Лидерът на БСП Атанас Зафиров призова паметника "Бузлуджа" да бъде даден на партията, ако държавата, в лицето на централата и местната власт, продължават да демонстрират безсилие. Той подчерта, че социалистите знаят как да го възстановят.

Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него, отбеляза Зафиров.

В официална позиция от БСП изтъкват, че са наблюдавали с тревога провала на една добра инициатива - референдума за статута на чинията на Бузлуджа. Според социалистите законът за допитванията трябва да бъде поправен, защото прагът за валидност на допитването е умишлено завишен. Партията обвинява кметицата на Казанлък Галина Стоянова, че е осуетила опита допитването да се проведе заедно с изборите на 27 октомври.

БСП посочват, че резултатът от това е няма как да се усвоят одобрените по европроект 7 млн. евро за възстановяването на паметника, тъй като монументът е останал държавна собственост.

Социалистите подчертават, че паметникът "Бузлуджа" е велик проект, но в мъгливите години на прехода безкрайното безхаберие на различни правителства са го оставили напълно да западне. Според БСП монументът е архитектурна и културна ценност. От партията отбелязват, че и днес много чужденци в България ходят точно там - на Историческия връх, за да видят Чинията, за да й се възхитят, за да я снимат от всички ъгли.

БСП напомнят, че през годините многократно са сме алармирали за състоянието на паметника. Социалистите настояват държавата да се ангажира паметника "Бузлуджа". Те подчертават, че това е волята и на гражданите, участвали в местния референдум в Казанлък.

От БСП уверяват, че няма да остават поредната политическа конюнктура да погребе тази прекрасна идея. Партията ще продължи да работим за това паметникът "Бузлуджа" да има бъдеще и да стане едно прекрасно място за посещение, не само за чужденци, а за всички, които милеят за историята и не искат тя да бъде пренаписвана.

Паметникът на Бузлуджа се нареди сред 10-те най-известни изоставени сгради в света

Паметникът на Бузлуджа се нареди сред 10-те най-известни изоставени сгради в света

Постройката е изоставена през 1989 г.

Припомняме, че неведнъж от БСП са искали да поемат отговорност и да стопанисват паметника на Бузлуджа. През 2017 г. това беше и опаковката на противопоставяне между тогавашния лидер на БСП Корнелия Нинова и премиера Бойко Борисов. И двамата искаха да осъществят прехвърлянето на паметника като собственост на БСП, но се оказа, че това не може да стане безвъзмездно, както социалистите искаха, а и решението беше внесено със срок за ползване от 10 години.

През 2011 г. първото правителство на ГЕРБ прехвърли паметника на Бузлуджа на БСП. Години по-късно от Левицата не бяха поели отговорност за монумента. Тогава идеята на социалистите бе да съберат пари за реставрация от дарения, предимно на свои членове.

Периодично покрай стопанисването, собствеността и инициативите за реставрация на паметника възникват спорове кой е отговорен за него, включително и покрай проблема за нуждата от постоянна охрана, която да не допуска вътре хора, тъй като е опасно. От фондация "Проект Бузлуджа", които опаковаха мозайките, за да спасят остатъка от тях, се позовават на заповед на областния управител Ива Радева, с която се забранява всеки достъп до "частната държавна собственост с класификация на архитектурно - строителна и художествена недвижима културна ценност от Най-ново време, с категория "национално значение".