Национално представителните организации на и за хората с увреждания и синдикатите скочиха срещу Закона за личната помощ, предложен от омбудсмана Мая Манолова. На същото мнение се оказаха и представителите на работодателските организации.
Заседанието на Националния съвет за интеграция на хората с увреждане бе открито за медиите. В него участваха, освен национално представителните организации и президентите на двата синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ.
Градусът на напрежението се покачи веднъж от разминаването в цифрите и финансовата обосновка на законопроекта и от обсега на законопроекта и възможността всички хора с увреждания да получат въпросната асистентска услуга.
Според данни, представени от Минчо Коралски, хората с увреждания с решение на ТЕЛК са 648 хиляди и то без издадените стари решения.
Освен национално представителните организации срещу законопроекта със становище излезе и Министерство на финансите, тъй като финансово услугата личен асистент би струвала 1,1 млрд. лв. при минимална заплата от 560 лв. за асистента.
Законопректът според становището на МФ, е и в противоречие с чл. 10 от Закона за нормативните актове.
Национално представителните организации настояха за включването на текстовете на Закона за личната помощ към разработвания от Министерство на труда и социалната политика Законопроект за социалните услуги.
Омбудсманът Мая Манолова попита къде в разчетите на проектозакона има такива фантасмагорични цифри. Според финансовата рамка на законопроекта, освен отпусканите до момента 169 млн. лв. за чужда помощ и асистентски услуги за въвеждането на асистентска грижа ще са необходими още сто милиона лева.
"Вие знаете ли, че има майки, които няма да могат да се възползват от законопроекта. Не може да бъдете дискриминационни, не може да е само за 77 хиляди човека. Всички хора с увреждания имат равни права", заяви Андриана Стоименова, организационен заместник-председател на Съвета за интеграция на хората с увреждания, която представи и становището на национално представителните организации.
Мая Манолова изтъкна, че в момента не 77 хиляди получават, а само 14 хиляди получават асистентска услуга.
"Питам аз, къде е заместник-председателят на Националния съвет да каже, че още 77 хиляди имат право и децата с дибет и децата с Даун. Къде сте вие - това не е ли ваш ангажимет? Защо мълчахте до днес. Защо казвате, че е справедливо само 12 хиляди да вземат."
Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа" - определи тона на Манолова като недопустим.
По думите му вече е станало безпощадно ясно, че законът е аматьорски и е написан на коляно и от него не става нищо. "Оттук нататък стана безпощадно ясно, че този аматьорски написан закон само изправи на нокти организациите на и за хората с увреждания. Хора, които и без това имат достатъчно много проблеми, за да бъдат разигравани", заяви той.
Родители скандализирани от идеи на шефа на КТ "Подкрепа"
Посрещнаха Димитър Манолов с викове "Убиец"
Манолов категорично заяви, че организацията му ще се противопостави на проектозакона. По думите му няма логика една дневна услуга да бъде въвеждана в отделен закон.
"Ако нещата стават с разкарване на хора по улиците, моята организация не е от най-богатите, но не е и съвсем бедна - нямам достатъчно ресурс, за да мога да организирам униформени протести и то в няколко града, но се надявам, че горе - долу можем да се справим, ако ще стават така нещата. Но не мога да си представя, че някой си мисли или по-скоро спокойно приема, че едни хора с увреждания трябва да бъдат противопоставяни на други хора с увреждания за постигането на някакви къси политически цели."
На реплика от страна на гражданин в залата обаче да пишат закони, Димитър Манолов продължи: "Нито съм правителство, нито съм Народно събрание, не ми подвиквайте като овчар и престанете да разхождате тия нещастни деца по улиците. Засрамете се малко. Сериозно го говоря. Това, което вършите с вашите деца е безчовешко."
Мая Манолова заяви, че ангажиментът й е да подкрепи исканията на майките на деца с увреждания - те да придобият форма, която може да бъде обсъждана. Каквото можах направих - това е проект, който има финансова обосновка. За майките Законът за личната помощ е жизнено важен. За мен това е един честен закон, който дава възможност на всички, на които е определено право на чужда помощ.
Ако този законопроект беше припознат - аз бих се ангажирал с представянето му в Министерски съвет, заяви от своя страна министър Петков. Той бе категоричен, че работата може да продължи като се вкара в Закона за социалните услуги.
Майка на дете с увреждане заяви, че именно настоящото положението - ТЕЛК-ът - ги е довел до това положение - "да рият дъното". Мая Стоицова настоя, че личната помощ е механизъм, който да компенсира увреждането. Личната помощ е нещо, което не може да бъде предоставено от никоя социална услуга до сега.
По думите й, ако не са били палаткови лагери, те нямаше да стоят на това място - можехме да зароботим много по-рано.
Ние майките искахме да работим с всеки. Къде бяхте всички, които защитавахте правата ни, защо нямаме закон за социалните услуги до сега, защо нямаме закон за хората с увреждания?
"Ако не бяхме потеглили на тази палатка щяхме ли да сме тук?" - попита тя.
Припомняме, след като родителите на деца с увреждания заплашиха с мащабни протести, на който ще поискат оставката на правителството, и започнаха да опъват палаткови лагери в различни градове в страната, министър Бисер Петков изненадващо подаде оставка. На следващия ден обаче премиерът го върна на работа със задачата да разреши споровете и конфликтите около помощите и социалните услуги за семействата на деца деца с увреждания.
Според протестиращи оставката на Петков може да е била мотивирана, именно от нежеланието да се приеме проектозаконът за лична помощ, изготвен от омбудсмана Мая Манолова и родителите на деца с увреждания.
Едновременно с това още през април месец назря сериозен конфликт между родителите на деца с увреждания и национално представителните организации и синдикатите, които свикаха протест пред Министерски съвет седмица по-рано от насрочения от родителите с черни тениски и балони. Самият конфликт тлее вече години наред.
Именно и черните тениски, които се превърнаха в символ на протеста на родителите, станаха причина и за скандал в Народното събрание. Заради "униформите" те не бяха допуснати в сградата на парламента.
berdj-vartanyan
на 19.06.2018 в 22:26:37 #2До трите седмици,с палатки,с черни блузи идруги атрибути споделях исканията на майките! Но когато започнаха да използуват и болните си деца на ляво и дясно със скелети до тях,работата запичва да замирисва. Истината е една ,ПАРИ,ПАРИ и пак ПАРИ. Мая Манолова играе в .един цирк,който край ще бъде и за нея неочакван. Не бива да се противопоставят една малка група ,които имат в семействата здравословни проблеми.с намесата на М.Манолова,да се противопоставят на институциите. Като бумеранг,това ще се отрази и върху нейния имидж. "Системата ни убива", нямат правото на полити-ческо говорене,а най малко да говорят за оставки.По този начин си създават негативно отношение от другите.
halo
на 19.06.2018 в 18:36:54 #1"Национално представителните организации на и за хората с увреждания и синдикатите скочиха срещу Закона за личната помощ, предложен от омбудсмана Мая Манолова. На същото мнение се оказаха и представителите на работодателските организации." ======================================================================== Явно терапията на бившия цоциалистическия законотворец води умствени отклонениия.