Рафаел Надал - Робин Сьодерлинг е големият финал на Откритото първенство по тенис на Франция - "Ролан Гарос". Надал не остави почти никакви шансове на днешния си съперник Юрген Мелцер, побеждавайки го с категоричното 3:0 сета (6-2, 6-3, 7-6 (6)).

Испанецът започна много силно срещата и набързо поведе в резултата, печелейки първия сет с 6:2 гейма. През вторият сет Мелцер отново не можа да се противопостави на своя съперник и успя да вземе едва 3 гейма.

В заключителната трета част Рафа отново държеше нещата под контрол и когато проби сервиса на своя опонент никой не се съмняваше в победата му. Не така мислеше Мелцер, който при 5:4 за Надал направи решителен пробив и изравни резултата.

В следващите два гейма и двамата взеха подаванията и се стигна до тайбрек. Рафа Надал се оказа по-концентриран и успя да си осигури победата с 8-6. "Щастлив съм да бъда на финал. Днес не ми бе никак лесно, въпреки резултата. Поздравявам Юрген, който направи страхотен турнир", каза след мача Надал, който ще има за съперник на финала стария си познайник Робин Сьодерлинг.

Шведът записа изключително трудна победа с 3:2 сета над показващия отлична форма Томаш Бердих, като по този начин ще спори за трофея за втора поредна година. Сьодерлинг се наложи драматично с 6-3, 3-6, 5-7, 6-3, 6-3 след три часа и половина игра.

Зрителите на централния корт "Филип Шатрие" станаха свидетели на изключително силов тенис, като двамата опоненти се надпреварваха кой ще запише по-мощен печеливш удар. Статистиката говори достатъчно ясно - победителят Сьодерлинг записа на сметката си цели 83 уинъра, а Бердих се отчете с 64.

За разлика от мача с Роджър Федерер преди няколко дни, днес Сьодерлинг далеч не бе толкова убедителен и записа огромен брой непредизвикани грешки - 63. Все пак обаче в решителния пети сет, при равен резултат 3:3 в геймовете, шведът осъществи заветния пробив, който ми гарантира място в неделния финал.