Кабелното пиратство носи вреда за телевизиите и съдържанието, което достига до зрителите. С подобни незаконни дейности се ощетява и държавният бюджет заради укритите приходи и неплатените данъци.
Това заяви пред Нова телевизия Анна Танова, изпълнителен директор на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) по повод мащабната акция на българските служби и Европол срещу кабелното пиратство, провела се редица градове преди дни.
Тя подчерта, че от години алармират за този проблем. Танова обясни, че в Българи има две форми на т.нар. кабелно пиратство.
"Има оператори, които изобщо не обявяват съществуването си, такива, които разпространяват телевизионни програми без уредени авторски права и такива, които не декларират реалния брой на абонатите си", обясни шефът на АБРО.
Тя категорично отрече обвиненията на засегнатите от акцията оператори, които твърдят, че се цели унищожаване на малкия и среден бизнес.
"Ние нямаме интерес от такова нещо", подчерта Танова.
На 13 юни ГДБОП влезе в офиси на кабелния оператор "Кабел Сат Запад" в Кюстендил, Дупница, Благоевград и Гоце Делчев.
Вследствие на акцията голяма част от жителите на Гоце Делчев останаха без телевизия и интернет, което предизвика протест в града. Такива недоволства имаше и в други градове по страната.
По думите на адвокатът Емил Василев зад операцията на маскираните стоят корпоративни интереси.
Вътрешният министър Младен Маринвов заяви от НС, че интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, с който МВР ще се бори занапред.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пък посочи, че 700 000 потребители на телекомуникационни оператори са в сивия сектор. Общо 60 телевизионни български и чужди програми на пет кабелни оператори били разпространявани в нарушение на Закона за авторското право и сродните му права.