Някой целенасочено е подвел обществото, за да отклони вниманието от основните проблеми, довели до осъждането на страната ни от Европейския съд по делото "Калиакра". Това смятат от Българското дружество за защита на птиците, показва позиция, разпратена до медиите от организацията.

Целта е да дискредитира за пореден път НАТУРА 2000 - един от законовите инструменти за опазване на природата в Европейския съюз.

Еколози искат оставката на министър Нено Димов

Еколози искат оставката на министър Нено Димов

Осъдени сме заради 6 проекта - голф игрище и 5 ветрогенератори

Относно осъдителната присъда на Европейския съд по делото Калиакра България е осъдена за неспазване на три директиви на ЕС поради изграждане на 6 ветроенергийни парка в защитена зона Калиакра и едно голф игрище в защитена зона "Белите скали". Съгласно чл. 260 от Договора на ЕС България е правно задължена да предприеме необходимите мерки, за да се съобрази с решението на Съда.

Според разпоредбите, не бива страната ни да допуска такива закононарушения по отношение и на други територии, видове или местообитания, обект на защита.

От дружеството припомнят, че на 24 април са предоставили на тогавашния министър на околната среда своята позиция относно седем наложителни мерки, които следва да бъдат предприети.

Нено Димов уверява, че скандалът за Калиакра е избухнал от неразбиране

Нено Димов уверява, че скандалът за Калиакра е избухнал от неразбиране

Никой няма да спре обработването на Добруджа, където се е обработвало до момента

Те включват спиране и демонтиране на ветропарковете, подробна оценка на щетите от тях и от голф игрището, за да се предприемат съответните възстановителни мерки, както и законова защита за все още незасегнатите степни местообитания в зони "Калиакра" и "Белите скали".

Нито една от тези мерки не бе предприета от правителството за повече от година, припомнят от дружеството. Частична оценка на щетите има единствено в проекта за интегриран план за управление. По време на протеста в Каварна, гражданите няколкократно заявиха, че желаят ветропарковете в защитените зони да бъдат премахнати.

От дружеството смятат, че правителството трябва да премахне ветропарковете и възстановяване на местообитания в голф игрището "Тракийски скали", за да се съобрази с решението на съда. Неизпълнението на подходящи мерки може реално да доведе до плащане на санкции от страна на България, въпреки разнопосочните послания в последните дни.

Относно заповедта на Министъра на околната среда и водите от 28 юли 2017 г. и необходимостта за опазване на понто-сарматските степи: Съгласно Директивата за местообитанията на ЕС Понто-сарматските степи са строго защитено местообитание, което не може да бъде увреждано или унищожавано по никакви причини, освен наличие на върховен обществен интерес, свързан с националната сигурност и човешкото здраве.

За последните 10 години степните местообитания в защитените зони "Калиакра", "Белите скали" и "Комплекс Калиакра" са намалели с близо 16%, поради превръщането им в голф игрища, овощни градини, застрояване или промяна на начина на трайно ползване.

Земите, заети от степни местообитания, са предимно държавна и общинска собственост, като преобладава общинската собственост (към 2007 г. 93%).

Нено Димов финализира устройствените планове по Черноморието
Обновена

Нено Димов финализира устройствените планове по Черноморието

Докато нямаме ясни правила, ще имаме всички рецидиви, категоричен екоминистърът

В продължение на 10-години, предимно заради разпродаване на общински земи със степни местообитания, делът на частната собственост нараства от 7 на 25%. При това преобладава собствеността на "обществени организации", които всъщност са фирми и други юридически лица. Ако унищожаването на степни местообитания продължи с тези темпове, скоро те ще останат единствено в резерват "Калиакра" и защитена местност "Яйлата".

Заповедта на Министър Димов от 28 юли 2017 г. е издадена с цел превантивната защита единствено и само на Понто-сарматските степи в защитените зони. Понто-сарматските степи не трябва да се превръщат в обработваеми земи или да се застрояват, категорични са еколозите.

Заповедта не бе коректно представена на обществеността, а липсата на картен материал стана повод за спекулации и настройване на обществеността срещу Натура 2000. Най-засегнати от заповедта са собствениците на територии в понто-сарматски степи.
Те са - държавата, общините и юридическите лица, категоризирани като "обществени организации". Те биха имали интерес тя да отпадне, смятат от дружеството.

Еколозите са категорични, че след отмяната на заповедта, рискът от унищожаване на степи ще продължи да съществува. "Остава открит въпросът, дали общините и другите собственици на земи със степни местообитания ще поемат заедно с Държавата финансовата тежест на глобите от Европейската комисия", питат риторично от БДЗП.

От там предупреждават, че стои има и некачествените доклади по Оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) и Оценка за съвместимост с Натура 2000, което дава възможност страната ни да бъде осъдена и за некачествени доклади.

Проектът за интегриран план за управление на защитените зони "Калиакра", "Белите скали" и "Комплекс Калиакра" е една от основните мерки, предложени от правителството за съобразяване с решението на Европейския съд. Обществените обсъждания на 4 август 2017 г. бяха организирани именно с цел представяне и обсъждане на проекта за интегриран план с местните общности, припомнят от дружеството.