Държавният глава Румен Радев днес посреща на визита у нас президентът на Черна гора Яков Милатович, с когото утре ще посетят и полигона "Ново село".
Необичайно за поведението и наложилата се традиция в рамките на брифинга на двамата държавни глави след проведени пленарни разговори, Румен Радев си позволи сериозен коментар пред микрофона на актуалната политически ситуация у нас, както и позициите на правителството. Повод за това отклонение бяха критиките, изказани спрямо позициите на президента Румен Радев за войната в Украйна, както и за плановете на ЕК да финансира превъоръжаването на страните от ЕС с оглед разбирането на риска, който би дошъл от Русия.
Пред колегата си Яков Милатович Румен Радев заяви че НАТО е силна със своята воля да се придържа и влага демократическите принципи и да осъществява ефективно сътрудничество. Голямото предизвикателство пред НАТО е постигането на възможност и стабилност на европейския континент, да има способности за отбрана и въздържане. Той отхвърли спекулациите на определени политици, които казват на черното - бяло, че е против изграждането на отбранителни способности и против превъоръжаването на армията. Няма политик в България, който по-силно от мен да е работил и да е отстоявал да има модернизация на армията, да има мотивиран личен състав, по-високи разходи за отбрана с цел преодоляване на фрагментацията на европейската отбранителна индустрия, подчерта държавният глава.
Радев напомни, че той е бил първият лидер в Европа докарал (довел, бел.ред.) председателя на Европейския фонд за отбрана. Всички инсинуации, че президентът саботира модернизацията на армията, са най-малко силно некоректни, настоя президентът. Защо сега тези, които критикуват мен, защо не критикуваха лидерите на партиите? Не го направиха, защото не могат да преглътнат истината - Европа не може да налага мир от позиция на силата. Неморално е Европа да тика Украйна да воюва, за да излезе чрез позиция да налага мир от опозиционна сила. Това е груб, брутален сблъсък с реалността, каза държавният глава.
"Оттук нататък с такава политика жертвите ще растат, ще има още повече жертви и по-голяма загуба на територии. Европа да подкрепи сътрудничество със САЩ, прекратяване на огъня и оттам ще се сяда на масата и ще се търси решение за справедлив и устойчив мир. Сега тласкаме Украйна да продължава кръвопролитието", коментира Радев.
Втората заблуда на политиците, според Радев е, че няма да финансов ресурс за армията, а ще има 150 млрд. евро заеми. Румен Радев призова правителството на Росен Желязков да отдели в бюджета повече средства за армията, по-бърза модернизация, но правителството да намери начин да реши ще се отказва ли от еврофондове, каква ще е цената от това, какви ще бъдат вътрешните проблеми, ще тегли ли заеми, с дефицита в бюджета и със самите заеми. Радев се надява правителството да вземе верни решения за отбранителната индустрия и да се реши въпроса с основната суровина - създаване на български мощности за производство на оръжия.
Forrest Gump
на 11.03.2025 в 08:22:21 #10#10 Алабал, Четене с разбиране си требе. Плюс обичайните сълзи и сополи на безсилие
Плюс дълбоката заблуда, че който не споделя нереалните искания на Зелю, е копейка.
Тръмп, Ванс, Рубио и те ли са копейки?
Май взе сериозно да издишаш, преди правеше впечатление на неориентиран интелектуалец с претенции, сега си просто неориентиран, щото розовият балон се спука.
Споко, този несправедлив живот ще те пооблъска, ще придобиеш горчив опит и ако си умен, ще спреш да залагаш само на емоции
По темата - естествено, че това касае и двете страни
Същия въпрос и към теб - дай предложение, ама реално, за мир.
Гледай да е практически обосновано, а не обичайните мантри за Украйна в границите от 1991.
alabala654
на 10.03.2025 в 22:42:58 #9Много е забавно да слушаме как копейките (в това число и Радев) са се загрижили за украинските загуби. Интересно е обаче че никой от тях не брои и руските загуби.. Що бе 1 милион малко ли ви се струва? За да капитулира Украйна колко още милиона млади мъже от Русия ще си заминат - 5 - 10 -15ллн?
Това не са ли хора ?
До кога ще продължава тази месомелачка за руснаците?
Forrest Gump
на 10.03.2025 в 22:25:44 #8#8 Дедо, Не отговори на въпроса, явно нямаш никаква идея как да се прекрати тази война оттук нататък с възможно най-малки загуби (човешки, икономически, териториални) за украинците. Липсата на отговор означава, че си съгласен с ръководителите на ЕС, т.е. война до последния украинец
dyado-yotso
на 10.03.2025 в 20:30:39 #7Forest Мисля, че мисълта е на Чърчил, цитирам по памет: Можехте да избере между войната и безчестието. Ако изберете безчестието, ще получите и войната. И не - победата на Русия не е предопределена. Ще бъде такава само, ако украинците се предсдат. Или ако всички им обърнат гръб, както ти и Президентът предлагате. Между другото, защото обикновено хората с твоите разбира сив се пишат националисти. Я кажи имало ли е смисъл в Априлското въстание? То е било напълно безнадеждно. Или пък походът на четата на Ботев? Къде щяхме да сме, ако те смятаха, че "безнадеждни" битки не трябва да се водят?
Forrest Gump
на 10.03.2025 в 17:47:37 #6#5 Двойкаджията, или другият дечко
Ти също ли си в оркестъра
Forrest Gump
на 10.03.2025 в 17:46:05 #5#4 Дечко
Забелязвам, че последната година си спрял да повтаряш като малоумен "Расспад" или каквото там беше по няколко пъти. Явно си намерил вътрешната хармония и спокойствие в специализираното заведение, което обитаваш, а и хапчетата, които ти дават добрите чичковци с бели престилки явно действат
По темата - явно смяташ да прекратиш войната чрез свирене със задник, браво изключително новаторско предложение. Сигурен съм, че като те видят, руснаците моментално ще умрат....от смях
22222
на 10.03.2025 в 17:33:16 #4#2 и 3 да го духате на кремълското страхливо жуже ама рассия ще загуби , даже оранжевия и.д.и.@т няма да и помогне ... Историческа закономерност !!! рассия никога с главна буква толкова е долна тази "държава" ....
rambaldievskievich
на 10.03.2025 в 16:41:15 #3#2 и #3, От' си не бръкнете изодзадзе, па, да си свирнете с вашите предложения?! 'баси!...
spqr7
на 10.03.2025 в 16:35:31 #2"Предлага на Украйна да се примири и да се предаде." Точно така. След като губиш във война и не можеш да обърнеш хода й, даже не можеш да спреш противника си и да я направиш позиционна, то колкото повече се проточват бойните действия, толкова повече щети и загуби ще има за теб накрая. Затова колкото по-рано я спреш, толкова по-малко негативи ще понесеш.
dyado-yotso
на 10.03.2025 в 15:38:27 #1Кухи думи от празен човек. Предлага на Украйна да се примири и да се предаде. Точно това е груб и неморален сблъсък с реалността.