Васил Терзиев оздравява завода за боклука, за да не се изпълни до 2 г.
Заводът за боклук в София се оздравява и системните проблеми се решават. В това увери кметът на София Васил Терзиев на пресконференция, посветена на работата на Общинското предприятие за третиране на твърдите битови отпадъци на София. Брифингът на кмета идва след като от ГЕРБ/СДС започнаха кампания от тази сутрин, след направена проверка на място и в която кампания твърдят, че вече в завода се работи много по-малко и реално не се изпълняват задълженията си по оползотворяване на RDF.
Терзиев обясни, че темата за отпадъците на София е епизод пореден от митове и легенди за боклука на София. Темата за боклука присъства нон-стоп в дневния ред на общината и извадихме факти, направихме посещение на завода, а през цялото друго време Столична община е обвинявана по темата, посочи Терзиев. Реално извършеното от местната власт и новото управление на София - да се премахне един посредник.
Поставено е като цел до края на годината депонирания отпадък да е под 10%, така животът на завода за боклук няма да се изчерпи до въпросните 20 - 28 месеца, а ще се удължи.
Терзиев добави, че с 3 млн. лв. ще бъдат съкратени разходите за ръчно сепариране, като ще се увеличи бройката на хората. Кметът на София обеща още, че ще подобри под 10% изгаряне на нерегламентиран отпадък.
Кметът Васил Терзиев направи и една стряскаща прогноза - че съоръжението е с капацитет 21 години, но ще бъде запълнено за около 9 години. "Сами може да направите сметката колко добре е управляван процесът по рециклиране, горене на RDF. Не се включва малка подробност - били са извозвани стотици тонове боклук в Долни Богров", каза той.
Директорът на завода за отпадъци инж. Николай Савов добави, че качеството на RDF отговаря вече на всички изисквания и показатели, заявени в документите. Така ще може да се сключат договори за изгаряне с циментовите заводи. Това, което не е правено до този момент, тъй като RDF е бил влажен.
Работата на завода е стабилизирана и се подобрява поетапно, посочи Савов. Той добави, че отделянето на природните материали е сериозна част от работата на завода.
За периода от 2019 до юни 2023 г. на фирмите, които са извършили сепариране са платени над 13 млн. лв., а общината е получила малко над 350 000 лв.
Савов увери, че заводът за боклук работи и покрива отпадъка на София. Следващата стъпка е да се отделят рециклеруемите материали така, както е по проект. Заводът е направен, за да отделя RDF отпадъци, а не да рециклира отпадъци, уточни той. Чисто технологично е нормално да има различни проблеми, отчете той. Към настоящия момент с наличния персонал и работниците са освободени 16 работни места. Това позволява да се стигне до нивото на рециклиране на отпадъци като от миналата година.
ГЕРБ сезират РИОСВ-София заради завода за боклук на София
Темата за завода за боклук бе продължена и от ГЕРБ и с трибунка, за да имат те последната дума. София е застрашена и изправена пред огромен екологичен проблем, предупреждават от ГЕРБ.
Общинският съветник и бивш председател на СОС Георги Георгиев отново обясни, че вчера от формацията са посетили завода и са установили 3 притеснителни факта. Първото притеснително, по думите на Георгиев, което не било отречено и на пресконференцията на кмета на София е, че готово RDF гориво се заравя в депото. Ако продължават да заравят отпадъци ще затворят завода да затворят завода и за 2 години.
Затова ГЕРБ-СДС ще подадат сигнал до Регионалната инспекция по околна среда и водите - София.
Второто - и това е крайно притеснително за ГЕРБ - няма организация за рециклирането на отпадъци. Трябва да има десетки работници на 24-часова смяна, които да отделят от поточните линии отпадъците, които са за рециклиран.
Третото - един от бункерите е пълен на 90%, а другият на 70%.
Няма кой да отделя материалите за рециклиране, притеснен е Георги Георгиев. Той няма обяснение и защо Васил Терзиев не е провел срещи и процедури за оползотворяване на RDF горивото и да бъдат извадени ценните суровини, възмутен е Георги Георгиев.
Георги Георгиев не вижда да се взимат никакви спешни мерки за депото за отпадъци от страна на декларираните твърдения на Васил Терзиев. А защо трябва да се взимат спешни такива мерки - не бе обяснено.
Общинският съветник от ГЕРБ-СДС Лорита Радева също посочи, че в много спешен порядък трябва да се вземе решение относно оползотворяване на RDF горивото в общинска инсталация. "Вярна е тезата, че ще се запълни депото на София. Прави се всичко възможно обемите на депото да се изчерпят в много кратки срокове, а това е недопустимо. Да се пълни депото с ударни темпове не е допустимо - финансово, екологично и спрямо обществения интерес недопустимо", категорична бе Радева.