За разрешаване на проблема със замърсяването на въздуха, държавните институции предлагат да се поставят 22 измервателни станции в София.
Граждани от кварталите "Красна поляна", "Западен парк" и "Овча купел" не са съгласни обаче, че поставянето на станции е мярка. Те настояват целият квартал "Факултета" да бъде премахнат, тъй като от него идва най-голямата концентрация на замърсяване.
Те искат да знаят какво се случва с разделното събиране и рециклиране на битовите отпадъци, след призивите на Столична община гражданите да изхвърлят разделно отпадъците.
На дискусия с домакин националният омбудсман стана ясно, че до края на 2020 година се предвижда да се премахнат всички сгради на виетнамските общежития, след като още 2 до 3 ще бъдат премахнати тази година.
Институциите спорят за краткосрочни и дългосрочни цели в борбата срещу мръсния въздух.
На втората тематична среща, посветена на вредата от мръсния въздух и фините прахови частици, зам.-омбудсманът Диана Ковачева припомни, че според доклада на Европейската агенция по околна среда здравето на най-уязвимите граждани в Европа остава непропорционално засегнато от мръсния въздух, въпреки общото подобряване качеството.
Припомняме, на 24 януари 2019 г. бе проведена първата тематична среща на граждани с отговорните институции и бе поет ангажимент след месец да бъде отчетено какви мерки са предприети и какви са конкретните резултати от тях за преодоляване на замърсяването с фини прахови частици и за подобряване качеството на атмосферния въздух.
"В доклада се посочва България като страна, в която хората са изложени в по-голяма степен на вредите от мръсния въздух", припомни Ковачева.
По думите й трябва да се проследи до каква степен политиките на Европейския съюз могат да се приложат и в България, за да може страната ни да не бъде глобявана и да не се налагат санкции.
Тя посочи още, че в случаите, когато страната ни е санкционирана, трябва възможно най-бързо да отстрани нарушенията, които са констатирани.
Фините прахови частици, азотният диоксид и азотът в близост до земната повърхност са трите основни замърсители, които засягат в основна степен живота и здравето на хората, отбеляза зам.-омбудсманът и допълни, че най-засегнатите са децата, възрастните хора и хората, болни от сърдечно-съдови заболявания.
Целите, които си поставят от институцията на омбудсмана са дългосрочни и краткосрочни. Дългосрочните цели са свързани с постигане на степени на чистотата на въздуха, които да не водят до неприемливи въздействия и рискове на човешкото здраве.
Краткосрочните цели, според заместник-омбудсмана, са свързани с разположението на измервателните станции, забрана за използване на твърди горива в общинските жилища и достъп на хората до обществена информация.
Припомняме повод за свикване на форума станаха десетките жалби на граждани от цялата страна, сред които най-голям брой от жители на столицата - от кв. "Красна поляна", кв. "Овча купел", кв. "Западен парк", район "Надежда". Хората поискаха институциите да поемат ясни ангажименти за справяне с наднорменото замърсяване на въздуха.
На обществената дискусия, посветена на мръсния въздух присъстваха още представители на Министерство на вътрешните работи, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на земеделието, храните и горите, Столична община, Сдружение "Въздух за здраве", Изпълнителна агенция по горите и други.