Омбудсманът Мая Манолова бе изгонена от заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Синдикати и работодатели се изказаха против присъствието на омбудсмана, позовавайки се на правилника за функциониране на Тристранката.
Омбудсманът Мая Манолова поиска да присъства във връзка с разглежданите от съвета закони, касаещи правата на хората с увреждания, както и въз основа на Закона за омбудсмана, даващ й право да присъства на заседания, на които се обсъждат законодателни промени, касаещи правата на българските граждани.
Димитър Манолов, заяви: Можех и аз да доведа 200-300 миньори. Иван Кокалов от КНСБ също бе против омбудсманът да присъства на това заседание - в противен случай на базата на това наше изключение от правилника, всеки един може да дойде и да присъства и да ни става супервайзер, коментира той.
Манолова настоя на няколко пъти, че Законът за омбудсмана й дава право да присъства на всички заседания, които касаят до правата на българските граждани.
Освен това стана ясно, че на третия законопроект тя е и вносител, тъй като Светлана Ангелова от ГЕРБ я припознава.
"Мисля, че това е най-нормалното нещо - омбудсманът да присъства на заседание, на което се обсъждат законопроекти, които касаят правата на българските граждани", заяви Манолова и отсече: "Моето място е тук."
Валери Симеонов, председателстващ заседанията на Тристранния съвет изтъкна, че съветът работи по определен правилник и поиска документ, с който Манолова да покаже, че е упълномощена от г-жа Ангелова да представи законопроекта.
"Няма как аз първо да наруша правилника", каза още Симеонов.
Валери Симеонов коментира и че всяко заседание е съпроводено с доста взривоопасна атмосфера.
От БСП разпространиха позиция, с която се противопоставят на изгонването на националния омбудсман от заседанието на НСТС.
"Неприемливо е Омбудсманът да бъде гонен от заседание на Тристранния съвет, още повече в момент, когато се обсъждат ТЕЛК и пенсионирането на миньорите - въпроси, които засягат пряко живота на хиляди българи. Ролята на обществения защитник е да отстоява правата на човека. В тази връзка, аргументът за неспазена процедура по присъствие на Омбудсмана на заседанието е несъстоятелен и е опит за поредно непрозрачно вземане на решения."
Припомняме, миналата седмица миналата седмица и ГЕРБ, и БСП обявиха, че се заемат да решат проблемите на миньорите, които бяха съкратени от мини "Бобов дол" и заради това няма да могат да се пенсионират.
С миньорите при обявените съкращения се срещна омбудсманът Мая Манолова още преди месец.
В последния месец Мая Манолова влиза в конфликт със синдикатите за втори път. Първия път това се случи на Заседанието на Националния съвет за интеграция на хората с увреждане, когато шефът на КТ "Подкрепа" се противопостави на предлаганите от нея и родителите на деца с увреждания промени в законите за личната помощ. Тогава протестиращи родители скандираха при излизането на членовете на работната група "убийци".
kalin-georgiev
на 24.07.2018 в 12:10:39 #3Питам откога г-н Димитър Манолов добави инж.?
генерал Луков
на 21.07.2018 в 12:52:26 #2Много проста, омразна и отвратителна персона! Кой я направи Омбудсман, та се лигави непрекъснато и досажда на всички българи с нахалството си! Да се закрие тази синекурна длъжност незабавно!
berdj-vartanyan
на 18.07.2018 в 13:13:03 #1Тук не става за изгонване. Но в последните 5месеца г-жа Манолова в много случаи по един или друг мотив си превиши правата. Тя се позовава на правилника и т.н.А и адвокатите от БСП,веднага се намесват,като нейни бивши съпартиици да защищават Манолова. Манолова,може би с активното и участие в пролемите на "системата ни убива" и в някой случай с натрапчивото си упоритост,да приемат комлексно трите закона за майките с деца за увреждания,наистина пресоли "манджата". Може би и по ред други причини,присъствието и не бе желателно.Със старанието да бъде полезна на всички,несъзнателно проявява натрапчивост,която в повечето случаи е нежелателно. Има случаи в които със своите действия,тя отнема функциите на някой институции или омаловажава техните действия. Ще дойде момент,в който парламента ще провери или изготви правила за работата на омбуцмана. Тристранката е орган,в който в работата и не се намесват други органи. Не е работа омбудсмана да създава закони,а си има законотворци,ако пожелае може да си изпрати представители с предложения. Може би целта е друга.Вместо активи,прекалената хиперактивност ще доведе до пасиви. Г- жа Манолова има дългодишен опит като юрист и бивш депутат,не се нуждае от защитници и адвокатстване !