Едва една четвърт от нуждаещите се от винетка шофьори са успели да закупят или презаверят електронния документ за 2019 година. А една пета са онези, които са опитали да сторят това, но не са успели.
За неразборията с новата система за контрол върху движението по националната пътна мрежа хората най-често обвиняват изпълнителната власт, а не фирмата-изпълнител. Сумарно делът на изпълнителната власт и фирмата-изпълнител измежду посочилите главен виновник за проблема е близо 40 на сто. Това показва ново социологическо проучване на агенция "Афис".
Източник: Афис
55 на сто от пълнолетните български граждани декларират, че шофират, а с 3 на сто повече е общият дял на притежаващите правоспособност за управление на МПС. В номинална стойност това са приблизително 3 250 000 души. О тях повече от половината твърдят, че шофират всекидневно, а всеки четвърти - няколко пъти седмично.
56 на сто от домакинствата притежават по едно МПС, а 13,4 на сто - повече от едно. Сумарно това прави близо 70 на сто от българските домакинства.
Източник: Афис
Замисълът на системата предполага чрез закупените винетки българските граждани да финансират изграждането и ремонта на пътните участъци. В този контекст казусът с електронните винетки е част от по-голямата картина - как работи държавата и администрацията в този сектор, който пък е свързан, освен с управленски решения, и с безопасността на голяма част от българските граждани.
Но каква е оценката за качеството на изгражданата и ремонтирана пътна инфраструктура, което гражданите финансират чрез закупуването на винетки? Изводът от проучването е, че плащаме по-скоро за лошо пътно строителство и лоши пътни ремонти.
На пряк въпрос "Колко често преминавате с автомобила си през опасни новопостроени или новоремонтирани пътни участъци?", 22 на сто отговарят "Всекидневно", а други 23 на сто - "Почти всеки ден". 43 на сто пък декларират, че това им се случва няколко пъти месечно или по-рядко.
Агенция "Афис" е осъществила проучването в периода 14-19 януари 2019 г. Интервюирани пряко в домовете им са 1010 пълнолетни български граждани.
Източник: Афис
friend
на 21.01.2019 в 21:53:51 #3Доко, то така е и редно. Не може да плащаш за две или три коли гражданска отговорност, след като имаш възможност да караш само една от колите. Когато караш една кола няма логика да плащаш винетка за две или три. След като не се движат, те не вредат нито на движението, нито на настилката, следователно не трябва да се плаща винетка за трите или двете. В Австрия можеш да караш с едни номера две и повече коли. Същото е валидно и за винетката и гражданската отговорност.
spasov3
на 21.01.2019 в 12:54:06 #2Аз лично, проблем с винетките нямам и не виня никого.
doco_
на 21.01.2019 в 10:33:55 #1Ей голямо реване за тези винетки, но явно има хора на които не им отърва да са електронни винетките а това са на първо место фалшификаторите които продаваха фалшиви такива и на второ место тарикатите с по няколко коли които с една винетки караха всичките. Колкото до купуването няма никакви проблеми ако искаш купуваш от автоматите по бензиностанциите ако искаш плащаш кеш пак там. Сега дайте да ревем та белким караме без винетки, да не плащаме данъци а после защо живеем като скотове, шибан народ!