Много важно нещо е Законът за книгата, защото един закон ще осигури закрила на книгата като културно, обществено и икономическо богатство в крайна сметка, и ще защитава интересите на всички, които създават книгата - писатели, издатели. Това заяви Мая Бобева от Асоциация "Българска книга" на пресконференция, съобщи БГНЕС.
Според асоциацията освен това Законът за книгата ще дава и достъп на книгите до пазара в цялата страна, а и в чужбина. "Не по-малко важно е да се спомене и Законът за авторското право. Още следващата седмица ние ще внесем предложение. Ние работим с 11 творчески организации, които защитават интересите на музикантите, на авторите, на продуцентите", каза Бобева.
"Не мога да не спомена ДДС-то. В цяла Европа, защо не и у нас, ние се стремим към нулева ставка на ДДС на книгите, просто защото книгата не е стока и не можем да облагаме с данък четенето и грамотността", подчерта тя.
АБК настоява още в актуализирания бюджет да се вземат предвид стандартите за библиотечно-информационно обслужване и по-специално в частта му за новите заглавия. "Това е изключително важно с оглед подсигуряване на базовото човешко право за достъп до книги и информация във всяко населено място. Не е редно библиотеките да кандидатстват на конкурсен принцип за закупуване на нови заглавия", твърдят от Асоциацията.
"Очакваме срещи с министъра на културата и министъра на образованието, защо не и с министъра на финансите, защото в крайна сметка културата има нужда от сериозна подкрепа", посочиха от АБК. Те искат да се борят за включване на стандарта за библиотечно и информационно обслужване, специално в неговата част за нови заглавия, в актуализацията на бюджета, която предстои.