Промяна в Конституцията не трябва да се прави с оглед личността - днес президентът е един, а утре ще е друг. Въпросът е как ще бъдат написани текстовете в проекта за промяна на Основния закон, защото трябва да внимаваме както ние, конституционалистите, така и обществеността. Това заяви конституционалистът проф. Екатерина Михайлова пред bTV относно промените в Конституцията, предлагани от ПП/ДБ.

Това, което ѝ направи впечатление, е, че по няколко теми има съгласие - по темата за съдебната власт, разделянето на ВСС на две колегии и да се запази излъчването на членове на тези два органа от страна на парламента. Това, което разделя партиите, обаче е мандатността на кметовете. Темата за кметовете ще остане някъде в друго време, ако въобще се дискутира. Различия има и по начина, по който да се разреши въпросът със служебните правителства. Една част от депутатите смятат, че трябва да остане действащото правителство, а други смятат, че трябва да се търси друга формула. Има съгласие за промяна на служебните правителства, но не е ясно каква, коментира Михайлова.

Конституционалисти притеснени проектът за промени в Конституцията да не падне в КС

Конституционалисти притеснени проектът за промени в Конституцията да не падне в КС

Всички промени подлежат на контрол пред Конституционния съд

Тя има резерви и по отношение отнемане правото на президента да подписва указ за назначаването на тримата големи в съдебната власт - председателят на Върховния административен съд (ВАС), председателят на Върховния касационен съд (ВКС) и главният прокурор. Добре е това правомощие на държавния глава да бъде запазено, каза проф. Михайлова.

Тя смята, че трябва да има промяна в правомощията на главния прокурор. Трябва да се премахнат и политическите влияния в съдебната власт, но да има и форма на отчетност на обвинител номер едно.

Екатерина Михайлова не се нае да каже коя трябва да бъде датата за националния празник - дали трябва да бъде 3 март или 24 май. 3 март е спорна дата, посочи тя.

Огнян Минчев: Отварят се нови ниши за пробиване на съдебната система

Огнян Минчев: Отварят се нови ниши за пробиване на съдебната система

Политологът очаква труден парламентарен дебат и нелесен компромис