"Избирателите на ГЕРБ са по-близки до избирателите на БСП, отколкото до тези на Демократична България." Това признание в студиото на Нова телевизия направи бившият депутат на ГЕРБ и един от водещите юристи в партията на Бойко Борисв доскоро, Радомир Чолаков. Признанието идва на фона на дългогодишното противопоставяне ГЕРБ - БСП, лично подписаната и нееднократно заявявана позиция на лидера Бойко Борисов, че с комунисти няма да управлява, тъй като се бори с тях, включително и гласувано такова партийно решение.

Настоящата ситуация обаче е на водене на преговори за редовно управление между ГЕРБ и БСП-Обединена левица, за които Радомир Чолаков определено се изказа оптимистично. "ГЕРБ и БСП по-добре разбират какво означава да се спасява държава", смята Чолаков.

ГЕРБ и БСП по-добре разбират какво означава да се спасява държава

Ако в евентуалното споразумение остават само ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и ИТН, Чолаков заяви, че се надява то да е изменено, тъй като във варианта, с който той е запознат, са били изпълнени "всички желания на ДБ", а останалите формулировки са били твърде общи и абстрактни. Така в едно ново споразумение би трябвало някои същностни искания на БСП да са зачетени.

Ако се сглоби една такава "тройна коалиция", тя ще има само 106 гласа, затова и Радомир Чолаков търси гласовете на четвъртата парламентарна сила. Тези гласове биха били мотивирани от нежеланието да има избори, обстановката да се успокои и да се престане за по-дълъг период с революционните движения. За четири години се е видяло ясно, че изчегъртване на ГЕРБ не може да има, а някой политически партии просто прекалили. Чолаков не посочи имена на партии, но намекна, че това са ПП.

Чолаков не изключва и подкрепа от страна на "Демократична България" за тази "тройна коалиция".

До неделя става ясно ще има ли кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

До неделя става ясно ще има ли кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН

Зафиров изрази надежда кабинетът да получи необходимия толеранс от обществото

Може обаче и кабинетът да не мине, тъй като духът на отрицание се е настанил в политическия живот у нас последните четири години и той не изключва отново да се възпламени в парламента във всеки един момент.

Накратко Радомир Чолаков коментира и промените в закона за съдебната власт, с които 51-то Народно събрание иска да стопира избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Сарафов или кабинет и кое да бъде първо - спорът между ДБ и ГЕРБ

Сарафов или кабинет и кое да бъде първо - спорът между ДБ и ГЕРБ

ДБ обсъждат имена на лидерска среща, след споразумението

Според Чолаков, ако ВСС иска да покаже характер, трябва да избере Сарафов. Процедурата по избор може да бъде забавена от президента Радев с неподписване на указа, но пък и ако Народното събрание гласува промените, те могат да бъдат оспорени в Конституционния съд. Ако той отмени последно гласуваните промени, ВСС ще обяви нова процедура по избор и нов конкурс, на който ще се явят двама или повече кандидати и ВСС може отново да избере Борислав Сарафов.

Целият този процес обаче според Радомир Чолаков не е от значение, защото "под 1% от гражданите се интересуват кой е главният прокурор", но хаосът, който е насаждан от някои политически партии по този въпрос, се е настанил трайно в политиката и се е превърнал парламентарен хаос.

"Случващото се една пародия", заключи Радомир Чолаков.

Депутатите се разбързаха да блокират Сарафов за главен прокурор

Депутатите се разбързаха да блокират Сарафов за главен прокурор

ГЕРБ с колебания