На служебните правителства явно им е съдено да пласират дълг при тежки условия, за да изкупуват авантюрите на фискалната политика на предхождащите ги редовни правителства. Това се случи през 2022-а, това се случва и сега. Повод за тези редове е поредната облигационна емисия, която служебният кабинет пусна на пазара. В прессъобщението на финансовото ведомство пише следното:
"Министерството на финансите (МФ) пусна в обращение нова емисия 6-годишни ДЦК, деноминирана в лева, с падеж 15.05.2030 година и годишен лихвен купон от 3,25 %. Това е вторият за годината аукцион на ДЦК след възобновяването на емисионната политика на 15 април 2024 година.
На проведения на 13 май 2024 г. аукцион за новата емисия ДЦК бяха пласирани успешно ДЦК за 200 млн. лв. съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на 3,35 %.
Общият размер на подадените поръчки достигна 445,3 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 2,23".
Въпросните нови облигации са едни от най-високолихвените държавни ценни книжа с подобна срочност, които в момента са на пазара. Специално друга шестгодишна емисия в лева за момента няма, но има такива, които са близки по матуритет. Това са две петгодишни емисии от 2020-а и 2021-а, при които лихвите и доходността са почти нулеви и една емисия със срок на погасяване от пет години шест месеца с лихва от 3.2% годишно и доходност от 4.96 процента. Тя е емитирана на 28 септември 2022-а от служебното правителство на Гълъб Донев, което пое временно управлението на държавата след оставката на редовното правителство на четворната коалиция с министър-председател Кирил Петков. Редовното правителство, при което за пръв път фискалната стабилност и бюджетната устойчивост бяха торпилирани с популистки политики за увеличаване на трайните бюджетни разходи и разрастване на бюджетния дефицит. Резултатът тогава бе в рязкото повишаване на цената на дълга. Сега историята се повтаря. А още по-лошото е, че най-вероятно тази тенденция ще се прояви и предстоящото емитиране на облигации и на международните капиталови пазари.
projekt
на 30.05.2024 в 14:04:38 #3paqka ................ няма смисъл да цитираш сайтове които са близки до определени кръгове. ако си отговорен и честен отвори сайта на БНБ. там ясно се вижда как е работила държавата. в началото на мандата на ГЕРБ държавата е с 5,5 милиарда евро дълг. в края на управлението на ГЕРБ, държавата е с 33-34 милиарда евро дълг хайде кажи какво е построено за 29 милиарда..... ние сме като едно семейство което постоянно тегли бързи кредити защото са изгодни......живеем добре, ама на кредит. разказваме на другите каква добра работа имаме, какви високи заплати имаме....ама теглим кредит....щото бил изгоден.... добре сме, ама не можем да живеем без кредит и не можем да си връщаме кредитите и затова теглим нови и нови..... разбира се винаги има оправдание за всичко...КОВИД, Украйна, Сирия, Либия,....мигранти...Китай, Русия.....винаги има оправдание....
paqka
на 14.05.2024 в 20:00:56 #2Сега мощно върху гнусната ти зурли малоумнико Форест. Освен да обиждаш не си написал нищо което да е подкрепено с каквото и да било. Ако не можеш да четеш помоли някой да ти прочете какво пише в статията, която коментираме и после в онази която съм посочил. Цифрите не лъжат, не обиждат, не си измислят.
paqka
на 13.05.2024 в 22:45:16 #1Само така. Изчегъртвайте яко. Да бе остане и една троха на масата на бедният тъпанар, който гласува за вас. На тоя кретеноид с Жж и т.н. искам да му кажа че по времето на Бойко се емигрираха държавни ценни книжа дори с отрицателна лихва, тоест който ги купуваше си плащаше за да ги притежава, а не държавата да му плаща лихва. Ето един от неизброимите примери https://money.bg/finance/novite-balgarski-dtsk-nosyat-otritsatelna-dohodnost-na-investitorite.html