Нова интрига се оформя около машинното гласуване, което се проведе на последните два избора за парламент у нас. Въпросът е дали бъдещите депутати и 48-то Народно събрание няма да поемат по-уверено курс към неговата отмяна.

Преди дни темата бе повдигната от ГЕРБ и лично от лидера Бойко Борисов. От партията настояха сорс кодът на софтуера на машините да бъде предоставен на всички заинтересовани. Искането им бе предоставено с писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК), Министерство на електронното управление и "Сиела Норма" АД. Поводът за искането са съмненията, изказвани не веднъж досега от ГЕРБ, че машините за гласувани са манипулирани.

От ЦИК отвърнаха веднага:"Това е направено още преди провеждането на изборите за народни представители. Въз основа на решението на ЦИК, на 28.09.2022 г. Министерство на електронното управление е осигурило достъп до изходния код на машините за гласуване на представителите на политическите партии, които са регистрирани в публичния регистър на ЦИК."

Партии искат кода, а ЦИК вече го е предоставила

Партии искат кода, а ЦИК вече го е предоставила

Това е направено още преди провеждането на изборите

Страна в спора взе и бившият министър на Министерство на електронното управление Божидар Божанов. Чрез пост във "Фейсбук" той обясни, че е имало достъп до кода и че ГЕРБ просто не са изпратили човек."Борисов да си пита хората защо не са отишли да гледат кода преди изборите, както е уредено в закона, вместо да използва тази тема след изборите, най-вероятно за да подготви пътя за отпадането на машинното гласуване", пише той.На предходните избори представителите на ГЕРБ и ДПС гласуваха против решение на ЦИК за даване на достъп, припомня той.

ГЕРБ, ДПС и Възраждане имаха и още едно общо гласуване по въвеждането на машинното гласуване на изборите в предишния парламент.

Няколко месеца преди разпускане на събранието "Възраждане" внесе предложение за задължително броене на хартиените отрязъци от машинното гласуване.

Позицията на БСП за машинното гласуване е още по-твърда. От левицата смятат, че то сваля резултата им на изборите драстично и опитаха да прокарат инициативата си за връщане на хартиената бюлетина още в предишното Народно събрание. Бяха парирани от парламентарните групи на ПП, ДБ и ИТН, а и всъщност от един решаващ глас, този на Крум Зарков, който сега дори няма да бъде депутат.

Партньорите няма да са изненадани от искането на БСП за хартиени бюлетини

Партньорите няма да са изненадани от искането на БСП за хартиени бюлетини

Това не влизало в коалиционното споразумение

Партията на Стефан Янев "Български възход" не е изразявала все още мнение по темата, тъй като ще кара първи мандат в Народното събрание. От коалиционните им партньори, АБВ бяха обаче изказани съмнения в честността на вота.

Изглежда съмненията на бившия министър Божидар Божанов, че се цели ход към връщане на хартията на изборите - са резонни.

За да се случи това, което е промяна в Изборния кодекс, са нужни 121 гласа. В 48-то Народно събрание се знае, че "за" машинно гласуване са представителите на "Продължаваме промяната" и Демократична България - общо те имат 73 депутати. Дори и към техния сбор да прибавим гласовете, които евентуално може да получат от Възраждане и Български възход, 112 гласа не биха били достатъчни за едно мнозинство, което да запази машините.

Сметката показва, че ГЕРБ с 67 депутата, плюс ДПС с 36 мандата и БСП - 25 мандата, дори и без гласовете и мнението на "Възраждане" (27 мандата) и Български възход" (12 мандата), имат достатъчните 128 гласа в пленарна зала, за да върнат хартията и мъкненето на чували в изборния ден.

48-ото Народно събрание ще приюти седем партии

48-ото Народно събрание ще приюти седем партии

ГЕРБ е първа политическа сила, "Български възход" ще замени ИТН