Подходът "инженеринг" при изпълнението на значими обществени проекти и хранителна среда за корупция. С остри критики Камарата на архитектите в България (КАБ) и Съюза на архитектите в България (САБ) излязоха на брифинг в Пловдив, а поводът са обявените обществени поръчки за инженеринг на две емблематични училища града - Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" и Средно училище "Св. Патриарх Евтимий".

"Когато се използва инженеринг, не се прави качествен избор на проект. Това дава възможност за злоупотреби със средства", заяви арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия Пловдив на КАБ. От камарата смятат, че е наложително първо да се проведе архитектурен конкурс за избор на най-доброто решение, а след това да се пристъпи към изпълнението на обекта. Това би било правилният подход.

Така Общината може да избере най-доброто предложение сред конкурсните участници и впоследствие да организира обществена поръчка за строителство на базата на вече одобрения проект. Това позволява строителните компании да се конкурират при еднакви условия, като техните оферти стават реално съпоставими.

Методът "инженеринг" обаче пропуска този важен първи етап. Вместо да се избере най-добрият проект, директно се възлага поръчка на изпълнител, който поема както изготвянето на проекта, така и строителството. В крайна сметка, това води до ситуация, при която Общината получава сграда, проектирана изцяло от строителя, без да има възможност предварително да направи избор за визията и качеството на проекта.

Зам.-председателят на КАБ, проф. д-р арх. Борислав Борисов, подчерта, че Камарата устойчиво защитава тази позиция: "Време е да се разбере, че инженерингът не е ефективен при значими обществени сгради."

"Ако искаме да сме добри стопани, трябва да гледаме трезво на тези въпроси. Говорим не само за качеството на изпълнение, но и за опазване на обществените средства", заяви арх. Петър Диков, председател на УС на САБ.

Практиката на инженеринг трябва да бъде ограничена, за да се гарантира прозрачност и добро управление, а архитектите апелират и за активно участие на граждани в наблюдението на подобни обществени поръчки.

Според експертите, качеството на образователната среда в училищата е от изключителна важност и изисква внимателен подход, който да изключва компромиси. Камарата на архитектите ще продължи да настоява за прозрачност и обективност при реализацията на обществени проекти.

Архитекти се ядосаха - абсурд е да се иска ОВОС на ограда, лятна кухня и външна тоалетна

Архитекти се ядосаха - абсурд е да се иска ОВОС на ограда, лятна кухня и външна тоалетна

Жалят се на Главчев и Радев заради нови екопроцедури