Днес, 1 май, отбелязваме Международния ден на труда. Той се чества предимно от левите движения и партии в някои страни.
Историята на празника се свързва с работническото движение през 19 век и работническите протести за зачитане на социалните права.
Началото е поставено на 1 май 1886 г. в САЩ, когато профсъюзите провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима души.
На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива полицай, шестима други са ранени.
През 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г. Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава "всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за световен мир". Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е "задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците".
Впоследствие в страните от бившия социалистически блок празникът е натоварен с пропагандни послания и е използван за противопоставяне на западния модел на развитие.
У нас след 1944 г. той се чества ежегодно, като работниците са принуждавани да маршируват на официални манифестации по площадите.
След падането на тоталитарния режим 1 май продължава да е официален празник и неработен ден, но държавата не се ангажира с него и не организира масови прояви. Той се чества основно от социалисти и комунисти.
Legalen
на 01.05.2019 в 12:12:52 #2"Четвърт България едва свързва двата края Една четвърт от жителите на станата нямат достатъчно пари за да покрият основните си нужди. Най-голям е броят на домакинствата, които имат затруднения с плащането навреме на битовите сметки за ток, вода и парно, с вноските по кредити, както и с наема на жилището. Проблеми с плащането на тези основни разходи за дома имат 27,5% от населението, или близо 862 хил ....(ако искаш чети в Интернет) ..................................................................... Провокативно и тенденциозно! Точно в Международния ден на труда да се публикува подобна информация...
Legalen
на 01.05.2019 в 12:08:23 #1Днес, 1 май, отбелязваме Международния ден на труда. Той се чества предимно от левите движения и партии в някои страни........., но държавата не се ангажира с него и не организира масови прояви. Той се чества основно от социалисти и комунисти ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Че държавата не се ангаджира .... Това го знаем, вероятно и така трябва да бъде. Но че тя не се ангаджира и с това, което е нейно задължение, това също го знаем. Кога ли държавата се сеща че в България все още има някой който работи но живее под ексистенц-минимума. А че този празник се чествува в страните, където има профсъюзи, това на вероятно на автора не е известно. Това са страни като Франция, Италия, Германия! Разбира се в подходящ формат, но се отбелязва като признание на работниците. В България няма профсъюзи, работниците остават все по-малко, просто всичко тече безпроблемно..