Ден след като депутатите приеха на първо четене в парламента законопроект, който забранява покриването на лицето, от Висшия мюсюлмански съвет излязоха с декларация, в която твърдят, че мюсюлманската общност в страната била обезпокоена, съобщиха от Главното мюфтийство.

България на крачка от забрана на бурките

България на крачка от забрана на бурките

Определени депутати определят закона като комичен и жалък

От Висшия мюсюлмански съвет пишат, че в последните 15 години има: "нарастваща ислямофобия в глобален план и тенденцията за пренасянето на това явление в национален мащаб". От Мюфтийството дипломатично твърдят, че били безпокоени: "от опитите за ограничаването на религиозните права под претекст, истерията и популизма на определени политици и кръгове, че с налаганите рестрикции върху религиозните права, се защитава националната сигурност и обществен ред".

Бургас забрани бурките

Бургас забрани бурките

За предложението гласуваха 34 общински съветници

С елемент на повторяемост, те декларират, че са обезпокоени от действията на някои общини, където се ограничава носенето на бурки, никаби и аксесоари, покриващи лицето. "С нормативните си документи те накърняват религиозните права и чувства на мюсюлманите, налагайки забрана и санкция за носенето на определени дрехи, покриващи лицето. Защото според определени сунитски канонични тълкувания това е религиозна разпоредба и задължение за мюсюлманките", пишат от мюфтийството.

Бъчварова се солидаризира с местните власти, забраняващи носенето на бурки

Бъчварова се солидаризира с местните власти, забраняващи носенето на бурки

Операцията срещу мигрантите била рутинна

В декларацията твърдят, че мюсюлманската общност в България се представлява от Мюсюлманско изповедание, което било религиозна институция с повече от 100 годишна история. "Всички опити да се говори от името на общността или да бъде пренебрегната институцията е откровено незачитане на демокрацията и Конституцията предвид факта, че религиозната институция е призвана да организира религиозния живот и да отстоява религиозните права на мюсюлманската общност в България", се казва в документа.

Пазарджик разбулен в първия ден от забраната на бурките

Пазарджик разбулен в първия ден от забраната на бурките

Само деца с хиджаби имало

От мюфтийството заявяват, че ще отстояват човешките и най-вече религиозните права, вековните традиции и идентичност на мюсюлманската общност в България с всички законови и демократични методи, осъзнавайки, че това е всеобщ граждански дълг в една демократична страна с пълноправни граждани на България и Европа.

"Затова ясно и категорично се противопоставяме на опитите за инкриминирането на религиозни задължения и обязаности в ислямската религия и в частност носенето на хиджаб от мюсюлманките", се казва в документа.

В декларацията напомнят за спомените на мюсюлманите от " за мракобесните времена преди 1989 г.". "Надяваме се на мъдър и обществено отговорен подход от страна на държавните институции в Република България при приемането на закони, касаещи правото на свободно изповядване на религията, предпазването от въвличане в евтин политически популизъм, който би върнал мюсюлманската общност в спомените им за мракобесните времена преди 1989 г., и би заличил положените през последните 26 години общи огромни усилия по пътя към изграждането на демокрацията в Република България чрез гарантиране зачитането на изконните човешки права", пишат от мюфтийството.