Автомобилите и самолетите отделят съответно седем и осем пъти повече азотни окиси в сравнение с влаковете.

Това е изводът от направен анализ за отделянето на вредни емисии във въздуха от различните видове транспорт.

Изследването е осъществено чрез нов софтуерен продукт, който носи името "Екопътешественик". Той е разработен от Международния съюз на железниците (UIC), сред учредителите на който е и БДЖ, съвместно с Германския институт за околна среда и енергетика (IFEU).

Анализът е изследвал трите вида транспорт като е избрал за обсег на проучването маршрута от София до Бургас.

От него става ясно, че отделянето на въглероден двуокис при пътуване с влак е близо три пъти по-малко отколкото при пътуване с автомобил и почти пет пъти по-малко от пътуването със самолет.

Както е известно, емисиите на въглероден двуокис са основният фактор за т. нар парников ефект и глобалното затопляне, припомнят от БДЖ.

По отношение на изразходването на енергийни източници, железницата отново спестява повече енергиен ресурс.

Автомобилният транспорт по маршрута София - Бургас използва почти двойно повече енергийни източници от влаковете, докато въздушният транспорт по същата релация изразходва близо три пъти повече енергийни ресурси в сравнение с железопътния.

Показателна е разликата при отделянето на вредни вещества, които директно влияят върху киселинността на въздухаи причиняват образуването на смог, каквито са азотните окиси, допълват от железницата.

Данните от анализа се съобщават във връзка с международния ден за защита на озоновия слой.