България има нужда от редовно правителство и затова стъпките ни са в посока запазване на управлението. Единствената спойка е евроатлантизмът и нищо друго не ни обединява с ПП-ДБ. Това заяви заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов пред БиТиВи, след като вчера в подобен смисъл се изказа и лидерът на партията Бойко Борисов.
По думите му ГЕРБ спечели местните избори, но големият извод от местния вот е, че се роди нова сглобка. Във Варна Възраждане и БСП гласуваха на втори тур за ПП-ДБ, даде пример Митов за въпросната втора сглобка, за която намекна, че съществува. "Възраждане, ПП-ДБ и БСП гласуваха заедно на втори тур и това обединение докара на местно ниво кметове, които сега ще трябва да управляват, и в общинските съвети да управляват заедно", коментира Митов.
Според него думата "сглобка" трябва да спре да се употребява, а да се измисли друг термин. Ако искаме държавата да върви в правилната посока, ще трябва да се подпише коалиционно споразумение, настоя Даниел Митов и добави, че лошото управление в момента започнало да ерозира. Екзотиката, която се наблюдава в момента, е неработеща и затова не върви нищо в изпълнителната власт. Министрите са много спорни и не могат да ни убедят в това, което правят, разкритикува Митов.
Той изтъкна, че трябва да се преразгледа начинът, по който съществува правителството, но не се задавали нови предсрочни парламентарни избори. За него е обичайно, че хора, които твърдят, че евроатлантици, да продължат да пазят дерогацията на "Лукойл".
Митов призна, че ГЕРБ-СДС имат сходни виждания с ДПС. Той вижда още брутално неизпълнение на законодателната програма на правителството - и в сферата на здравеопазването, и в усвояването на европейските средства. Големият крайъгълен камък за правителството ще са дебатите за бюджета, посочи зам.-председателят на ГЕРБ.
Според Митов със сегашния финансов министър Асен Василев България не може да влезе в Еврозоната. Бюджетният дефицит непрекъснато расте и за Митов това са огромни проблеми, въпреки обещанията да не се вдигат данъците. Дебатът около бюджета е стратегически дебат и ГЕРБ ще настояват в бюджета да се запишат проектите, които ще бъдат финансирани с точните суми, които са необходими, за да се следва консервативен подход и да се гарантира на местното самоуправление развитие по регионите, подчерта той.
Значително по-остра от Даниел Митов в студиото на Нова телевизия бе Екатерина Захариева, също бивш външен министър в правителство на ГЕРБ. Според нея, а и според партията по думите й, Асен Василев не трябва да е финансов министър, но той държал своята партия като заложник, държейки именно на този пост.
Очевидно е, че финансовата политика е крах, а предложението за Бюджет 2024 издиша. Василев не изпълнява собствения си финансов план, който сам предложил преди няколко месеца. "Приходите не са реалистични, което ще увеличи дефицита, който ще стане 5.5%. Заложените проекти за Северна България са нула", посочи народният представител.
Още от сформирането на правителството на всички е било ясно, че в него не бива да участват ярки политически фигури. Всички били съгласни с това, но "изключение от това правило е единствено Асен Василев", подчерта Захариева. По нейни думи той категорично не трябва да бъде финансов министър. Затова и Захариева смята, че Асен Василев държи партията си като заложник. "Това било единственото условие на ПП, което не подлежеше на промяна", каза още Захариева.
Припомняме, нееднозначно е отношението на ГЕРБ към Асен Василев още от преди съставянето на правителството Денков/Габриел. Първоначално условие на ГЕРБ беше той да не е финансов министър и като политическо лице, а част от депутатите на Бойко Борисов бяха изключително критични и дори саркастични към Василев. Няколко пъти обаче лидерът Борисов не само похвали Асен Василев, но дори го нарече и най-добрият финансов министър.
Също така по думите на Захариева изключително важно е да има ясен механизъм за взимане на решения, за да продължи живота на правителството Денков/Габриел. Преди ПП/ДБ не искали коалиция, сега вече ГЕРБ не искат, стана ясно от думите на депутатката.
90% от управленската програма не се изпълнява, което означава, че имаме сериозни проблеми. Внасят се законопроекти, които са неподготвени добре. Научаваме неща от медиите, без да са съгласувани с нас. Трябва да има механизъм за взимане на решения", подчерта Захариева.
Според нея без подкрепата на ГЕРБ Васил Терзиев е нямало да бъде избран за кмет на столицата и кандидатът на ПП/ДБ/СС дължи благодарност, въпреки че "аз не съм човек, който би дал такава заявка".
ГЕРБ е евроатлантическа партия, настоя Екатерина Захариева.