Колективът на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна" отправи пожелания по повод Националния празник на България Трети март.
"Честит национален празник! Честит 3-ти март - Ден на Освобождението на България от турско робство. Именно този ден бележи възстановяването на българската държавност и на картата на Европа България отново се появява като страна, макар и в различни граници от преди", пишат българите в Украйна.
"Българите сме силен народ. Въпреки петвековното робство, сред българите се намират хора, които не само будят народа, но и го водят към борба за освобождение", се допълва в приветствието.
Напомня се, че тази борба започва от словото на Паисий и постепенно се превръща в национално движение с многобройни герои, познати и непознати.
"Националната идея сплотява българите и извън България. Данаил Николаев, Стефан Ламбовски, Георги Тодоров - това са част от великите бесарабски българи, завърнали се в България. Болградската гимназия оказва голямо влияние за подготовка на редица кадри, които участват в управлението на България и възраждането ѝ в края на 19-и и началото на 20 век", изтъкват украинските българи.
Те призовават имената на Левски, Ботев, Каравелов да бъдат винаги нещо повече от имена на футболни отбори, стадиони и улици. "Нека делата им бъдат за пример и ни напомнят, че нашето бъдеще зависи само от нас и от това, какво правим днес. Бъдете здрави и силни българи!", завършва обръщението на "Конгрес на българите в Украйна".
ic
на 03.03.2019 в 17:16:30 #4Санстефанският мирен договор е прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война (1877 – 187 г. и урежда, макар и неокончателно, обособяване на Трета българска държава след близо пет века османско владичество в България. Договорът е подписан около 17 ч. на 3 март (19 февруари стар стил)[2] 1878 г. в Сан Стефано (днес квартал на Истанбул), от граф Николай Игнатиев и Александър Нелидов от руска страна и от външния министър Савфет Мехмед паша и посланика в Германия Садулах бей от страна на Османската империя. Няма присъстващ свидетел на подписването от българска страна, независимо от това, че българите са участвали във военните действия и са дали 3456 убити опълченци. Санстефанският договор изостря силно отношенията между Русия и останалите Велики сили. Споровете между някои от тях обаче са били поради неспазването от страна на Русия на предварително сключените тайни споразумения с Австро-Унгария – по-специално Райхщадското споразумение от 1876 г. и Будапещенската конвенция от 1877 г., като част от тези спорове са решени с Лондонското споразумение от 30 май 1878 г., предхождащо Берлинския договор, който окончателно преразглежда условията, договорени в Сан Стефано. Основното противоречие се състои в предварителното съгласие на Русия, че на Балканите няма да се създава голяма славянска държава
friend
на 03.03.2019 в 16:36:45 #33. Чел ли си Санстефанския мирен договор. Ако не си - прочети го. 4. Явно е че българите от Украйнане са го чели, защото на този ден България не се появява на географската карта на Европа. Не се учредяват бългрските институции. Договаря се окупирането на Българските земи от руснаците, а местното население се задължава да изхранва 50 000 души окупационен корпус, а освен това да плаща и старите данъци към султана. Попитай колко хора са чели този договор и защо той досега не е даден на България да се публикува, а дори е крит от нас толкова време. Сега вече го има публикуван от френски превод, та знаем за какво става въпрос.
friend
на 03.03.2019 в 16:29:29 #2Утре 1. Научи се да пишеш на български и тогава се прави на българин. 2. Знаеш ли какво е робство?
na vseki mm
на 03.03.2019 в 10:58:19 #1Правилният исторически термин е Османско робство.