Служебното правителство изпълни успешно всички свои ангажименти по организационно-техническата подготовка на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г., съобщава публичният отчет на правителството. Документът е изготвен от министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов, координиращ институциите по изборния процес. Карадимов посочва отличния диалог с ЦИК.
Тази самооценка идва шест дена след провеждането на изборите и след като президентът Румен Радев поиска с позиция оценка от страна на правителството на Димитър Главчев, МВР и останалите служби, въвлечени в изборния процес, дали са работили в интерес на гражданите, както и дали приемат за нормално някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет да прониква в Народното събрание.
Отчетът на Росен Карадимов идва и на фона на множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот. Димитър Главчев вече няколко пъти, включително в началото на редовното засдание на Министерски съвет, отчете нормално протичане на изборния процес, както и провеждане на прозрачни и честни избори. Вчера преизпълнение на плана отчете и вътрешният министър Атанас Илков.
Правителството на Димитър Главчев се позовава на оценката на международните наблюдатели от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и Обществения съвет към ЦИК, които са дали висока оценка за организацията на изборите. Правителството е приело и редица мерки за повишаване на сигурността и прозрачността на машинното гласуване, включително унищожаване на старата хартия и подобряване на системата за удостоверяване на машините.
Правителството заявява, че това са били най-строго проверяваните избори досега, като над 1/3 от всички машини за гласуване (3306 от общо 9510) са преминали проверка, което е значителен ръст спрямо предишни избори. За пръв път е бил проверен и параметризиращият софтуер на машините, който конфигурира кандидатските листи и преференциите. В процеса са участвали над 50 специалисти и външни експерти, а медиите са имали достъп до склада за съхранение на машините, отчита още Росен Карадимов.
Разкрити са били 719 избирателни секции в 57 държави, включително и 26 в затворите, за да се осигури възможността да гласуват на всички, които имат право на глас. Центърът за комуникация към ЦИК е улеснило бързото предаване на протоколите от чужбина.
По разпореждане на премиера Димитър Главчев, МВР е създало организация за опазване на обществения ред, като също така е разкрило денонощна линия за сигнали за изборни нарушения. За първи път при преброяването на бюлетините е имало видеонаблюдение в реално време в 98.06% от секциите, като записите са били достъпни онлайн.
След връщането на устройствата в София, екипи от "Информационно обслужване" са качили записите. Нямало е данни само от 65 устройства. Информацията за тези липси е предадена на ЦИК за допълнителни действия.
dyado-yotso
на 02.11.2024 в 11:13:08 #1И това на кого го отчете? На Пеевски ли? Това звучи като онова старо "играли сме добро али сме немали късмет"