Американската фондация "Гети" отпуска безвъзмездно финансиране в размер на 185 000 долара за запазване на паметника "Бузлуджа", се съобщава на сайта на базираната в Лос Анджелис фондация. Новината идва десетина дни преди БСП да проведе традиционния си събор.
Със средствата ще бъде изготвен план за консервиране на монумента за бъдещите поколения. Германски специалисти и местни експерти ще създадат Информационен модел на сградата - онлайн платформа, която ще включва лазерно сканиране, архивни материали и други неща, което ще помогнат за споделяне на информация при вземането на решения за паметника.
Чрез проекта екипът ще води кампания, за да покаже, че това национално наследство е шедьовър на архитектурното инженерство, интегрална част от българската история и обществено място с голям потенциал да се използва с нова функция, отбелязват от Фондацията.
Финансирането за Бузлуджа ще се използва за изготвяне на предпроектно проучване и идеен проект. За тази цел ще се създаде дигитална база данни, включително актуални чертежи.
Състоянието на носещата конструкция ще бъде обследвано и ще се изчисли доколко тя може да бъде запазена и как трябва да бъде укрепена. Въз основа на тази база ще бъде изготвен идеен проект за консервация. В рамките на бизнес план ще се проучи как паметникът ще може да се самоиздържа и да носи приходи. Проектът ще завърши през септември следващата година с подробен доклад, който ще бъде обществено достъпен онлайн.
Паметникът е сред 10 забележителности, които получават финансиране по инициативата Keeping it Modern ("Да го запазим модерно") за 2019 г. Фондацията се стреми да помогне за запазване на най-впечатляващите образци на архитектурния модернизъм.
От 2014 година до днес финансова подкрепа са получили 64 проекта от цял свят, между които Операта в Сидни, сградата на общината в Бостън, Университетът Баухаус в Десау, Мелниковата къща в Moсква, единствения небостъргач от Франк Лойд Райт и още много други значими и емблематични обекти на архитектурата от XX век.
Работата по проекта ще се извърши от мултидисциплинарен екип от утвърдени български и чуждестранни специалисти, в който ключова роля ще има авторът на паметника академик Георги Стоилов.
Социалистическият паметник е построен през 1981 г.
Паметникът е държавна собственост и се управлява от Областна администрация Стара Загора, която активно подкрепя партньорите по проекта: Българския и Немския комитет на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места), Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Техническия университет в Мюнхен и фондация "Проект Бузлуджа", която от 2015 година насам ръководи инициатива за опазването на монумента.
Миналата година паметникът бе признат от европейската организация Европа Ностра за един от 7-те най-застрашени обекта на културното наследство за 2018 г. в Европа. Десетки хиляди посетители пътуват до паметника всяка година, а ново проучване показва, че 94% от чуждестранните посетители биха искали да платят входна такса, ако паметникът бъде опазен.
Припомняме, през 2011 г. Първото правителство на ГЕРБ обяви, че има намерение да прехвърли безвъзмездно паметника на Бузлуджа на БСП. Години по-късно от левицата не бяха поели отговорност за монумента.
През лятото на 2017 година страстите между ГЕРБ и БСП пак бяха нажежени по темата собствеността и отговорността за Бузлуджа, като червените обявиха, че имат готовност да ремонтират паметника, но до ремонтни дейности така и не се стигна.
bgpluss
на 18.07.2019 в 17:26:45 #4И още:ако на времето си, през 80-е години, Тодор Живков не бе подкрепил компютъризацията на България, не бе създал солидна основа за развитието на новите технологии в компютърната сфера, не бе запалил младите тогава, надали днес Бойко щеше да се бие в гърдите и доволно да се хили какви ВЪЛШЕБНИЦИ имаме в IT сектора!
bgpluss
на 18.07.2019 в 17:15:08 #3И още, ако прегледаш архивите и документите, ще си изясниш, че по царско време, до 1945 г., България на практика е била само аграрна страна,с голям дял неспособни и неграмотни хора от населението. България не е имала нито технологии, нито индустрия, нито заводи! Индустриалното и промишлено чудо, ограмотяването на населението става точно по време на комунизма! И това е факт! Друг е въпроса, харесва ли ти комунистическата идеология, политика и стил на живот или не. Но това е съвършенно друга тема. Бъди обективен и честен, преди всичко към себе си, и не говори глупости за едно наистина градивно и справедливо време, каквото бе комунистическото време!
bgpluss
на 18.07.2019 в 17:06:59 #2Господин дървен философе, точно по време на комунизма България е била в топ 5 на най-интелигентните нации в света! За какво опростачване говориш!? Възпитавали сме специалисти, инжинери, техници, българите ставаха специалисти в технологични сфери, които след 89 бяха прилапани от германци, французи и американци! И това е факт. Само погледни сухата статистика и фактите! Точно сега, след 30 години свободия, ние сме на път да затрием образователните си традиции, повече от това-напълно да анихилираме българския народ! И това също е статистика. Комунизма е най-продуктивното и светло време в цялата трагична 13 вековна българска история! Комунизма е вторият Златен Век след цвилизационните успехи на княз Борис, цар Симеон и цар Петър!
Philosopher
на 18.07.2019 в 16:16:05 #1Паметник на простотията на правешкото говедо. Също, на скапаната “идея”, послужила за заробването и опростянането на част от населението. Но, ако има хора да плащат за да го видят, трябва да се укрепи и обезопаси.