Рубльов. Не мога да разбера докога ще го чакат този лакей Путинoff да ни излага по Европа и света, вместо да го наритат с един хубав импийчмънт. На почитателите му по-долу ще кажа #Fuck# you #bastards#! Бой по руските путинясали кратуни. Всички руснаци са #пияници и #психопати. Почитателите им също.
projekt
на 25.10.2023 в 16:39:01 #2до двама умни и краси евро дмеократи. нали не сте забравили че живота не започва от днес, тук и сега. нали не сте забравили че Бойко съдо даде милиони комисионни. а сега изведнъж "сглобката" ще почва отначало да строи. имахме реактори които искаме да подарим, а това означава няколко милиарда за нови такива. обясняват ни че руските били стари и ненадеждни, а украинците искат да ги купят......да се чуди човек защо са им на украинците стари и ненадеждни реактори. нещо като със зърното от Украйна. уж беше за Африка, а после се оказа че до Африка са стигнали само 2-3%. нали не сте забравили как България щеше да строи нова централа, как България щеше да прави Южен поток.......и как изведнъж се обади един американски сенатор и всичко приключи. сега същия поток е през Турция и в момента ние плащаме за доставка на Турция. както взеха да говорят политиците ни, няма как да се определи кой газ е руски, кой азерски, кой катарски, кой американски. в момента в който влезе в мрежата на Турция, той става турски и съответно всички приказки за мита на руския газ......са поредните приказки за пред избирателите, за пред "посолството". така че или слагаме такса на всичкия газ или........или на нищо. сега проблема с новата централа ще е същия. откъде ще вземем оборудването, на каква цена, кой ще купува тока и на каква цена. ще има ли фиксирани цени подобно на американските ТЕЦ-ове, ще има ли кой да ни доставя уран защото в момента САЩ внася близо 40% от урана си от Русия и свързани с Русия държави (20% от Русия, 20% от Казахстан), къде ще съхраняваме отработеното гориво. в момента, само Русия има работещо решение за "рециклиране" на отработеното ядрено гориво и повторното му използване. а това със съхранението си е проблем. явно ще трябва да строим хранилища което е скъпо и опасно......но тук си говорим ей така....на общи приказки.....
lacoste
на 25.10.2023 в 13:50:03 #1Фадмак республики