Ще има референдум, решиха депутатите след дългите спорове. В пленарна зала „оцеляха” всички въпроси от референдума на „Шоуто на Слави”, след като вчера правна комисия махна този за електронното гласуване.
131 бяха „За”, 18 „против” и един „въздържал се”.
Датата на референдума се определя от държавния глава, а според промените в новия Изборен кодекс той трябва да се проведе заедно с национални избори, ако има такива през въпросната година. Така че най-вероятно народното допитване ще стане заедно с президентския вот.
Припомняме формулировката на въпросите:
- Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
- Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
- Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
- Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
- Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Очаквано, дебатите бяха бурни, макар че ГЕРБ се отказаха от пленарното си време за изказвания и предложиха да се гласува направо.
Представителят на инициаторите - сценаристът на "Шоуто на Слави" Тошко Хаджитодоров, изтъкна, че депутатите са на исторически път да спазят законите, които те самите са приели. Хаджитодоров подчерта, че Народно събрание е в исторически момент и припомни на народните избраници, че парламентът не може да маха въпроси, инициирани от граждани, а само да ги редактира.
Сценаристът на Слави Трифонов изрази надежда депутатите да проявят достатъчно разум и доблест и да поставят шестте въпроса пред народа. Той им припомни, че народният избраник представлява народа и не е над народа. „Вие не сте богове, вие не сте императори!”, отбеляза Хаджитодоров.
От ДПС бяха категорично против референдума. Хамид Хамид подчерта, че част от въпросите са за Велико народно събрание. Предлагам да обявим 12 май за ден на победата на популизма над българската Конституция, посочи Хамид. Честит празник, пожела той на депутатите.
БСП депутатът Янаки Стоилов иронично коментира, че колкото по-малка бройка се предложи (става дума за въпроса, засягащ прояката народни представители в НС, като инициаторите на референдума посочват 120 души, б.р.), толкова по-голямо одобрение ще получи от българските граждани и предложи Народното събрание да действа на акционерен принцип. "Защо трябва да има толкова много народни представители, българската политика все повече се приватизира", коментира Янаки Стоилов.
Той дори предложи балерините (в шоуто на Слави - б.р.) всяка вечер да танцуват с въпросите от референдума. „Ние поставяме някои въпроси от конституционно естество”, посочи Стоилов. „Нека, когато се движим напред да не се върнем там, от където бяхме тръгнали”, посочи той.
Най-експресивна бе атакистката Магдалена Ташева, която обяви въпросите за референдума за антидемократичен пасквил. В инициативата на Слави Трифонов тя съзря конспирация, че целта била да се стигне до президентска република и реалният инициатор бил друг.
„Учиндолският палячо” бил само куриер, обясни още Магдалена Ташева.
Justice for ALL
на 16.05.2016 в 07:37:54 #3Свободата не е за страхливци. За това не се страхувайте, и искайте референдуми. По този начин управляващите трябва да се съобразяват с желанието на народа, чиито данъци харчат.
Justice for ALL
на 16.05.2016 в 07:34:47 #2Лудкскар, Не ни обяснявай, защо да изразяваме мнението си е вредно за нас. Като искаш хората да са компетентни, направи всичко възможно да са информирани, а не да им казваш, че нямат право на глас. Нищо но каза повъпросите за броя на депутатите - 120 са предостатъчно за държава от 5,5 милиона. Или пък за задължителното гласуване, което просто би "гелизирало" съществуването на партии, които реално не представляват хората. Не си прав и за електронното гласуване - има начини да се направи съвсем сигурно и невъзможно да проследиш гласовете от кой район точно идват. Ами за субсидиите на пратиите - и за тях ли смяташ, че не сме достатъчно информирани. За какво са ми партии, които не могат да съберат и 4%. За да лаят и блокират решения на останалите партии, за които толкова много хора са гласували ли?
ludcskar
на 12.05.2016 в 14:40:01 #1Искам да дам малко разяснения по въпросите на Слави, за да не се заблуждават хората от хубавото им звучене. Ако тия въпроси минат положението ни ще се утежни още повече. Слави, за да ги предлага тия неща или е тъп или иска да се възползва от приемането, защото полза за народа НЯМА! ИМА ВРЕДА! По въпроса за мажоритарното гласуване: То гарантира, че всяка мутра, която иска да влезе в парламента или иска да сложи свой човек там ще го направи! Защо? Защото при тази система всяка мандатна единица, т.е. град в България, който излъчва даден брой депутати се разбива на региони, в които се гласува за един и депутат. Разбиването на тези региони става от "независим" комитет, но там играта е всяка партия знаейки къде се намират гласоподавателите и да начертае така регионите, че във всеки да има мнозинство. В Англия се е получавало две близначни къщи да са в различни региони, за да излезе гласоподавателната сметка. А във Франция се е получавало това-цитат от Уикипедия(линкът за уикипедия е по-долу):"Най-фрапантен пример за подобно развитие са парламентарните избори във Франция от 1958 г. За комунистическата партия са гласували 3 882 200 избиратели и тя получава 10 депутатски места или всеки депутат е избран средно с 388 220 гласа. Докато Националния републикански съюз с 3 604 000 гласа получава 189 места в парламента или 19 100 гласа за депутат." Освен това знаейки региона и броя жители и кои са те някой с кинти съвсем спокойно може да си купи депутатско място. Прочетете в интернет за мажоритарно гласуване: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B6%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0 Относно намаляване броя на депутати: Това означава, че за да мине закона на някой олигарх, той трябва да купи наполовина по-малко депутати, отколкото сега, т.е. ако сега е необходимо да купи 121, сега трябва да купи 61-още по-лесно тия с кинти ще си прокарват изгодните за тях закони Относно електронното гласуване: Това означава още по-голямо купуване н агласове и контрол над тях, защото циганите ще ги напратят по интернет клубовете и ще ги следят реално за кого гласуват, а сега все пак е на доверие, никой не влиза с тях в стаичката Относно субсидията: Никоя партия не разчита на тия пари, те си имат фирми, а пък малките партии ептен ще заминат, щото тогава ще се конкурират изцяло на това кой богаташ е зад дадена партия Относно МВР шефове: Колко от вас разбират от работата на МВР освен тези, които са в системата, че да направят компетентен избор. Ще си играем на " една баба ми каза, че този полицай е много готин" Пълна аматьорщина! Така че българи, не се заблуждавайте по хубавото звучене, а мислете!