Депутатите обсъдиха на първо четене два законопроекта за конфликта на интереси.

Вносител на единия е Филип Димитров и група народни представители, а другият е предложен от Министерския съвет.

Според идеите на правителството няма да се тълкува като конфликт на интереси участието на съпруга или съпругата във фирми, при условие, че двамата живеят разделени.

Този текст предизвика протеста на опозицията, която се обяви срещу набързо написаните клаузи и алинеи в проект, който трябва да възпрепятства корупцията.

В пленарната зала депутатите от всички парламентарни групи се възпротивиха на възможността да получават хонорари за дейност, различна от задълженията им на народни представители.

Конфликт предизвика и възможността всеки представител на висшата административна власт да се допитва до националния омбудсман дали е попаднал под ударите на закона за конфликт на интереси.

Не бе посрещната с одобрение и възможността всеки представител на висшата административна власт да се допитва до националния омбудсман дали е попаднал под ударите на закона за конфликт на интереси.

Законът обхваща всички държавни служители, а за подаване на сигнал от граждани са предвидени финансови стимули.
Според законопроекта гражданите, които сезират институциите за злоупотребил чиновник, ще получават, обезщетение, като имената им ще бъдат пазени в тайна.

Държавните служители, от своя страна, ще подават декларация за имущество и доходи до края на април, а ако Сметната палата установи разлика от 10 000 лв.

Проектът определя като свързани лица всички роднини, включително по сватство и по втора линия.

Въвежда се и забрана чиновниците да влизат в бордове на фирми, депутатите няма да могат да упражняват и свободна професия .

"Ще подкрепим законопроекта, но преди второ четене да бъдат въведени много корекции", единодушно заявиха по време на дебатите и от опозицията, и от мнозинството.

Правосъдният министър Миглена Тачева, от своя страна, изслуша и прие отправените критики, но отговори, че все пак законопроектът е първата регламентирана регулация на случаите на конфликт на интереси.

Утре законът ще бъде гласуван на първо четене в пленарната зала.