Софиянци няма да останат без топлоподаване на Коледа, а и през настоящия отоплителен сезон, въпреки натрупаните финансови трудности. Днес на извънредно заседание на Столичния общински съвет се изслушват представители на ръководството на "Топлофикация София" за актуалното състояние, между тях и изпълнителният директор Петър Петров.

Към 30 ноември 2024 г. дълговете на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" и БЕХ достигат 1,66 млрд. лв., включително лихви в размер на 84,23 млн. лв. Основната част от задълженията са по фактури за доставка на природен газ за периода 2023-2024 г. Около 16% са лихвите, които "Топлофикация София" изплаща към БЕХ и "Булгаргаз", стана ясно от презентацията, изготвена от ръководството на Топлофикация за днешното заседание. Разсрочванията на дълговете са структурирани в три споразумения, но високите лихви и значителните текущи задължения затрудняват тяхното изплащане. През последните пет години разходите за лихви са нараснали драстично - от 12,3 млн. лв. през 2020 г. до очакваните 107 млн. лв. през 2024 г. 

Според представения отчет, към 31 декември 2024 г. се очаква дружеството да отчете счетоводна загуба от 157,57 млн. лв. Загубата се формира основно през втората половина на годината, поради седемкратно намаление на приходите от Фонд СЕС след 1 юли. Докато за първото полугодие приходите от фонда възлизат на 241,02 млн. лв., за второто те се очаква да паднат до едва 21,67 млн. лв.

Георги Кадиев: Ако "Топлофикация - София" спре, енергийната система няма да издържи

Георги Кадиев: Ако "Топлофикация - София" спре, енергийната система няма да издържи

Топлинното дружество е в свободно падане

"Топлофикация София" е изправена пред значителни регулаторни рискове, свързани с ценовата политика на КЕВР. Намаляването на признатите технологични разходи и вноските във Фонд СЕС допринасят за натрупаните загуби. За периода 2021-2025 г. дружеството изчислява загуби от близо 162 млн. лв. поради регулаторни корекции.

През 2024 г. "Топлофикация София" очаква и най-високите разходи за ремонт за последните пет години. Основната част от средствата е насочена към реконструкция на магистралните топлопроводи, които са от критична важност за сигурността на доставките.

Реконструкцията на тези съоръжения цели намаляване на топлинните загуби и избягване на аварии, засягащи голям брой абонати. Въпреки усилията, дружеството продължава да се сблъсква със значителни финансови пречки, включително непризнати от КЕВР разходи за персонал, амортизация и технологични загуби.

Преди извънредното заседание на СОС днес кратки брифинги дадоха както от ПП-ДБ-СС, така и от ГЕРБ.

Кметът на София Васил Терзиев подчерта, че проблемите в "Топлофикация" са дългогодишни и многократно обсъждани, но липсват адекватни действия за оздравяване на дружеството. Кметът очаква от днешното изслушване да се излезе с по-ясно послание за конкретни стъпки за оздравяване на дружеството. Кметът пита и кога ще има истински конкурси за надзорен съвет и съвет на директорите. Също така Васил Терзиев настоява да се премине и към сериозни реформи.

Топлофикация - София - пред апокалипсис и технически фалит

Топлофикация - София - пред апокалипсис и технически фалит

Общински съветници от ПП-ДБ-СС се загрижиха за топлината по празниците

От ГЕРБ също са съгласни, че София има сериозни проблеми, които са като "цъкащи бомби".

Съветникът Прошко Прошков бе категоричен, че в настоящата регулаторна рамка дори и най-добрият мениджър няма да успее да реформира "Топлофикация". "Дори да докараме Илън Мъск като ръководител, няма да постигне чудеса", заяви той. Прошков направи подробен анализ на проблемите, сред които лошото управление, остарялата инфраструктура и недостатъчните инвестиции.

На продължилото три часа заседание на общинския съвет бяха задавани всякакви въпроси, включително за качеството на материалите, които се използват при ремонтни дейности. Стана ясно, че "Топлофикация София" се съсредоточава предимно върху ремонт на магистрални линии, но заради амортизираната мрежи авариите не могат да бъдат спрени и дори намалени. Финансовите трудности обаче не могат да бъдат преодолени без намесата на държавата, включително и на Народното събрание, тъй като "Топлофикация София" се намира в капан между регулаторната рамка и дълговата спирала.

Булгаргаз обясни запора за Топлофикация София като превантивен

Булгаргаз обясни запора за Топлофикация София като превантивен

Не плащала през лятото достатъчно

В залата се чу констатацията на общинския съветник Вили Лилков, че реално от всичко изнесено като данни се прави извод за фактическия фалит на общинското дружество. Йонко Йонков, КОД, пък открои, че дългът на Топлофикация достига до бюджета на целия град. 

Прошко Прошков, ГЕРБ-СДС, обаче се противопостави и предупреди, че в залата е недопустимо да се говори за фалит на "Топлофикация София", тъй като това е защитено дружество - "Дружеството не може да фалира, защото е част от националната сигурност". Въпреки това Прошков призна, че "не можем да минем без държавата".  

Общинският съвет на София обаче ще чака редовна власт и то с достатъчно дълъг мандат, за да се заеме с проблемите на "Топлофикация София". Общинските съветници бяха призовани да отидат при всяка една от политическите партии, които са и част от Народното събрание, и да се поиска тяхното съдействие. 

След заседанието председателят на СОС Цветомир Петров изрази задоволство от пълнотата на информацията. "Получихме актуална и подробна информация за състоянието на дружеството - за дълговете, за моментното състояние и какво планира самото ръководство. Това е едно добро начало", заяви Петров.

По думите му, оттук нататък СОС като политически орган на Столична община трябва да вземе решение за следващите стъпки в преодоляването на кризата, в която е изпаднала "Топлофикация София".

"От всички страни е ясно, че без съдействието на държавата това няма как да се случи. Ще търсим съдействие в тази посока", подчерта председателят на СОС.

Столичани няма да са на студено, успокояват министър и кмет

Столичани няма да са на студено, успокояват министър и кмет

Ще бъдат взети краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за решаването на проблема с дълга на "Топлофикация - София"

"Още в началото много добре знаехме с какво се захващаме", заяви изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров. Той подчерта, че е напълно наясно с проблемите, пред които е изправено дружеството, и обясни на общинския съвет какви потенциални мерки следва да бъдат предприети.

"Тези мерки не зависят изцяло от нас", уточни Петров. Според него е необходимо да се промени нормативната уредба, която да позволи на регулатора да признае разходите на дружеството. "Ако разходите бъдат признати, категорично дружеството ще излезе на печалба и ще може да покрива своите задължения", заяви той.

Изпълнителният директор акцентира върху сериозните загуби по мрежата. "Това означава, че ние произвеждаме с около 24 процента повече енергия, отколкото всъщност стига до потребителите и бива фактурирана. Всички тези разходи и разлики са за сметка на дружеството", уточни Петров.

Той добави, че "Топлофикация София" не може самостоятелно да се справи с тези загуби. "Ще разчитаме на подкрепата на общинския съвет, Народното събрание и Министерството на енергетиката", посочи Петров.

На проведено заседание ръководството е изложило пред общинския съвет проблемите, свързани с привличането на инвеститор. "Липсата на разсрочени задължения и уреждането на тези задължения в дългосрочен план не са привлекателни като инвестиции", заяви изпълнителният директор.

Няколко столични квартала останаха без парно и топла вода

Няколко столични квартала останаха без парно и топла вода

Засегнати са центъра на София и кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и Зона Б-18