Втори ден депутатите спорят в търсене на решение за АПИ и парите за пътностроителните фирми. Вчера коалицията се обедини около решение в регионалната комисия, но днес многочасовите спорове се пренесоха в пленарна зала. Малко след началото на парламентарния ден народните представители започнаха изказванията по темата.
Държавата е притисната до стената и трябва да вземе някакво решение. Това заяви Настимир Ананиев от ПП, който е и шеф на регионалната комисия, по време на дебатите. В момента нямало кой да ремонтира пътищата. Той посочи, че идва летният сезон, а именно тогава стават най-много катастрофи. Обстоятелствата ни притискат, отново каза депутатът. Договорите за ремонт са увеличени като стойност и това, по думите му, станало, когато бившите управляващи разбрали, че губят властта. Дори и по думите на Ананиев се предлагало соломоновско решение. Народният представител призова за държавническо решение.
Николина Ангелкова от ГЕРБ е учудена от правното основание за внасянето на решението. Въпреки че има доста грамотни юристи, те не са наясно, че това е в компетенциите на Министерски съвет, изтъкна тя. Министерски съвет се опитва да прехвърли отговорността на Народното събрание, по мнението й. В рамките на служебните кабинети, според нея, регионалният министър Виолета Комитова провела лов на вещици, а на практика предсрочно изисква от избраните законово изпълнители да прекратят тези договори. В същите мотиви се вижда, че някои от тези договори изтичат юни месец, и сега, след като изпълняващата комисия вижда какво е сътворено, започва да се оплаква, че Агенция "Пътна инфраструктура" е изпаднала в невъзможности, убедена е Ангелкова. Но истината е, че благодарение на вашата некомпетентност, вие търсите начин да си измиете ръцете като прехвърлите тази отговорност върху Народното събрание, критикува тя.
Репликата "ремонт на ремонта" стана нарицателно как се правят ремонтите, заяви Борислав Гуцанов от БСП.
Въпросът е правен, подчерта Елена Гунчева от "Възраждане". Тя недоумява защо се гледа решението, разгледано вчера от ресорната парламентарна комисия. Въвличате ни в една корупционна схема, категорична бе отново Гунчева в тезата си, която защитаваше и вчера в комисията.
Има практика трудът и материалите да се заплащат, посочи Искрен Митев от ПП. Именно това предлагали управляващите, по думите му. Това наистина е голям проблем, изтъкна на свой ред и Георги Михайлов от БСП. Този проблем бил подготвен като минно поле за новата власт, според него. Тази мина нямало как да бъде заобиколена без Народното събрание и затова левицата щяла да подкрепи предложението.
Не говорим за килограм домати, а за 3 милиарда лева, ядоса св Цончо Ганев от Възраждане.
Любомир Каримански от ИТН обясни, че няма да допусне скрита актуализация. Според него и правна, и бюджетна комисия трябва да разгледат решението за АПИ.
Хубава работа ама гербаджийска, цялата пара беше в свирката, каза Явор Божанков от БСП. Той припомни как ГЕРБ с питки и менци откривали нови пътища, а малко след това те са ремонтирани.
Това решение противоречи на законите и Конституцията на страната, според Кирил Ананиев от ГЕРБ. Тошко Йорданов от ИТН призова депутатите си да гласуват тъпо и коалиционно, а не справедливо. Той се съгласи със становището на Любомир Каримански, че в бюджета не са заложени средствата за АПИ и той трябва да се актуализира, защото иначе МРРБ трябва да вземе пари от гласувания си бюджет. Йорданов обаче не иска пътищата да остават без ремонт. Ще бъдем коалиционно верни и тъпи, заяви от парламентарната трибуна народният представител.
Йордан Цонев от ДПС заговори за когнитивния дисонанс и ирелевантност. Не се решават нещата с ирелевантност, категоричен бе той. С приемането на решението, по думите му, ще се наруши Конституцията. След близо пет часа дебати решението мина през пленарна зала.
Припомняме, по-рано днес, пътищарите излязоха на протест пред Народното събрание.