Целесъобразността на инициативата "Три морета" се доказа по време на последните кризи - ковид-19, енергийната криза и войната в Украйна. Видя се, че имаме нужда от надеждна свързаност. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти във Варшава.

По думите му за 10 г. инициативата е успяла да обедини 13 държави членки на ЕС с обща идея за засилване на социалноикономическото развитие чрез преодоляване на изоставането в инфраструктурната свързаност - енергийна, транспорта и дигитална.

Държавният глава изтъкна, че България е успяла да постигне значителен икономически ефект от членството си в инициативата "Три морета", като е привлякла инвестиции за 200 млн. евро, визирайки разширяването на пристанище ‚Бургас" и вложенията във ВЕИ мощности.

Само икономически силен и социално стабилен ЕС може да преодолее предизвикателствата, смята Радев.

По темата за войната в Украйна той заяви, че се надява преговорите за мир да се ускорят и да видим реална визия на Европа за постигане на мир, а не за продължаване на конфликта.

По отношение на РСМ президентът посочи, че страната има ясни задължения, които е поела в преговорната рамка и трябва да ги изпълни. Той отбеляза, че думата "отстъпки" не присъства в неговия речник. Държавният глава добави, че очаква всички стъпки по европейския консенсус да бъдат спазени.

От бизнеса във Варшава потвърдиха пред Румен Радев, че разширят дейността си у нас

От бизнеса във Варшава потвърдиха пред Румен Радев, че разширят дейността си у нас

Той също удостои с плакет "Св. св. Кирил и Методий" Националната библиотека в Полша

По време на форума "Три морета" Радев  проведе среща и с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан.

По време на срещата българският държавен глава подчерта, че България и Румъния развиват отношенията си на основата на добросъседството и партньорството, налице е позитивна тенденция в туризма, а двустранният стокообмен надхвърля 7 млрд. евро годишно.

Президентът е посочил свързаността през река Дунав като ключово предизвикателство пред последващото задълбочаване на икономическите връзки между двете страни.

Румен Радев отбеляза, че съществуващите мостове при Видин-Калафат и Русе-Гюргево не са достатъчни с оглед на непрекъснато увеличаващия се транспортен трафик, преноса на стоки и желанието на бизнеса от региона да реализира общи проекти.

Изграждането на нови вериги на доставки, които да повишат стабилността на нашия регион и да компенсират прекъснатите вериги на доставки вследствие на войната на Русия в Украйна, също изискват съвместни действия от държавите от Югоизточна Европа и целенасочена финансова подкрепа от страна на ЕС, посочиха двамата президенти.

По време на срещата бе обсъдена и възможността за засилване на двустранното партньорство в енергетиката и бе подчертано значението на Вертикалния газов коридор за енергийната диверсификация в Югоизточна Европа.