След 14-дневна успешна мисия до Международната космическа станция американската совалка Discovery се приземи по план на космодрума в Кейп Канаверал, Флорида в 18:15:19 часа българско време.

На борда й се завърнаха американските астронавти Марк Кели , Кен Хам,  Карен Ниберг, Рон Гаран, Майк Фосъм, Гарет Райсман и астронавтът на JAXA  Акихико Хошиде.

Гарет Райсман, който прекара 3 месеца на орбиталната станция, бе сменен от бордовия инженер Грег Чамитоф.

Главната задача на полета  бе доставката и монтажа на МКС на основния сегмент от японската научна лаборатория Kibo - херметичния отсек  и системата за дистанционно управление  JEMRMS.

За целта бяха проведени 3 продължителни и успешни излизания в открития космос. 

Освен това астронавтите смениха резервоара за течен азот за охлаждане на МКС, оправиха  захранването на видеокамерата и прегледаха слънчевите батерии.

Kibo ще бъде най-големият обитаем модул на орбиталната станция със собствена шлюзова камера и манипулатор за провеждане на експерименти извън МКС. 

Вчера астронавтите забелязаха блестящ предмет- правоъгълник с приблизителни размери 30 на 45 см да преминава край задната част на дясното крило на совалката.

След анализ на снимковия материал, изпратен до Центъра за управление на полетите, се оказа, че това е един от трите специални метални термоизолационни елементи, които защитават спирачния механизъм от въздействие на висока температура.
Тази повреда би имала значение при излитане, защото въпросните елементи се използват при старт и набиране на височина, а не по време на снижаване и кацане, увериха от NASA.

Мисията на Discovery продължи 13 дни 18 часа 13 минути и 7 секунди.

Това е 123-ти полет на совалки,  26-ти в рамките на строителството на МКС и 35-ти за самата Discovery.