84% от бежанците остават в страните с нисък доход на населението. По-голяма част от бежанците не отиват в Европа и това трябва да се има предвид. Това стана ясно от думите на Фолкер Тюрк - помощник върховен комисар по закрилата към Върховния комисариат на ООН за бежанците, който ще участва в работната среща на вътрешните министри на страните от ЕС в България в рамките на Европредседателството ни.

Австрийски министър предизвика скандал с искането си да „концентрират” бежанците

Австрийски министър предизвика скандал с искането си да „концентрират” бежанците

Министърът отстъпи и обяви, че "не е имал намерение да провокира никого"

Основен акцент на предстоящата срещата се очаква да бъде механизмът за споделяне на отговорността за бежанците. По думите на Тюрк този съвет очертава важните въпроси с убежището и е важно да се очертае правилното регионално измерение. Той е в България за да види какво е постигнато като напредък за убежището на бежанците.

Представителят на ВКБООН очерта и няколко конфликта в света. Най-ярък, според него, е този с рохингите в Бангладеш. Той обърна внимание и на бежанци от ЧАД, потоци от Камерун, Сирия, Йемен, Ирак.

"Трябва да има система за равноправно разпределение на бежанците и предсказуемост. Страните, които поемат голямата тежест трябва да имат подкрепа", заяви Тюрк и добави, че текат дискусии по общата система за убежище.

Повече от 17 милиона души по света попадат в мандата на Върховния комисариат по бежанците към ООН, уточни Тюрк.

Той коментира и турската операция в Африн, припомняйки, че Турция е най- голямата страна, приемаща сирийски бежанци.

"Това, което направи Турция за бежанците е забележително. Независимо какво ще стане, ние сме загрижени за сирийския конфликт. Най-доброто е да се установи мир в страната. Много са неблагоприятни условията за връщането на бежанците там.

Осъдиха 9 нелегални бежанци в Генерал Тошево

Осъдиха 9 нелегални бежанци в Генерал Тошево

Чуждите граждани, които са от Сирия и Ирак, сред които има и две жени, ще бъдат настанени в бежанския лагер в Любимец

Относно коментираната европейска система за убежище, той заяви, че е необходим механизъм за разпределение. Ако страна е разположена на външна граница, трябва да може да разчита на солидарност от другите страни по отношение на бежанците.

Механизмът за солидарност може да донесе до много добри резултати, категоричен беше Тюрк.

Относно икономическите мигранти, помощник върховен комисар по закрилата към Върховния комисариат на ООН за бежанците заяви, че всяка държава решава кого да допусне на своя територия. Същевременно страните са длъжни да спазват международното право.

Когато хората са в бедствено положение, те трябва да бъдат спасени и не се поставя въпросът дали е икономически или друг мигрант. Трябва едните мигранти да се разграничат от другите, когато стигнат до определена територия.

Бежанци в Гърция настояват за прехвърляне в Германия, започват гладна стачка

Бежанци в Гърция настояват за прехвърляне в Германия, започват гладна стачка

Нашите семейни връзки са по-силни от вашите незаконни споразумения

"Такива хора трябва да намерят законни канали за урегулиране на това явление", добави представителят на ВКБООН.

За идващите бегълци от Западна Африка, той обясни, че те се опитват да си намерят работа в Либия и нямат намерения да отиват отвъд Либия. Нужни са инвестиции в Западна Африка и анализ какво ги подтиква да отидат в Европа.