Дирижабъл, представляващ голяма летяща вятърна турбина, генерира повече електричество от „вятърните мелници" на земята, съобщава greentech.bg. Новата конструкция на Altaeros Energies Inc. се издига на височина 3200 метра и осигурява в пъти повече електроенергия отколкото една стандартна наземна вятърна турбина.

Цилиндричният дирижабъл не лети свободно във въздуха, а е привързан към земята, поради което може да бъде наречен и аеростат. На височината, на която се издига турбината, скоростта на вятъра е най-силна и постоянна.

Самата турбина е разположена в центъра на кух цилиндър, а произведеното електричество се доставя на земята с помощта на дебел кабел, който едновременно изпълнява ролята и на „колан". При скъсването му хелият автоматично се изпуска и летателният апарат се приземява.

Най-голямото предимство на дирижабъла е неговата цена - тя е с 30-40% по-ниска от тази на традиционните вятърни турбини, разположени на земната повърхност. Строителството на високи вятърни турбини е не само по-скъпо - тези съоръжения са и много по-шумни.

Използването само на кабел за задържане на турбината снижава значително разходите. Освен това, аеростатът произвежда от 2 до 5 пъти повече електричество, отколкото наземна вятърна турбина, издигаща се на 560 метра височина.

Монтирането на дирижабъла отнема само един ден. На всеки три-четири месeца трябва да се проверява количеството на хелия и при необходимост да се дозарежда с газ.