"Някакви доставки на газ от Русия не можем да изключим. Те и сега се реализират - през други руски фирми или дъщерните дружества.".
Това заяви пред БНР Илиян Василев, бивш посланик в Руската федерация (2000-2006).
Според него въпросът за отказ напълно от руски газ стои в обозримо бъдеще, чак когато ЕК реши да наложи забрана на руски газ. Дотогава опциите за използване на руски газ си остават.
По думите на дипломата справянето с газовата криза, означава "достатъчно газ, но той също да бъде на приемлива цена".
По думите му въпросът дали служебното правителство ще възстанови отношенията с "Газпром" има две посоки - "дали сериозно мислят да възстановят договора и в какви обеми".
Илиян Василев е скептичен, че Русия ще си промени условията. "Тя и Митрофанова каза - ако искате газ, трябва да приемете да плащате в рубли. И второ, той (служебният министър на енергетиката Росен Христов - бел. ред.) не може да управлява риска на руския договор", каза Василев.
По думите му новият министър на енергетиката в служебния кабинет на Гълъб Донев има добро познанство с Русия, работил е там, има много активни контакти, може да ги използва, но едва ли ще може да постигне някакви благоприятни условия или пък особено да намали цената под онези обективни репери...
Относно доставките на седемте танкера с втечнен газ, обявени на финала на правителството "Петков" и действията на служебното правителство в тази посока Илиян Василев заяви, че има вероятност "да бъде отказан под някакъв благовиден предлог". "Скептик съм, че ще бъдат потвърдени", каза дипломатът
Има устойчив стереотип, че руският газ е по-евтин, защото е по-близо географски, допълни Василев.
Арахангел Михаил
на 02.08.2022 в 12:44:45 #1Има устойчив стереотип, че руският газ е по-евтин, защото е по-близо географски, допълни Василев. ================================================================ Иди о тииииии! Кой ви каза че руският г ъз е по-евтин! Освен от съдържанието на празните ви глави! Що не извадите данните за цените от периода около 2016 г. да се види от всички как глупава русофилистична България купуваше на убийствената цена от 604 $/1000 Нм3, докато половината завоеватели на източния фронт (Германия, Словакия, Австрия, Унгария) бяха с цена малко над 200 $. И тези данни изтекоха в нашите електронни медии, а не в доклади на разузнавания! Има ли изобщо свободни и независими медии у нас или всички газетари подтичвате подир кобрата мутрафоновна, м?