В Карлово за пореден осми път беше връчено отличието "Йеродякон Игнатий-Васил Левски" за духовност, хуманизъм и патриотизъм - през тази година с него удостоен световно известният учен д-р Иван Бъчваров, доцент във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". По традиция наградата се връчва всяка година, в навечерието на Деня на народните будители, съобщиха нейните учредители скулпторите Недко Кръстев и Николина Канарова.

Носители на приза през годините са личности и организации, които са прегърнали мисията на будители в съвременния свят. Сред тях са учителят Теодосий Теодосиев, диригентът Йордан Камжалов, читалище "Васил Левски-1861 г." в Карлово, местната общинска библиотека "Д-р Иван Богоров".

Д-р Иван Бъчваров е отличен за постиженията си като преподавател и учен във Физическия факултет - след като е ръководител екипи за изграждане на изследователски лаборатории в областта на лазерната физика в Германия и САЩ, през 2014 г. у нас във Физическия факултет на СУ успява да създаде изцяло с частни дарения нова свръхмодерна лаборатория по лазерна физика и приложения. Според него младите хора трябва да имат възможност да се развиват в среда на реални научни изследвания където образование, наука и съвременна иновативна индустрия са свързани. Негови студенти получават признание в редица световни университети и водещи високотехнологични компании, научни екипи в Европа, Америка, Азия и Австралия. Сред тях е проф. Теньо Попминчев, създател на първия в света настолен рентгенов лазер, с който влиза в класацията на 10-те учени на бъдещето, изготвена от Нобелови лауреати. Д-р Христо Иглев - Технически Университет Мюнхен, д-р Панчо Цанков - завеждащ отдел бъдещи технологии в една от водещите световни фирми в лазерната индустрия IPG Photonics и др.

Доц. Иван Бъчваров: Учим студентите да предизвикват късмета

Доц. Иван Бъчваров: Учим студентите да предизвикват късмета

"От общество, което живее на принципа на усвояването, трябва да преминем към създаването...В този смисъл развитието на науката и образованието не може да се пренебрегва. Моите учители са ме учили, че активната позиция е не да имаш, тоест да усвояваш, а да бъдеш, тоест да създаваш и можеш. В този смисъл всеки трябва да съзнава, че носи лична отговорност пред себе си, пред обществото, пред поколенията, пред всички." - споделя д-р Бъчваров.

Неговият път започва от родния му град - Казанлък, където завършва Природо-математическата гимназия. Той е сред първите ученици в школата на именития преподавател по физика Теодосий Теодосиев. През годините стига до прозрението, че "физиката е бракосъчетание между природа и математика".

Днес е ръководител на Лаборатория по нелинейна оптика и твърдотелни лазери във Физическия факултет, основател е на центъра по Центъра по био и нано фотоника "Джон Атанасов".

Доц. Иван Бъчваров: Огледало на държавника е отговорността му пред бъдещето

Доц. Иван Бъчваров: Огледало на държавника е отговорността му пред бъдещето

Плодовете на науката са отвъд границите на един мандат...

Отличето "Йеродякон Игнатий-Васил Левски" е учредено от скулпторите Недко Кръстев и Николина Канарова през 2014 г. като жест на неформално признание за заслуги към обществото и не е обвързано с държавни институции и политически партии. То представлява бронзов бюст на Апостола и грамота, изработени от скулпторите.

Домакин на церемонията по връчването му през тази година беше Народно читалище "Васил Левски - 1861 г.", с председател Иван Хаджийски.

В състава на 7-членното жури, което определи носителя на наградата за 2021 г., бяха учителят Теодосий Теодосиев, доц. д-р Венета Савова от Катедрата по кирилометодиевистика на СУ "Св. Климент Охридски", д-р Надежда Стоянова от СУ "Св. Климент Охридски", художникът Димитър Бакърджиев.