„Паднал таван окървави гимназия", четем в „Стандарт"
Училището е на път да засенчи "Сървайвър". Защо обаче децата ни трябва да плащат за това, че някой не си е свършил работата, роптаят родителите. Самите ученици реагираха различно на случилото се. Едни бяха изплашени заради собствената си сигурност, други просто се смееха и се забавляваха на "шоуто". "По-добре да сме медийни звезди, отколкото никой да не ни обръща внимание", каза с усмивка десетокласникът Иван Иванов. Съвсем насериозно обаче той призна, че няколко пъти е имал притеснения да не би нещо да падне върху главата му, когато е в клас.
Таван на класна стая рухна върху двама осмокласници и едва не ги уби в час по английски. Срутването стана в 7,40 ч сутринта в елитната математическа гимназия "Константин Величков" в Пазарджик.
Парчетата хоросан затрупали 14-годишните Надежда Иванова и Атанас Петков точно когато учителката ги изпитвала пред черната дъска. Момичето се отървало с охлузвания по лицето и носа, а момчето е със силно наранен ляв крак. Няма опасност за живота им, категорични са докторите от пазарджишката болница. Истинско чудо е, че не са пострадали и други ученици.
"Точно преди срутването видях, че върху Надя и Наско се сипе прах", разказа седящата на третия чин Деси. Неин съученик й посочил пукнатина на тавана, но тя не обърнала внимание. Секунди след това момчето отскочило и избягало встрани. Плоча от хоросан с площ от около 2 квадратни метра и дебелина 4 см се разбила в телата на Надежда и Атанас. Писъци разтърсили класната стая. "Бързо, бягайте навън", извикала преподавателката по английски Станка Ковач. На помощ се притекла медицинската сестра на училището, която веднага извикала линейка.
"Атанас беше притеснен, че ще го изпитват. Едва ли е очаквал, че ще му се случи нещо подобно", разказаха потресени негови съученици. Момчето се превивало от болки, тъй като преди време получило травма на същия крак. След оказаната им помощ в болницата обаче и двамата пострадали са добре. Наско дори се върна в училище, за да огледа щетите. Той все още беше в шок и попита какво става със съученичката му Надежда.
"За съжаление това не е първият случай на паднала мазилка при нас. Преди четири години на същото място отново се отлепи таванът", призна директорът Ангел Велков. Тогава в шок изпаднала преподавателката Рут Мецурам от Израел, но за щастие нямало по-сериозни последици. Наскоро покривът на училището и външната му фасада са били ремонтирани по проекта "Красива България". Поправките са глътнали 150 000 лева, твърди директорът. Основен ремонт на вътрешността на школото обаче не е правен. Сградата е построена още през 1804 г. От 1971 г. там се помещава математическата гимназия, която тази година празнува 35-годишен юбилей. В сградата се учи на две смени, тъй като в нея се намира и гимназия "Иван Аксаков".
Инцидентът изправи на нокти цял Пазарджик. "Докога ще продължават да си играят на ремонти", коментираха бивши педагози, насядали по кафетата пред местния театър. Един от тях - Николай Сотиров, разказа пред "Стандарт" как преди 25 години покривът отново протекъл. Един от таваните бил в окаяно състояние, но никой от управниците не си мръднал пръста да го оправи. Тогава Сотиров събрал приятели и със собствени средства извършили ремонта. "И сега сме готови да вземем нещата в свои ръце, ако тези, които отговарят, не реагират бързо", зарича се пенсионерът.
„Двама ученици ранени от паднал таван в клас", съобщава и „Сега"
Таван в класна стая на математическата гимназия "Константин Величков" в Пазарджик падна върху главите на децата по време на учебен час вчера. Срутената мазилка рани две деца - Надежда Иванова и Атанас Петков. Осмокласниците са изплашени, но се отърваха само с леки наранявания.
Инцидентът е станал през първия учебен час. Повече от 2 квадрата мазилка се откъртила върху учениците от VIII "Б" клас в кабинета по английски език. Надежда е с разбит нос и охлузвания по лицето, а Атанас е с натъртено коляно. След преглед от лекар те са изпратени вкъщи, съобщи зам.-директорът на учебното заведение Благой Гицев. Съучениците на двамата осмокласници обясняваха вчера, че не са много изплашени. Учителката им по английски език Станка Ковачева обаче е благодарна, че не се е случило най-лошото.
Според ръководството на гимназията причината за инцидента е в това, че таванът не е поправян от години. За ремонт на цялата сграда са необходими над половин милион лева. Директорът на училището Ангел Велков е сигнализирал Гражданска защита и кмета на община Пазарджик Иван Евстатиев. След огледа на специалисти от ГЗ е констатирано, че става дума за некачествено изпълнение на мазилката. След оглед на място кметът е обещал да осигури бюджетни средства за ремонта на всички стаи, които се намират в стария корпус на училищната сграда.
Миналата година мазилка от тавана падна и в 33-и кабинет. Общината предвижда да бъдат направени окачени тавани, за да се избегнат други подобни случаи. Сградата е ремонтирана по проекта „Красива България", но тогава с отпуснатите средства е санирана само фасадата.
Във Варна пък пострадаха деца, които тренират плуване, заради прехлориране на басейн "Приморски". Инцидентът е станал на 4 декември. „Оттогава детето ми има проблеми, водих го на четирима лекари, които не могат да установят какво му е", оплака се Жанет Пейчева, майка на едно от децата. След потапянето в басейна малките плувци получили обриви, изтръпване на части от лицето, на едно от децата банските избелели.
Треньорите обясниха, че са знаели за завишените норми, но на своя гласа са пуснали малчуганите в басейна. „По-добре очите им да са зачервени от хлор, отколкото от конюнктивит", заявиха те. Прехлориране се случвало във всички басейни по света и никога нямало да разрешат плуването, ако децата ги грози опасност.
Общинският спортен директор Петър Пасев заяви, че електронната пречистваща система наистина изпуснала повече хлор през нощта на 3 декември, но на сутринта влели нова вода. Лекарският екип на басейна не е получил оплаквания. Управителят на съоръжението Светослав Станчев призна, че е глобен с 200 лв. от РИОКОЗ, защото били отчетени 0.9 милилитра хлор на литър. Според една от наредбите допустимата норма е 0.6, но според Станчев друг норматив на МЗ позволява и хлор до 1 милилитър, а в западни държави се допускали и 2 милилитра.
„Посрещнаха Мутафчиев с протести в Скопие", отбеляза „Дума"
Около 100-ина души, представители на неправителствени организации, се събраха вчера пред канцеларията на ЕС на ул. "Маршал Тито" в Скопие в подкрепа на регистрацията ОМО "Илинден" Пирин. Проявата бе организирана от световния македонски конгрес, Съюзът на сдруженията на македонците от Егейска Македония, Съюзът на македонците-мюсюлмани и Македонския студентски съюз. Те излязоха с декларация, която бе внесена в представителството на ЕС и парламента. В нея се казва, че искат македонският парламент да призове българската власт да зачита правата на македонците за мирно събиране и сдружаване, на образование, на богослужение и информиране на майчин език. Както и да бъде регистрирана в България ОМО "Илинден" Пирин и да бъде осъден политическия тормоз върху тази формация.
На въпрос на македонски журналисти защо в България не се зачитат правата на македонците и не се регистрира ОМО "Илинден" Пирин, министърът на транспорта Петър Мутафчиев заяви, че след броени дни България влиза в ЕС и едно от изискванията на общността е спазването на човешките права. Това е доказателство, че у нас се спазват правата на всички граждани. А регистрацията на ОМО "Илинден" Пирин е пряко свързана със съдебната система. България е демократична страна и аз не мога да коментирам решенията на съда, защото съм представител на изпълнителната власт, коментира още Мутафчиев.
Според протестиращите в Скопие в България има 400 хил. македонци, които биват наричани помаци. Те призоваха всички македонци по света да подкрепят исканията им. През цялото време България беше определяна като държава, в която се прилага геноцид и има радикална политика спрямо македонците. Протестът продължи около час под звуците на балканска фолклорна музика, след което протестиращите се запътиха към сградата на парламента. Нито един официален представител на македонската власт не се ангажира с мнение по декларацията.
„Мъгла покри 31 млн., източени от топлото", коментира „Стандарт"
Гигантска схема, наречена от прокурора Божидар Джамбазов гениална, е източила 1 млн. лв. от столичната "Топлофикация". Чрез паралелни доставки на арматура и оборудване. Заради нея трима от подчинените на Вальо Топлото заедно с основния доставчик Мая Стоилова влязоха в кауша. Заместникът на Димитров Георги Рогачев дори знаел от 2 дни, че ще го арестуват и, дето се вика, е стоял 48 часа с протегнати напред ръце в очакване да му щракнат белезниците.
Дали обаче Рогачев знае и повече за някакви задкулисни сделки с прокуратурата, на фона на които арестът му е толкова голям дерт, колкото и ходенето до кварталния магазин, ще стане ясно по-късно.
Факт е обаче, че продължаващото говорене около аферата с източените пари хвърля поредния облак неяснота дори сред експертите. Защото Джамбазов сравнява фалшиви договори с реални фактури и плащания и обявява разликата за щета. А фактите показват, че доставките са извършвани въобще без договори. Схемата е била проста. "Топлофикация" пуска заявка за дадена машина. Да, има такава, отговарят доставчиците и връщат обратно проформа-фактура. Общата стойност е разбита в 3 фактури, за да се слезе под прага на обществените поръчки и да не се обявява търг. След това парното плаща и получава оригинална фактура. Едва впоследствие заради проверка на Сметната палата Вальо Топлото хваща една от трите фактури, където е описан най-големият детайл от машината и пише договор. Колкото да има някакъв за пред проверяващите. За достоверност кара и Рогачев да се подпише. Но върху тези фалшиви договори няма подпис на доставчиците.
Затова накрая ще излезе, че напъните на Джамбазов или са суперконспиративна стратегия, или просто нямат разумна икономическа обосновка. Но така или иначе те не дават отговор за другите 31 млн. лв. източени от "Топлофикация". Както и за последващото изпиране на парите.
А хората продължават да чакат отговор на големия въпрос - кои политици и общински съветници стоят в дъното като покровители. Затова по-добре Джамбазов да се насочи към намерените 2 млн. евро в двата сейфа и към списъка с процентите на готвените подкупи. Защото сега народът повече симпатизира на нарочените за жертвени агнета. Поне докато не научи имената на големите играчи, организирали източването на парното.
„Кметът: Чакайте арести на големци", пише още по темата вестникът
Ще има още арести. И то на хора на още по-високо ниво. Това прогнозира столичният кмет Бойко Борисов, коментирайки задържането в сряда на шефа на парното Георги Рогачев. Неговият предшественик Валентин Димитров е в ареста вече няколко месеца.
Борисов не спомена конкретни имена. Но припомни, че още не е повдигнато обвинение за мазута на парното, пазен в Държавния резерв. Още през лятото се разбра, че голямо количество мазут е препродавано през няколко фирми, без изобщо да е излизало от цистерните на резерва. Накрая "Топлофикация" го купила на тройна цена. Кметът благодари на главния прокурор Борис Велчев, че макар и бавничко, е реагирал на подадените от общината сигнали за "Топлофикация". На три пъти внасяхме папките с фалшиви договори, на които стои и подписът на Рогачев, обясни Борисов. Първата "пратка" за прокуратурата е на 26 юни, втората - на 29 юни, последната - на 17 юли.
Имах лична среща с Румен Овчаров на 9 юни, десет дни преди общинският съвет да избере Рогачев за шеф на "Топлофикация", заяви председателят на СОС Владимир Кисьов. На срещата министърът на икономиката подкрепил кандидатурата на Георги Рогачев.
Още от времето на Валентин Димитров софийското парно целенасочено се води към фалит. Това заяви шефът на топлофикационен район "Изток" Петър Димитров на пресконференция, свикана от кмета Борисов. Според Димитров до 1996 г. дружеството не е имало никакви задължения. Но за 10 г. се натрупали 148 млн. лева дълг. 131 млн. от тях са към "Булгаргаз". Имаме обаче 220 млн. лева, неприбрани от длъжници, обясни зам.-шефът на парното Петър Илиев. Това означавало, че при евентуална приватизация купувачът ще си осигури 70-80 млн. лева чиста печалба, като си събере неплатените сметки. Да продадем парното сега е все едно да изтъргуваме сако за 100 лева с 200 лева в джоба, каза кметът Борисов. Той обяви, че не е срещу приватизацията, но тя трябва да стане на добра цена.
„Хора на общината управляват "Топлофикация" още 2 месеца", съобщава „Сега"
Двамата представители на общината в борда на столичната "Топлофикация" заедно ще управляват дружеството до избора на нов изпълнителен директор, което трябва да стане с конкурс до края на януари. Това съобщи председателят на СОС Владимир Кисьов на спешно свикана пресконференция вчера.
В понеделник съветът трябва да реши арестуваният Георги Рогачев да бъде изваден от борда, но няма да се предлага друг на негово място. "Топлофикация" ще се представлява от останалите двама представители на общината в съвета - посоченият от Бойко Борисов Борис Тодоров и издигнатият от СДС Георги Ненков. Хората на държавата в борда не могат да подписват документи на "Топлофикация", защото са държавни служители, каза Кисьов. Общината има 58% от акциите в дружеството.
До 28 декември трябва да се обяви конкурс за нов изпълнителен директор на "Топлофикация". Документи ще се приемат до 10 януари, след това ще бъде определена комисия по избора. В нея ще са представителите на държавата и общината в общото събрание на дружеството, както и трима посочени от кмета. Те трябва да излъчат фаворит до 21 януари, а после той трябва да бъде гласуван от СОС и от съвета на директорите на "Топлофикация". Така новият шеф ще може да поеме поста най-рано след 2 месеца.
Бойко Борисов и Владимир Кисьов отново влязоха в задочен спор с министъра на икономиката Румен Овчаров кой е предложил Георги Рогачев за директорския пост в "Топлофикация". Кисьов обяви, че на 9 юни Овчаров е поискал Рогачев да оглави дружеството.
Данните от проверката, при която е установено, че Рогачев е подписвал фиктивни договори, са предадени на прокуратурата на 26 юни, едва след това Овчаров поиска смяната му, каза и Борисов.
"Замислен е заговор за целенасочения фалит на "Топлофикация", възмути се поелият оперативното управление на фирмата зам.-директор Петър Илиев, без да посочи кой е в дъното му.
Разликата в цифрите за задълженията към "Булгаргаз", които дават Овчаров и самата топлофикация, бе обяснена вчера с обективни причини. Преди 2 дни министърът каза, че "Топлофикация" дължи 130 млн. лв. за газ, а Илиев твърдеше, че дружеството дължи 114 млн. лв. Вчера и той потвърди, че сумата е 131 млн. лв., но причината била, че на 15 декември има падеж на поредното плащане за синьо гориво.
Вземанията на "Топлофикация" от абонати пък внезапно нараснаха от 120 млн. лв. на 220 млн. лв. Попитан как е станало това, Илиев уточни, че просто вчера са излезли сметките за парно за ноември.
Петър Илиев, административният директор Христо Герогиев и шефът на ТЕЦ София - Изток Петър Димитров твърдят, че не са знаели какво вършат шефовете на фирмата.
Готвят възбрана на имоти и запор на сметки
Четиримата, задържани в сряда за присвояване на 1,5 млн. лв. от „Топлофикация", остават за постоянно в ареста, реши снощи Иван Коев от Софийския градски съд. Може да се предположи, че шефът на „Топлофикация" Георги Рогачев, заместникът му Емил Антонов, бившият началник на отдел „Материално техническо осигуряване" в дружеството Лина Абланска и собственичката на фирма „Шибър" Мая Стоилова са извършили престъплението, в което са обвинени.
Засега прокуратурата не е поискала запор на сметките им и възбрана на имотите им, научи „Сега" от съда. Според запознати още се изяснява кой какво притежава, за да се направят искания за обезпечителни мерки. Следващата седмица се очаква и повдигане на обвинение по това дело и на бившия шеф на дружеството Валентин Димитров. От юли той е в ареста за пране на пари и укриване на данъци. Разследването за новата афера около фирма „Шибър" е отделено именно от материалите по старото дело, което ядоса адвокатите. Адвокатът на Мая Стоилова - Даниела Доковска, отбеляза, че съдът не може да ползва материалите от едно дело по друго. Тя изтъкна, че Стоилова била вдовица и сама се грижела за детето и родителите си. Съдът не се смили и към Антонов, който имал да плаща ипотека и оставянето му в ареста щяло да доведе до загуба на единственото му жилище. В защита на Рогачев се яви бившият премиер Димитър Попов, прочул се с призива „За бога, братя, не купувайте!" Вчера той отказа да го повтори за сметките за парно. Решението на СГС не е окончателно и ще бъда атакувано следващата седмица пред Софийския апелативен съд.
„Съдът остави на топло помощниците на Топлото", четем на страниците на „Труд"
Шефът на "Топлофикация София" Георги Рогачев, неговият заместник Емил Антонов, съветничката на Вальо Топлото - Лина Абланска, и бизнесдамата Мая Стоилова бяха оставени в ареста. Това реши вчера в 18 часа след инфарктно заседание състав на Софийския градски съд. Четиримата нови обвиняеми по аферата с парното бяха доведени в Съдебната палата при засилени мерки за сигурност. Осем служители на "Съдебна охрана" в плътен кордон ги вкараха в залата. Там в 15,45 часа започна делото за мерките им за неотклонение. От прокуратурата искаха постоянен арест.
„Парното в София с нов шеф след месец", съобщава „Дума"
Столичната община предлага на държавата до две седмици да се подготви конкурс за нова ръководител на дружеството
Да се подготви и обяви конкурс,за нов изпълнителен директор на "Топлофикация" - София. Това ще предложи Столичната община на държавата, съобщи вчера председателят на общинските съветници Владимир Кисьов. До 10 януари следващата година пък да се подават документи за членовете на Съвета на директорите на столичното парно, ще предложат още от кметството. До 12 януари ще се избере и комисията, която ще прегледа документите. 10 дни след това, тя ще трябва да излезе с предложение и препоръка за най-добрия кандидат, който да бъде избран за член на Съвета на директорите на дружеството. Ще бъдат избрани и двама души, които заедно временно ще изпълняват длъжността директор на предприятието.
"Топлофикация" - София е едно зле управлявано дружество, което е доказано от проверките, които направи държавата в него. Това каза вчера пред БТВ министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той допълни, че е било очевидно, че хората на ексшефа на софийското парно Валентин Димитров, не могат да бъдат знака на промяната в дружеството. Според Овчаров е необходима изцяло промяна на ръководството, изцяло нови лица, които по никакъв начин не са свързани с досегашното ръководство.
Трябва да се вземат и мерки за възстановяването на доверието на гражданите, допълни Румен Овчаров. Градската организация на БСП по никакъв начин и в нито един момент не е подкрепяла кандидатурата на Георги Рогачев, категоричен беше министърът, който е и лидер на столичното БСП. Като доказателство за твърдението си той представи решението на Столичния общински съвет от 28 септември, с което се отхвърля неговото предложение за освобождаването на Георги Рогачев. Всички гласували против са от групата на БСП, а всички останали са гласували за оставането на Рогачев, аргументира се Овчаров. Това Овчаров каза във връзка с думите на кмета на столицата Бойко Борисов, който по-рано заяви, че БСП са предложили Георги Рогачев на поста в "Топлофикация".
По-късно през деня градоначалникът се обяви за прозрачна приватизация на столичното парно, която обаче по думите му трябва да стане на висока цена.
Столичното парно ограбило софиянци с 400 млн. лв.
Парите, които "Топлофикация" е ограбила от софиянци през годините са 400 млн. лв. Това каза председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. От 2002 г. насам твърдим, че в "Топлофикация" има грабеж, когато бе въведено топлинно счетоводство, добави той. Това, което се опитват да ни кажат, е с цел да не стигнем до истината как беше организиран този грабеж, обясни Павел Кърлев. Кърлев заяви още, че се изчаква в съда да започне делото по колективния иск на потребителите. На всички желаещи софиянци ще бъде дадена възможност да се включат към иска.
"Цената на парното незаконна" е водещото заглавие и за „24 часа"
В цените на парното са включени и фалшивите разходи за доставка на арматура и други резервни части, с които "Топлофикация-София" е защитила тарифата пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Заради разкритията за подправени фактури и договори сегашните цени на парното в София са на практика незаконни, коментират специалисти.
„Експремиерът Попов защитава Рогачев", допълва изданието
Софийският градски съд остави в ареста Георги Рогачев, Емил Антонов, Лина Абланска и Мая Стоилова, задържани за злоупотреби в столичната "Топлофикация".
Бившият премиер и съдия Димитър Попов се яви в залата, за да защитава шефа на дружеството Георги Рогачев. Той заедно със заместника му Емил Антонов, бившата счетоводителка на фирмата Лина Абланска и бизнес дамата Мая Стоилова бяха задържани по обвинение за длъжностно присвояване на 1,5 млн. лева. Според прокурора Божидар Джамбазовизвършители на деянието са Рогачев и Емил Антонов, а помагачи - Стоилова и Абланска. Той допълни, че като подбудител ще бъде привлечен Валентин Димитров.
"Моят подзащитен не знае в какво го обвиняват. Той е подписвал документи за над 250 млн. лв. С това дело се прави срамно шоу, за да може преди празниците да се осигури на обществото някаква новинка", заяви експремиерът Димитър Попов. Според него абсурдно било да се дават пресконференции на прокуратурата при висящ процес. "Няма да пътувам в чужбина, откакто съм директор на "Топлофикация", аз предадох на проверяващите всички материали, по които сега ме разследват", заяви Рогачев пред съда. Адвокат Даниела Доковска поиска по-лека мярка за нейната подзащитна Мая Стоилова, защото е припаднала в ареста, разведена е и се грижи сама за трима души. "Стоилова не е служител на "Топлофикация", тя е сключвала договори с тази фирма, но цените на стоките са се определяли според договора между купувача и продавача", заяви Доковска.Според нея обвинението срещу Мая Стоилова за присвояване не би могло да издържи дори и във времето на социалистическото правораздаване. Доковска добави, че клиентката й редовно е била викана на разпит за сейфа на нейно име, който бил ползван от Валентин Димитров. Лина Абланска поиска също по-лека мярка от съда заради тежко здравословно състояние. Преди да я задържат, тя е лежала в болница с хипертонична криза и тежък диабет. Според нейния адвокат Нели Арабаджиева Абланска е напуснала "Топлофикация" на 1 септември и не може да укрие документи от разследването. Защитничката на Емил Антонов показа договор между него и банка "Пиреос". Ако Антонов бъде задържан, не може да си изплаща ипотечния заем, ще му вземат жилището, обяви тя. Съдията Иван Коев задържа под стража и четиримата с мотива, че на свобода могат да извършат друго престъпление. Според него арестът няма да увреди здравето им. Съдия Коев отчете, че има достатъчно уличаващи ги в престъплението данни. Софиянци започнаха да пълнят касите на "Топлофикация" с пари от първия ден, в който излязоха ноемврийските сметки за парно, видя вчера екип на "24 часа".До обяд над 900 столичани бяха минали вече през централната каса на "Дондуков".На мястото на Вальо Топлото ще дойде друг човек, но парно ще има, казва Петър Монев, който брои 117,15 лв. за ноемврийското си отопление. "Като не плащаме, ще го спрат", убеден е мъжът.
„Шефът на туризма падна преди снега" е водещото заглавие на „Стандарт"
Шефът на родния туризъм падна преди първия сняг. Марио ал Джебури неочаквано хвърли оставка вчера следобед. Тя вече е на бюрото на Сергей Станишев."Сам си подадох оставката, но не считам за редно да коментирам за причините, преди премиерът да се произнесе", заяви Ал Джебури пред "Стандарт". Шефът на Държавната агенция по туризъм напуска, защото лобитата в НДСВ и постоянните кавги с бизнеса му изядоха главата, коментираха червени депутати. Не можа да си свърши работата, защото управляващите не му дадоха достатъчно пари за реклама, контрираха други. Дано поне след оставката му падне сняг, казаха пък хотелиери от зимните курорти. За овакантения пост вече се спрягат Васил Иванов-Лучано и Нина Радева. Политическите сили да се съобразят с мнението на бранша, поискаха от Националния борд по туризъм.
„ДПС облече с бяла риза Каракачанов", информира „Стандарт"
Бяла риза на сини райета получи лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов от заместника на Доган Лютви Местан. Поводът за неочаквания подарък стана горещият тричасов дебат в парламента вчера по закона за избор на евродепутати. Спорната точка се оказа възможността хората с двойно гражданство да гласуват на евроизборите напролет. Опозицията веднага скочи срещу текста. Немислимо е български граждани, които живеят в страни извън ЕС, да участват във вота, обяви Каракачанов. И добави: "За 17 години не съм чул ДПС да се загрижи за българи, които живеят на различно място от Турция." Обвиненията ви са абсурдни и дискриминационни, скочи на свой ред Местан. Неизвестно защо обаче заместникът на Доган обърка малкото име на Каракачанов и вместо Красимир го наричаше Александър през цялото време. По стара българска традиция, когато преименуваш някого, го даряваш или с кърпа, или с риза. Това подарява кръстникът на своя кръщелник, обясни Каракачанов. Местан обаче си взе поука и през почивката наистина купи риза на войводата. От ДСБ пък предложиха кандидатите на евровота да бъдат проверявани за чисто минало. Второто четене на закона ще бъде през януари.
„НС прие два закона за избор на евродепутати", съобщава „Дума"
Два закона за избиране на български представители в Европейския парламент прие парламентът вчера. Законопроектът внесен от предишното правителство, подкрепиха 136 депутати, 11 бяха против, а трима се въздържаха. 126 народни представители гласуваха "за" законопроекта внесен от Надежда Михайлова и група народни представители от ОДС, 10 бяха против, а 13 се въздържаха.
Основните акценти в дебатите бяха въпросите за интегралната бюлетина и гласуването на български граждани в чужбина. Тема за дискусия стана и предложението за преференциално гласуване - тоест избирателите да имат право да наредят листата по начин одобряван от тях.
От името на ДПС депутатът Четин Казак заяви, че тяхната прламентарна група ще подкрепи и двата проекта, но си запазва правото да внесе своите предложения между първото и второто четене. Според него въвеждането на интегрална бюлетина и преференциалното гласуване са две несъвместими неща. Казак припомни позицията на ДПС против въвеждането на каквито и да е ограничения на избирателните права на българските граждани в страната и в чужбина.
Мая Манолова от левицата също постави въпроса за съвместимостта между интегралната бюлетина и преференциалното гласуване. По думите й очакванията са в изборите за евродепутати да участват минимум 7 партии или коалиции с минимум 18 кандидати. Ако се реши да бъдат изписвани имената само на 10 кандидати, ще се поставят в неравностойно положение останалите минимум 8 души в листата на партията и така ще се обезсмисли преференциалното гласуване и ще се компрометират идеята за повишаване на интереса към изборите и мажоритарният елемент в тях, посочи Манолова.
Красимир Каракачанов от БНС заяви,че е нормално да се гласува само в държавите-членки на ЕС. Според него е немислимо българските граждани, които трайно не живеят в България, особено в страните извън ЕС, да участват в подобни избори. Воеводата бе остро репликиран от Лютфи Местан, който продели неговото предложение като абсурдна теза и дискриминационен текст.
Екатерина Михайлова от ДСБ посочи, че групата им ще гласува и двата законопроекта, защото подкрепя и интегралната бюлетина, преференциалната листа, както и това страната да е един многомандатен район.
„Турският вот за евродепутати сблъска националисти и ДПС", четем в „Сега"
Тричасови разпалени спорове дали сънародниците ни в Турция трябва да имат право на участие в изборите за евродепутати предизвика проектът за закон на НДСВ. Парламентът разгледа и предложението на Надежда Михайлова. И двата проектозакона предвиждат да се гласува по пропорционалната система и с единна национална листа. Първият обаче слага бариера пред гласовете от юг с изискването избирателят да е живял най-малко последните 3 месеца в България или страна от ЕС.
Текстът скара депутатите от ДПС с опонентите им от ВМРО и "Атака". Хората на Доган са категорично против ограничението. Красимир Каракачанов от ВМРО пък поиска цензът за отседналост да не е само 3 месеца, а над година. От "Атака" на свой ред предупредиха, че ако не се ограничи турският вот, България ще вкара в Европарламента троянски коне, които ще работят за интересите на Турция. Ремзи Осман обвини двете партии в расизъм и заяви, че предложенията им няма да минат. "Ако не се вразумят някои политици, положението след 1 януари ще бъде фатално", заплаши той.
Каракачанов му опонира, че обвиненията в расизъм се отнасят към целия български народ, който мисли по същия начин. Волен Сидеров предложи сънародниците ни с двойно гражданство да гласуват за евродепутати само на територията на ЕС. За ограничаване на турския вот се обявиха и от ОДС и ДСБ и проектът мина на първо четене. Заедно с гласовете на НДСВ опозицията има шанс да сложи цедка на турските гласове. Никой от царската партия обаче не участва във вчерашните дебати.
Янаки Стоилов от левицата предложи алтернатива - в чужбина да се гласува само на територията на нашите посолства. Но ВМРО и "Гергьовден" го заподозряха, че измества дебата и поискаха изискването за престой в България или ЕС да залегне изрично в закона.
Заради паралелен скандал между ОДС и левицата не бяха гласувани 18-те временни евродепутати. Въпреки принципното съгласие на БСП да се запазят сегашните квоти червените поискаха едното място на сините. В БСП сметнаха, че при сегашната численост на парламентарните групи левицата има право на 6,51 евродепутати, а ОДС на 1,34.
Петър Стоянов се зарече да не отстъпва. Ако БСП се пребори за 7-ми евродепутат, ОДС ще жертва Филип Димитров и ще изпрати в ЕП Мартин Димитров. Заради острия спор въпросът ще бъде обсъден идния вторник от ИБ на БСП.
„Спор дали в Турция да избират евродепутати"¸ съобщава „Труд"
Опозицията в парламента скочи против правото на българи, които живеят извън страни членки на ЕС, да гласуват за евродепутати през май 2007 г. Вчера избраниците одобриха на първо четене и двата законопроекта за избор на български представители в Европейския парламент. Проектът, внесен миналия мандат от кабинета "Сакскобургготски", ограничава тази възможност. Той предвижда право на глас да имат само тези, които са живели в страната през последните три месеца.
"43 % от магистратите признават за корупция", е водещото заглавие на „Дума"
Около 68 % от българите са склонни да приемат ограничаването на демократичните норми с цел по-ефективното справяне с престъпността. Това показва социологическо изследване, направено по поръчка на Министерство на правосъдието, и представено на национална конференция на тема "Критерии за мониторинг по прилагането на Наказателно-процесуалния кодекс", съобщи агенция "Фокус". Изследването показва нагласите на магистратите относно новия НПК и организацията на съдебната система. 60% от анкетираните смятат, че съществува корупция в съдебната система, на това мнение са и 43% от магистратите. 30% от обществото се чувства застрашено от престъпността, като за най-големи опасности да посочени кражбите и убийствата. Значителен е и броят на хората, които след като са станали жертва на престъпление, не са се обърнали към правоохранителните органи - 1/4 от анкетираните. 14% пък смятат за безсмислено да се обръщат към правосъдните органи.
Новият Наказателно-процесуален кодекс (НПК) има най-много двусмислици и противоречия в текстовете за досъдебното производство. Това заяви вчера зам.-министърът на правосъдието Ана Караиванова при представянето на мониторинг за прилагането на закон от влизането му в сила в края на март. Резултатите от мониторинга показват, че има несигурност в тълкуването на новите норми и частични проблеми в прокуратурата при изпълнението на ролята на наблюдаващия делата обвинител.
Според Караиванова типичен пример за това са случаи в районния съд в Харманли, където е имало отложени дела заради неявяването на наблюдаващия прокурор по делото, а той бил заместван от друг обвинител, който не бил определен по съответния ред.
Новите процедури и текстовете, свързани с изпълнение на наказанието също са проблематични, каза Караиванова. Според нея разследващият орган може да бъде заменян с друг от същия район, но това трябва да става само с прокурорско постановление. Сроковете за допълнително разследване след връщането от съда за отстраняване на нарушенията трябва да бъдат спазвани по текстовете, посочени в НПК.
Експертите изготвили мониторинга смятат, че е напълно възможно прокурорът да събира допълнителни доказателства, след като е приключило разследването. Но доказателства, събрани извън едномесечния срок на разследването, също ще се считат за валидни, уточни Ана Караиванова.
„ЕБВР ще кредитира в защитените зони", отбеляза „Сега"
Европейската банка за възстановяване и развитие започва 3-годишен проект за кредитиране на дребни и средни предприятия, чиято дейност е в унисон с целите на европейската мрежа "Натура 2000". Това обяви Борис Бъров от Българското дружество за защита на птиците. До момента и една българска търговска банка е пожелала да участва в кредитирането. Първите кредити ще бъдат отпуснати през 2008 г.
2 защитени територии в Родопите ще бъдат разширени по искане на местната общност, обяви Екатерина Гаджева от РИОСВ-Смолян. Става дума за Триградското и Буйновското ждрела. Природният туризъм е най-динамичният туристически отрасъл в света напоследък. Между 10 и 30% е ежегодният ръст на екотуровете по глобуса, при средногодишен растеж за бранша 4.6%, по данни на Държавната агенция по туризъм.
„ЕС търси екофирми, за да ги кредитира", съобщава „24 часа"
Специална кредитна програма за бизнеса, който работи в рамките на мрежата от защитени територии "Натура 2000", подготвят Европейската комисия, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Борис Бъров на организирана от екоминистерството конференция за бизнес възможностите в европейската природозащитна мрежа.
„Еврофондовете - препъни камък и занапред?", четем в „Дума"
България не е напълно готова за участие в управлението на еврофондовете, сочи национален доклад за развитието на човека. Той бе представен вчера в столицата под наслов "Готови ли сме за фондовете на ЕС". Докладът е десетият по ред, изготвен по ПРООН - организацията за развитие на ООН. Васил Гарнизов, един от авторите на доклада, очерта четири основни проблемни области: финансовите ресурси - осигуряването на финансиране и съфинансиране на проекти, защото близо 70 процента от общините няма да могат да се възползват от структурните фондове; липсата на практическа информация за структурните фондове; обучението - потенциалните участници са свръхобучени, но с обща информация и трябва да се постигне по-качествено и конкретно обучение; липсата на партньорство между неправителствените организации, общините и бизнеса.
Според едно от предупрежденията в доклада е възможно средствата от ЕС да "потънат", а тяхното използване да се превърне в неразумно и безразборно раздаване на пари. 26 на сто от местните администрации заявяват, че са готови за участие в структурните фондове, неподготвени се чувстват 15 процента, а частично подготвени - 59 на сто. Посочва, че 86 на сто от фирмите нямат обучени хора за фондовете, а други 73 на сто нямат обучение за разработване и изпълнение на проектите. Според авторите на доклада, неправителствените организации пък не разбират своята роля да насочват, наблюдават и използват ресурсите на структурните фондове, а не да ги управляват. Докладът отбелязва значителен напредък в подготвеността на областите и общините за използването на фондовете спрямо състоянието им от 2004 г. Документът предлага серия препоръки по какъв начин страната да извлече максимална полза от подкрепата чрез европейските фондове. След като привежда редица положителни примери от България и други страни, докладът посочва, че България може да се подготви за фондовете.
Сред присъствалите на представянето на документа вчера бяха постоянният представител на ПРООН Нийл Буне, председателят на парламента Георги Пирински, посланикът на Финландия Кауко Ямсен.
По БНР в предаването "Преди всички" малко по-рано вчера Нийл Буне каза, че идват огромно количество средства - до 2013 г. между 7 и 13 милиарда евро, в зависимост от това как се изчисляват. Това е нова форма на публична политика, не е нещо, което България досега е правила, каза още той. И допълни, че това са средства, които действително могат да постигнат огромна промяна в благосъстоянието на хората в България, фондове, които могат да намалят неравенството в страната.
„3000 прасенца изгоряха" е водещото заглавие на „Труд"
Хиляди прасенца сукалчета се опекоха живи вчера при адски пожар, лумнал в най-големия свинекомплекс у нас "Брадърс комерс" - Шумен. Около 12,05 часа пламъци обхванали новопостроено хале в комплекса, където са отглеждани около 3000 прасенца на по 30-40 дни. Огънят бил забелязан първо от собственика на фирмата Петър Петров-Ретрото, който веднага повикал огнеборците. Светкавично на мястото са пристигнали три пожарни. По-късно към тях се присъединиха още три коли с огнеборци, видя екип на "Труд". Работници изнасяха като пощурели прасенца от халето, но успяха да спасят не повече от 200 животни. Щетите са за над 1,7 млн. лв., заяви Петър Петров.
„Изгоряха 3000 прасенца", отбелязва и „24 часа"
Около 3000 малки прасенца изгоряха вчера в жесток пожар в най-големия у нас свинекомплекс "Брадърс комерс" в Шумен. Сигнала на телефон 160 в 12,05 ч подал единият от двамата братя собственици - Петър Петров. Огромен облак от черен дим се разстла по същото време над града. Отдалеч се виждаха 15-метровите огньове от горящия дървен покрив.
„Средно 2000 лв. месечно взема доктор в болница", пише „Труд"
Средно 2000 лв. месечно вземат лекарите (специалисти) в болниците заедно с парите по клиничните пътеки и ако работят извънредно в специализирани кабинети. Това съобщи вчера д-р Румяна Тодорова, шеф на Националната здравноосигурителна каса. Според статистика на нейните експерти в българските болници работели 7400 лекари, като 4500 от тях се трудели и в специализирани кабинети в ДКЦ-та (диагностично-консултативни центрове). Пак експерти на НЗОК изчислили, че там те преглеждали средно по 1,41 ч дневно.
„Връзваме се за "Газпром" до 2030 г.", според „Стандарт"
В понеделник подписваме с "Газпром" за доставката и транзита на синьо гориво до 2030 г. У нас пристига шефът на борда на газовия гигант Алексей Милер. Заедно с него параф ще сложи и шефът на борда на "Булгаргаз" - зам.-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов. Меморандумът бе одобрен вчера от кабинета. Подробности от него ще могат да се съобщят след съгласуване с руската страна, обявиха от енергийното ни ведомство. Според запознати в споразумението е предвидено стъпаловидно поскъпване на синьото гориво до изравняване с пазарните цени.
В момента България потребява 3 млрд. куб. м газ. 1,3 млрд. от тях получаваме на бартер срещу транзита на гориво за Турция, Гърция и Македония на цена 82,5 долара за 1000 куб. м. Останалото плащаме на международни пазарни цени, които са около 360 долара. Руското предложение означава България да плаща всичките 3 млрд. куб. м. по международна цена. По време на преговорите, които текат повече от година, България се опита да договори по-големи количества на транзита, от което да получаваме и повече такси.
„Управляващите одобриха новия договор с "Газпром", съобщава „Сега"
Меморандумът за доставка и транзит на природен газ със срок до 2030 година ще бъде подписан между "Булгаргаз" и дъщерната на руския "Газпром" фирма "Газпром експорт" в понеделник в София, съобщи правителствената информационна служба вчера. Парафи под него ще сложат шефът на борда на "Булгаргаз" и зам.енергиен министър Валентин Иванов и председателят на управителния съвет на ОАО "Газпром" Алексей Милер.
Коалиционните партньори са одобрили меморандума, а до края на работния ден в петък кабинетът ще го утвърди, пише в съобщението.
Проектът за меморандум бе предложен за обсъждане на коалиционните партньори НДСВ и ДПС от министър Румен Овчаров на 6 декември. Той беше изготвен след близо едногодишни преговори с руската страна, които започнаха през февруари. "Газпром" настояваше да се премахне бартерът в договора за транзит и транзитната такса да се определя на пазарен принцип. Срещу това компанията се ангажира да увеличи транзита на природен газ през българска територия и да инвестира в газификацията на България $ 100 млн. годишно.
„Кабинетът прие с 20% по-скъп газ", отбелязва и „Труд"
Природният газ за България ще поскъпне с около 20% от 1 април 2007 г. заради промени в дългосрочния ни договор с руския гигант "Газпром". По график до 2011 г. увеличението на цените на синьото гориво ще бъде с 45 %, съобщи вчера пред "Труд" източник от управляващата тройна коалиция.
„Конкуренцията свали цените на телефонните разговори", е водещото заглавие на „Сега"
КРС ще разреши на БТК да намали от 1 февруари леко някои от цените си. Телекомът настоява за това още от март, но досега комисията отхвърляше предложените по-ниски тарифи. В замяна БТК се отказва от делото, което води във ВАС срещу налаганите й от КРС цени на едро за свързване с останалите фиксирани оператори и приема да ги намали с 15% до 30%.
"В резултат на това фирмите от нашия бранш вече готвят нови тарифи, които са по-ниски от досегашните приблизително със същия процент, и ще ги въведат до 3-4 седмици", каза вчера пред "Сега" председателят на Сдружението за електронни комуникации Теодор Захов.
В организацията членуват почти всички алтернативни телекоми. Двата най-големи например - "СпектърНет" и "Орбител", и досега предлагат с до 40% по-ниски тарифи от тези на БТК. Минута градски разговор за абонат на "СпектърНет" струва 3.96 ст. с ДДС, а за "Орбител" - 4.2 ст. При БТК само започването на разговора струва 13.2 ст. и отделно се плащат по 1.8 ст. на всяка минута през деня и 0 ст. през нощта.
При междуградски и международни разговори също има доста големи разлики. Алтернативните оператори таксуват в момента междуградския разговор по 9.2-9.6 ст. на минута, а БТК - 12 ст. на минута плюс таксата от 13.2 ст. При разговорите с чужбина алтернативните оператори взимат най-много 13 ст. на минута, докато повечето тарифи на БТК са от порядъка на 25-36 ст.
Според Захов причината за внезапната развръзка на споровете е, че БТК и останалите телекоми са осъзнали, че ако продължават взаимно да се блокират, всичките им абонати ще преминат на мобилни телефони. Според последните данни на НСИ през 2005 г. 255 852, или 10.3% от фиксираните телефонни поста са били закрити. При домашните телефони отказалите се са 6.4%, но при бизнеса спадът е доста по-значителен - 29.1%.
От "Мобилтел" и "Глобул" коментираха вчера, че задаващото се поевтиняване при фиксираните разговори едва ли ще ги накара да преразгледат сериозно тарифите си. "Нека първо да видим в действие новите им цени", казаха от пресцентъра на "Мобилтел". Според PR-отдела на "Глобул" те не се притесняват от отлив на клиенти, защото за разлика от фиксираните оператори предлагат достатъчно разнообразни тарифи за всеки джоб.
Сега остава да се разреши друг голям спор - цената, която "Мобилтел" и "Глобул" налагат за обаждания от фиксиран на мобилен номер. Тя е 38 ст. без ДДС за 1 минута, но заедно с печалбата на БТК и данъка става 60 ст., което е изключително неизгодно за абонатите. За да се разреши този спор, трябва да се приеме новият Закон за електронните съобщения, който отлежава от месеци в парламента и все още е на второ четене в комисия.
Промени
С изключение на намаляването на таксата за нов телефон от 84 лв. на 24 лв. и 20% сваляне на цената на избрани международни разговори, поправките на тарифата на БТК от 1 февруари догодина са по-скоро символични, а за някои услуги има дори увеличение. Твърдата месечна такса за домашен телефон при стандартен план например от 12.60 лв. става 13.80 лв., а за бизнес пост - от 19.80 лв. на 21.60 лв. Досега в твърдата цена за този план влизаха 40 минути градски разговори, а от 1 февруари ще влизат 50 минути, които могат да се ползват и за междуградски разговори.
С новата тарифа БТК опростява начина, по който таксува междуградските разговори, като някои цени се вдигат. Досега например за разговори със селища до 100 км 1 минута струваше по 4.8 ст., а над 100 км - по 12 ст. плюс таксата от 13.2 ст. От 1 февруари се възприема една обща цена за цялата страна - 8.4 ст. плюс таксата за всеки разговор.
„БТК с нови цени от 1 февруари", съобщава „Труд"
Абонатите на БТК ще плащат по-високи месечни такси, но ще говорят по-евтино в страната и чужбина. Вчера телекомът обяви новите си тарифи, които влизат в сила от началото на февруари. домашните абонати стандартната месечна такса поскъпва с 1,20 лв. от 12,60 лв. на 13,80 лева. Клиентите получават 50 безплатни минути или 25 импулса за селищни разговори вместо досегашните 40 минути или 20 импулса. Абонаментът за бизнес потребители нараства с 1,80 лв. до 21,60 лева. Те също получават по 10 минути отгоре. Таксата за свързване от 13 ст. за всеки разговор също остава непроменена.
„БТК примамва с намаления и безплатни минути", четем в „Дума"
Освен това БТК ще предоставя 50 безплатни минути за градски и междуградски разговори месечно, но месечната такса за обикновените абонати се вдига с 1,20 лв. и става 13,80 лв. с ДДС. Месечният абонаментен план за бизнес абонати ще се увеличи с 1,80 лв. на 21,60 лв.
В същото време международните разговори ще поевтинеят с 20 на сто. Разговорите с фиксирани мрежи на Виена, Атина, Лондон, Москва, Париж и Истанбул ще се плащат по 18 стотинки за минута без първоначалната цена и независимо от часа. Разговорите с 6 държави - Италия, Русия, Гърция, Германия, Великобритания и САЩ, ще се таксуват по 26,4 стотинки на минута. Най-вероятно новите цени ще влязат в сила от 1 февруари 2007 г.
Ще има и опростяване на тарифите, каза изпълнителният директор на БТК Мартин Щауб. Съществуващите втора и трета зона за междуселищни разговори се обединяват в една единствена зона. Разговорите на територията на страната ще се таксуват по 8,4 стотинки на минута в натоварено време след първоначалната цена за свързване. В ненатоварената зона - от 21 ч. до 7 ч. и в почивни и празнични дни, разговорът ще струва по 4,8 стотинки на минута.
Градските разговори ще се таксуват отново по нула стотинки за времето от 21 ч. до 7 ч. и в празнични дни. Социалните планове също остават непроменени. Разширява се зоната на градските разговори, като в населени места на разстояние до 30 километра те ще се смятат за градски.
„Градският разговор без пари през нощта", отбелязва и „24 часа"
Цената на градските разговори в събота и неделя и между 21 и 7 ч през седмицата остава 0 стотинки на минута. Това стана ясно вчера, след като от БТК и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) обявиха, че са постигнали споразумение за новите тарифи на телекома. Те бяха върнати от КРС през април и юли, като една от препоръките бе да се премахне цената от 0 стотинки. Постигнахме балансирано решение, което ще е от полза както за клиентите ни, така и за развитието на телекомуникационния пазар, каза шефът на БТК Мартин Щауб.
„14 лв. такса за домашен телефон", четем в „Стандарт"
Като селищни ще се таксуват обаждания на разстояние до 30 км. Така за градските разговори абонатите ще плащат за свързване по 0 ст. в слабия трафик и по 1,8 ст. в силния. За междуградските цената за минута става 4,8 ст. в слаб трафик и 8,4 ст. в силен. Сега обаче цената от 4,8 ст. важи за места, отдалечени до 100 км. Това означава, че за обажданията на такова разстояние вече ще се плаща по-скъпо. Международните разговори поевтиняват с 20 на сто. До Виена, Атина, Лондон, Москва, Париж и Истанбул ще говорим за 18 ст. на минута. За Гърция, Германия, Великобритания, Русия, Италия и САЩ обаждането ще е 26,4 ст. Над три пъти се намалява таксата за откриване на нов пост - от 84 лв. на 24 лв.
„Първанова стана член на "Съхрани българското", информира „Труд"
Първата ни дама Зорка Първанова бе обявена за почетен член на новоучредения общински клуб "Съхрани българското" в Долна Митрополия, Плевенско. Тя подари на клуба компютър. "Едно от най-хубавите неща, които се случиха на България, преди да бъдем приети в ЕС, бе раждането на движение "Съхрани българското", каза Първанова. Тя изтъкна заслугата на младежкото движение, което за година създало клубове в цялата страна за възстановяване и съхраняване на историята, традициите и природата.
a1
на 17.12.2006 в 11:44:42 #1