Възможно е Европейският съюз да въведе специални данъци и мита за стоки, пристигащи от страните, които не са подписали Протокола от Киото, съобщава Ройтерс.
Това е стана ясно по време на 12-та Международна конференция за климата, която се провежда в столицата на Кения Найроби под егидата на ООН.
"Европейския съюз трябва да използва влиянието си при борбата с отделянето на емисиите на вредни газове", е заявил френският премиер Доминик дьо Вилпен. По думите му съюзът трябва да обмисли "въглеродния данък" за промишлената продукция на страните, които не се съгласяват да поемат ангажиментите на Протокола от Киото след 2012 г.
Френският премиер обещава, че до пролетта ще бъдат разработени и представени конкретни предложения за механизма на работа на санкциите.
В срещата, започнала на 6 ноември в Найроби участват около 6000 делегати от 150 страни, които обсъждат и преговарят за изтичащия през 2012 г. протокол от Киото.
Протоколът влезе в сила през 2005 г. и първоначално е подписан само от 35 страни, които се споразумяха да пристъпят към постепенното ограничаване на вредните емисии в атмосферата.
Въпреки това едни от най-големите индустриални замърсители като САЩ и Китай отказаха да подпишат протокола.
Протоколът от Киото е единствения междуправителствен инструмент, предлагащ планетарна стратегия за борба срещу затоплянето на климата, като определя квотите за изпускане на отровни газове от индустриалните страни, истинските виновници за тази ситуация
БСП
на 14.11.2006 в 09:01:43 #1