"Няма нищо общо с реалността". Така екоминистърът Емил Димитров-Ревизоро коментира в сутрешния блок на bTV критиките, че България се е превърнала в боклукчийска държава.

По думите му това, което влиза от чужбина е нещо, което е опаковано и стои на пристанището, е под контрол. Само София в момента произвеждат RDF отпадък, който се гори в Златна Панега и в Сливен, подчерта екоминистърът и допълни, че президентът бърка в преценката си.

Според него хубаво е да горим нашите отпадъци, а тогава чужди, защото по закон 50% е наши, а 50% внос. "Нашите 50% отсъстват, няма ги. Депата работят обаче не генерират такива отпадъци, така че ние сме в дълг към тези, които са тук у нас и са готови да горят нашите 50%", каза още Емил Димитров. 

Емил Димитров: Има ВиК дружества пред фалит

Емил Димитров: Има ВиК дружества пред фалит

Вода за Перник ще има, когато тръгне водопроводът, обясни той

За нерегламентираното горене на отпадъци Емил Димитров заяви, че в Бобов дол ще си сложат измервателни станции на комините, които да показват какво се гори. В населените места наоколо ще има уреди, на които да се вижда на табло какво точно се случва и гражданите да знаят.

"Ако държавата започне да играе по друг начин, ще фалираме много бизнеси, това не е полезно обаче. Енергийната система трябва да се развива. Идеята не е някой бизнесмен да бъде вкаран в затвора, да бъде изгонен в чужбина или да му бъде взет бизнеса, а коминът като пуши да не трови хората", коментира министърът.

"В момента и четирите завода, които преработват отпадъци, и ТЕЦ "Сливен", който също има право, те решават проблем на България. На всеки 100 кг отпадък 60-65% трябва да го рециклираме, да извадим стъклото и картона, и да го използваме повторно. 25% трябва да ги изгорим, за да произведем енергия, а едва 10 % да депонираме. Ние в момента от 90% правим камари", обясни Емил Димитров. 

"Мисля, че съвсем скоро те (горивните инсталации - б.р.) трябва да бъдат за пример, но ако не бъдат за пример....", загатна Емил Димитров и допълни, че не се интересува на кого е ТЕЦ-а в Бовол дол, а да работи правилно и въздухът да бъде чист.

Ревизоро се закани, че много хора, които се опитват да играят не по правилата хороскопът "няма да им излезе хороскопа" тази година, цитира той думи на настоящия главен прокурор Иван Гешев. Да се взимат в ръце и да започнат работят, защото мощности много има в България. Ако държавата тръгне да играе по друг начин, ще фалираме всички бизнеси в България и това не е полезно, енергийната система трябва да се развива, настоя екоминистърът. 

Банско ще има втори лифт
Обновена

Банско ще има втори лифт

Нека да се поздравим с този успех, коментира Валери Симеонов

За разследването към бившия екоминистър Нено Димов за условията на концесията на ски зоната в Банско Димитров коментира, че концесията, във вида, в който е определена, трябва да се приведе в граници.

Припомняме, бившият министър Димов остава в ареста.

"Проблемът е, че има техническа грешка. Описани са границите, но квадратурата, която е там, е различна от тази, като го заснемеш точно. Сега трябва да намерим коя е най-вярната част. По контур излиза повече, отколкото е описано в договора. Аз съм абсолютно категорично "за" това, което е дадено по концесионния договор, по площ да бъде то - никакви разширения и увеличения", каза Емил Димитров.

По думите му трябва да се преизчисли и таксата, определена преди време. Договорът или ще се приведе в съответствие или ще се прекрати", категоричен беше Емил Димитров.

Припомняме, на последното заседание на Министерския съвет през 2017 г. - на 28 декември, министрите от кабинета "Борисов-3" решиха, че Банско ще има и втори лифт.

Това решение изкара много еколози на протест. По-късно имаше разследване, което установи, че ползваната консеция не отговаря на заявената.