Същите хора, които отхвърлиха ветото върху промените в Закона за енергетиката, днес със същите мотиви внасят решение най-сетне това да се случи със сериозно закъснение. Защо трябваше да стигнем до днешния протест?
Това заяви днес президентът Румен Радев по време на среща на "Дондуков" 2 с представители на ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа". Поводът за дискусията са исканията за отлагане на либерализацията на електрическа енергия и за защита на работещите в енергетиката и въгледобива.
Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия. Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, посочи още президентът. Според него наложеното от него вето в края на миналата година е било именно за това, за което днес се проведоха протести. А стратегията, според Радев, трябва да съхранява автономността и независимостта на нашата енергийна система.
Президентът припомни, че заличаването на фигурата на обществения доставчик и премахването на енергийния микс може да предизвика спиране на производство на електрическа енергия от ТЕЦ "Марица-Изток 2" и би застрашило функционирането на "Мини Марица-Изток" още през 2024 г.
Румен Радев коментира и действията на служебното правителство по отношение на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", както и липсата на яснота какво се е случила с оставените от служебния кабинет във фонда 890 млн. лв.
Румен Радев е споменал също липсата на яснота около т. нар. Зелена сделка. Държавният глава многократно призовава на заседанията на Съвета на ЕС България да не бъде притискана да се отказва прибързано от базови мощности като въглищната и ядрената енергетика, преди да са налични достъпни и ефективни решения за съхраняване на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Президентът припомни и за настояването си пред ЕС относно спецификите на държавите при намаляване на въглеродните емисии, както и да се намали тяхната цена, за което до момента е получил подкрепа от Чехия, Полша и Унгария. Въпреки това този въпрос до момента остава нерешен.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов отправи предложение за широка обществена дискусия по въпроса за българската енергетика.
Представителите на синдикалните организации благодариха за възможността да проведат среща с държавния глава, както и за последователната позиция на президентската институция в защита на автономността на българската енергетика.